PoradyRaz w miesiącu zrób pranie bez prania, a pralka będzie czysta i pachnąca

Raz w miesiącu zrób pranie bez prania, a pralka będzie czysta i pachnąca

Jak odkamienć pralkę? Fot. Freepik
Jak odkamienć pralkę? Fot. Freepik
Manuel
08.11.2022 18:02, aktualizacja: 08.11.2022 18:44

Ponieważ w pralce używa się gorącej wody, może ona powodować osadzanie się kamienia. Zbyt duża jego ilość może wpłynąć na wydajność urządzenia. Może on gromadzić się na ubraniach, powodować użycie większej ilości energii do ogrzania pralki i skrócić jej żywotność. Jak odkamienić pralkę?

Przyczyny powstawania kamienia w pralce

Kamień często powstaje w miejscach, gdzie woda została podgrzana do wysokich temperatur. Cząsteczki kamienia zawarte w wodzie wiążą się z powierzchniami, na których spotykają się ciepło i woda. Jeśli mieszkasz w regionie, w którym jest dużo twardej wody, to kamień gromadzi we wszelkich urządzeniach i na różnych powierzchniach się szybciej. Twarda woda ma większą zawartość wapnia i magnezu, co oznacza, że Twoja pralka jest narażona na większą ilość kamienia. Nie przejmuj się jednak tym za bardzo - kamień tworzy się powoli, więc nie trzeba tak często odkamieniać pralki. Jednak nadal ważne jest, aby pamiętać o tym, żeby robić to od czasu do czasu.

Jak odkamienić pralkę, fot. freepik
Jak odkamienić pralkę, fot. freepik

Jak odkamienić pralkę? Domowe sposoby

Oto kroki, które możesz podjąć, aby odkamienić swoją pralkę. Wykonuj je co najmniej raz w miesiącu. Te zabiegi pomogą rozpuścić i poluzować kamień na pralce:

Uruchom pusty cykl gorącej wody dodając 1 filiżankę sody oczyszczonej. Upewnij się, że ustawiłeś temperaturę na największy rozmiar ładunku i najgorętszą temperaturę wody.

Podczas gdy maszyna będzie "prać", poświęć czas na wyczyszczenie komory zmiękczacza tkanin lub dozownika, komory wybielacza w płynie, wokół krawędzi pokrywy, górnej części bębna, pokręteł itp. Użyj starej szczoteczki do zębów, aby dostać się w trudno dostępne miejsca.

Po jego zakończeniu cyklu wytrzyj wnętrze pralki. Po wytarciu i wyczyszczeniu wnętrza bębna, powtórz powyższe kroki, używając 1 szklanki białego octu zamiast sody oczyszczonej.

I to wszystko co musisz zrobić! Jak widzisz to nic skomplikowanego i zajmującego dużo czasu. Warto więc zadbać o swoją pralkę!

Zobacz też, jaki mam sposób na brud i nieprzyjemny zapach ze zmywarki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także