Puste koperty to ogromne faux pas! Nie dawaj ich na weselu. Jeśli nie masz kasy, zrób coś innego
Teoretycznie nikt nie zaprasza nas na wesele po to, żeby dostać pieniądze. W praktyce prezentów materialnych raczej się nie praktykuje, a głupio pojawić się z pustymi rękoma. Ponieważ niektórzy nie mogą pozwolić sobie na przekazanie nowożeńcom choćby drobnej kwoty, zdarzają się puste koperty. Co na ten temat mówi ślubna etykieta?
19.07.2023 12:45
Ślub i wesele to spektakl, który rozgrywa się według ściśle określonych zasad. Savoir-vivre jest tu bardzo ważny i dotyczy stroju, zachowania, a nawet dawania prezentów. Kiedyś dawano młodym przedmioty codziennego użytku, które miały ułatwić im start wspólnego życia. Ten zwyczaj odszedł już raczej do lamusa. Prezenty materialne zostały zastąpione przez koperty. Przy okazji pojawił się nowy dylemat — ile dać i czy pusta koperta w przypadku osób niezamożnych będzie nietaktem?
Ile należy włożyć w kopertę na wesele?
Choć zdarzają się wyjątki, państwo młodzi zwykle zapewniają, że liczy się sama obecność na weselu, a nie to, ile znajdą w kopertach. Eksperci od etykiety podkreślają natomiast, że każdy powinien dać tyle, na ile go stać. Ich zdaniem kierowanie się zasadą "dać nie mniej niż kosztuje talerzyk" sprawia, że wesele — zamiast być radosną uroczystością w gronie bliskich — zaczyna przypominać imprezę biletowaną i przysparza gościom niemałego stresu. Niemniej każdy, kto dostał zaproszenie na ślub, zastanawia się, ile wypada włożyć do koperty. W 2023 roku stawki sięgają od 500 do 1000 zł w zależności od stopnia pokrewieństwa i zażyłości relacji z gospodarzami. Rzadziej (ale wciąż) stosowane są prezenty w wysokości od 200 do 400 zł. Niektórych nie stać jednak nawet na taki wydatek. Właśnie dlatego niektórym parom trafiają się puste koperty.
Czy pusta koperta to dobry pomysł?
Najczęściej goście dają młodej parze puste koperty kierowani wstydem. Brak kopert zdradzałby ich zdaniem trudną sytuację materialną przed innymi biesiadnikami. Specjaliści od savoir-vivre'u nie mają jednak wątpliwości, że dawanie pustych kopert jest nietaktem. I nie chodzi wcale o to, by na siłę wkładać do nich pieniądze. Osoby, które są w trudnej sytuacji finansowej, nie muszą też całkowicie rezygnować z zaproszenia. Co zatem radzą eksperci? Jeśli nie masz co włożyć w kopertę, po prostu jej nie wręczaj. Brak koperty nie powinien być źle widziany. Jeśli jakaś para oburzy się brakiem takiego prezentu, będzie to źle świadczyło o jej obyciu oraz motywach. Puste koperty można łatwo zastąpić innymi, niskobudżetowymi podarunkami płynącymi z serca.
Co zamiast pustej koperty?
Jeśli nie masz co włożyć w kopertę, nie musisz iść na wesele z pustymi rękami. Postaw na tani prezent płynący z serca. Kup niewielki bukiet lub samodzielnie stwórz wiązankę z polnych kwiatów. Możesz dołączyć do niej samodzielnie wykonaną kartkę ze szczerymi życzeniami lub ręcznie robiony bibelot. Jeśli wręczanie skromnego prezentu jest dla ciebie krępujące, możesz wyjaśnić gospodarzom swoją sytuację. Szczere powiedzenie, że to, co od ciebie dostali, to wszystko, na co mogłeś sobie pozwolić oraz życzenia szczęścia i pomyślności z pewnością zostaną przyjęte ze zrozumieniem i wdzięcznością
.