Rano nie muszę skrobać szyb! Wystarczy wieczorem przetrzeć je jednym produktem
Jeśli zamarznięte szyby w samochodzie są dla Ciebie zmorą każdego dnia, to wiedz, że skutecznie poradzi sobie z nimi ocet. I jest on dużo lepszym wyborem niż polanie ich gorącą wodą. Zaraz wytłumaczymy Ci dlaczego.
25.11.2022 08:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dlaczego rano szyby w samochodzie są zaszronione?
Wynika to z bardzo podstawowych i prostych procesów zachodzących w atmosferze. Gorące powietrze zawiera więcej wilgoci niż zimne, więc kiedy temperatura spada, wilgoć - która była łatwo zatrzymywana w cieplejszym powietrzu - jest uwalniana. To powoduje jej skraplanie się - wszystkie te małe kropelki wody zaparowują przednią szybę, która później w temperaturze bliskiej 0°C, zamarza.
Dlaczego nie powinieneś polewać szyby wrzątkiem lub gorącą wodą
Przytłaczająca większość kierowców nie zdaje sobie sprawy, że regularnie polewając swoja szybę gorącą wodą lub wrzątkiem poważnie naraża ją na uszkodzenie. Taka szyba w końcu nie wytrzyma i pęknie, zmuszając nas tym samym do kupienia i wstawienia na jej miejsce nowej. Dlaczego tak się dzieje? Kontakt wrzątku z zamarzniętą wodą na szybie tworzy bardzo gwałtowną reakcję na powierzchni szyby. Osłabia to jej strukturę i czyni bardziej podatną na zbicie. Jeśli regularnie przez cała zimę będziemy ja traktować wrzątkiem to bardzo mocno ją osłabimy i wtedy będzie bardzo łatwo o pojawienie się na niej pęknięć, albo nawet o jej zbicie.
Ocet to świetne rozwiązanie na zamarznięte szyby
Zamiast wrzątku na zamarznięte szyby możesz bezpiecznie użyć octu. Trzeba jednak przy tym być świadomym kilku rzeczy, bo o ile ocet nie zaszkodzi szybom, to z pewnymi innymi elementami samochodu nie powinien mieć kontaktu. Zacznijmy od przygotowania mieszanki, którą polejesz szyby.
Do jej przygotowania będzie potrzebny Ci jedynie wspomniany ocet i woda.
- Wymieszaj te produkty w proporcjach 2/3 octu i 1/3 wody w dowolnym pojemniku.
- Teraz przelej całość do buteleczki ze spryskiwaczem.
- Następnie użyj go na szybie samochodu.
Ocet zapobiega zamarzaniu wody na szybie
Świetną właściwością octu jest to, że nie tylko usunie lód, ale i zapobiega powstawaniu go na szybie. Jeżeli wieczorem przetrzesz szybę samym octem, nie pojawi się na niej lód! A jeżeli zapomnisz to zrobić, to Twoja mikstura powinna sobie bardzo łatwo poradzić z odmrożeniem szyby.
Przy użyciu octu trzeba jednak uważać na dwie rzeczy. Po pierwsze, nie można go nanosić na szyby, na których pojawiły się już pęknięcia, gdyż ocet jedynie pogorszy stan takiej szyby. Po drugie, musisz uważać, aby ocet nie trafił na lakier samochodu, gdyż go niestety może uszkodzić (raczej w nieznacznym stopniu, ale zawsze).