NewsyOd prawie 40 lat żyje samotnie nad brzegiem jeziora z dala od cywilizacji

Od prawie 40 lat żyje samotnie nad brzegiem jeziora z dala od cywilizacji

Od prawie 40 lat żyje samotnie nad brzegiem jeziora z dala od cywilizacji
Manuel
25.11.2021 12:46

Ken Smith to 74-letni staruszek z Wielkiej Brytanii, który mieszka we własnoręcznie wybudowanej chatce nad brzegiem jednego ze szkockich jezior. Od 40 lat żyje poza cywilizacją.

BBC Scotland/youtube
BBC Scotland/youtube

Źli ludzie

Młodość Kena obrodziła w dwa dramatyczne wydarzenia, które spowodowały, że zdecydował się na życie w leśnej głuszy. Pierwsze z nich miało miejsce gdy miał dwadzieścia-parę lat . Został wtedy po imprezie bardzo dotkliwie pobity przez grupę młodych mężczyzn. Wylądował w szpitalu z poważnymi urazami m. in. głowy. Lekarzom udało się go uratować, ale podejrzewali, że nigdy nie będzie już w stanie mówić, ani chodzić.

BBC Scotland/youtube
BBC Scotland/youtube

Wyprawa

Wbrew wszelkim diagnozom Kenowi udało się powrócić do zdrowia, choć kosztowało go to sporo wysiłku i silnej woli. Nasz bohater, gdy poczuł się już w pełni sprawny, postanowił się wybrać w długą podróż w dzikie rejony mroźnej Kanady. Tam, gdy przemierzał jedne z dziewiczych terenów, po raz pierwszy zaświtała mu w głowie myśl o odcięciu się od cywilizacji. Pewnie by jednak do tego nigdy nie doszło, gdyby nie to, że po powrocie do domu dotknął go kolejny dramat.

BBC Scotland/youtube
BBC Scotland/youtube

Ciężko doświadczony przez los

Gdy wrócił do rodzinnego Derbyshire okazało się, że w międzyczasie umarli jego rodzice. To wydarzenie bardzo mocno nim wstrząsnęło i zadecydowało o tym, że któregoś dnia opuścił swój dotychczasowy dom udając się w mniej zamieszkane obszary Szkocji. Pewnego dnia, wędrując samotnie przez lasy, znalazł miejsce, w którym coś go urzekło. Postanowił tam zamieszkać, totalnie odcinając się od innych ludzi. Niemal od razu wziął się za budowę domu z drewnianych bali.

BBC Scotland/youtube
BBC Scotland/youtube

Pustelnik

I tak minęło prawie 40 lat życia naszego bohatera, podczas których żywił się on głównie rybami złowionymi w pobliskim jeziorze i tym, co wyhodował w ogródku. W tej chwili Ken jest już starym człowiekiem, ale bynajmniej nie marzy mu się powrót do cywilizacji. Chce dożyć końca swych dni w swojej samotni. Dekadę temu przypadkowo udało się go odnaleźć pewnej reżyserce, która postanowiła nakręcić o nim film dokumentalny. Miał on niedawno premierę w brytyjskiej telewizji. Stąd wiemy o istnieniu i losach Kena.

BBC Scotland/youtube
BBC Scotland/youtube

A Wy? Potrafilibyście wytrzymać choćby tydzień bez innych ludzi i wszystkich cywilizacyjnych zdobyczy?

Jak otworzyć butelkę kartką papieru

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także