Artysta wykonał wizualizację 7 zabytków Efezu. Starożytne miasta kipiały kolorami i wcale nie były białe
Ádám Németh to węgierski artysta, który wykonał wizualizację Efezu (starożytnego miasta jońskiego). Przyglądając się ruinom pokazał jak w II wieku mogły wyglądać greckie i rzymskie budynki. Wbrew powszechnemu poglądowi, one wcale nie były białe lub w kolorze piaskowca. Najprawdopodobniej malowano je na czerwono, niebiesko czy żółto.
03.04.2022 18:57
1. Biblioteka Celsusa
Budynek został zbudowany w latach 114-117. Zbiory biblioteczne składały się z ok. 12 tysięcy zwojów. Były rozlokowane w szafach, które znajdowały się w niszach ściennych. Strzegł ich posąg Ateny.
W 260 r. czytelnię strawił pożar, ale ocalała fasada, którą można dziś podziwiać.
2. Świątynia Artemidy
Monumentalna świątynia została zbudowana na rozkaz króla Krezusa w ok. 560 r. p.n.e. Jej wymiary to 130 metrów na 69 metrów. Powstała z marmuru oraz cedru libańskiego.
Świątynia została zniszczona w III w. podczas najazdu Gotów. Nigdy jej nie odbudowano.
3. Fontanna Trajana
Została zbudowana na początku II wieku dla upamiętnienia cesarza Trajana. Dwukondygnacyjny budynek otaczał basen z wodą. Na froncie znajdował się naturalnej wielkości posąg władcy.
Na terenie ruin odnaleziono jedynie stopy posągu Trajana, które są eksponowane w muzeum.
4. Teatr
Budowa rozpoczęła się w III w. p.n.e. Mógł pomieścić ok. 24 tysiące osób i został wzniesiony z marmuru. Na przestrzeni wieków był rozbudowywany i powiększany.
Na jego scenie kazania wygłaszał św. Paweł. Obecnie odbywają się na tam festiwale muzyczne.
5. Świątynia Hadriana
Powstała w II wieku na cześć cesarza Hadriana. Nad wejściem znajdowała się płaskorzeźba ukazująca boginię Tyche (była patronką Efezu).
Świątynia jest niewielka, a archeologowie podejrzewają, że musiała być poświęcona kilku władcom.
6. Droga Kuretów
To jedna z trzech głównych ulic Efezu. Prowadziła od Biblioteki Celsusa do Bramy Herkulesa. Wzdłuż niej znajdowały się pomniki, sklepy, fontanny.
Nazwa ulicy pochodzi od postaci mitycznych, które chroniły małego Zeusa przed Kronosem. Zwano ich kuretami.
7. Monument Memmiusa
Został wzniesiony w I wieku na cześć Lucjusza Korneliusza Sulli (rzymski dowódca i dyktator). Budowę sfinansował jego wnuk - Memmius.
Do naszych czasów zachowało się niewiele z całego pomnika.
Który zabytek zachwycił Cię najbardziej?