DIYW Meksyku z przetworzonego styropianu produkuje się ramki do zdjęć oraz obcasy do butów

W Meksyku z przetworzonego styropianu produkuje się ramki do zdjęć oraz obcasy do butów

W Meksyku z przetworzonego styropianu produkuje się ramki do zdjęć oraz obcasy do butów

06.12.2021 09:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Styropian jest powszechnie wykorzystywany w różnych dziedzinach. Ceni się go za jego niewielką wagę, a także właściwości izolacyjne. Jednak jego recykling nie jest już prostą sprawą.

Business Insider/youtube
Business Insider/youtube

Zrobiony z powietrza

Styropian składa się z powietrza (98%) oraz polistyrenu (2%). Ten ostatni składnik to tworzywo sztuczne, w którego granulki wtłacza się powietrze. W ten sposób powstaje styropian. Jest on szkodliwy dla środowiska i bardzo długo się rozkłada (od kilkudziesięciu do nawet miliona lat). W związku z tym materiał ten nie powinien być składowany i należałoby go dość szybko poddać recyklingowi.

Business Insider/youtube
Business Insider/youtube

Morze styropianu

Przetworzenie styropianu jest możliwe (choć dla wielu osób wydaje się to bardzo trudnym zadaniem). Ludzkość produkuje go tak dużo, że każdego roku można byłoby wypełnić nim 700 budynków wielkości Empire State Building (443,2 m). Pewna firma w Meksyku z przetworzonego styropianu wykonuje ramki na zdjęcia.

Business Insider/youtube
Business Insider/youtube

Ramki z granulatu

Firma Rennueva zbiera styropian i poddaje go obróbce. Najpierw należy go posortować i spuścić z niego powietrze. Następnie specjalna maszyna podgrzewa powstałą substancję i formuje z niej paski. Po ich schłodzeniu, z pasków pozyskuje się małe elementy - granulat, który jest sprzedawany zainteresowanym firmom.  Jedna z nich, Marcos y Marcos, z granulatu wyrabia ramki do zdjęć.

Business Insider/youtube
Business Insider/youtube

Recykling po meksykańsku

Z 45 styropianowych kubeczków można zrobić jedną ramkę o wielkości małej koperty (C-6). Marcos y Marcos przerabia 6 ton granulatu dziennie. Natomiast Rennueve pracuje nad stworzeniem talerzy i sztućców z przetworzonego styropianu. Jednak w granulacie obecne są substancje chemiczne, które mogą przenikać do żywości.

marcos y marcos / fb
marcos y marcos / fb

Ważna edukacja

W Meksyku recyklingowi poddaje się tylko 5% styropianu. To bardzo mało, dlatego lokalne firmy chcą edukować obywateli i uświadomić im, że styropian można przetworzyć. Z granulatu da się zrobić obcasy do butów, doniczki, wieszaki czy różnego rodzaju opakowania.

Business Insider/youtube
Business Insider/youtube

Do czego najczęściej wykorzystujesz styropian?

17 pomysłów na recykling starych węży ogrodowych. Mogą stać się nie tylko ozdobą, ale i praktyczną rzeczą

genialne
genialne

Pomysłowy recykling

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także