DomRemont domu krok po kroku: plan prac remontowych i porady dla osób początkujących

Remont domu krok po kroku: plan prac remontowych i porady dla osób początkujących

Remont mieszkania wielu osobom kojarzy się z małą rewolucją. Dlatego warto dobrze się do niego przygotować i pamiętać o kilku kwestiach, które mogą znacząco ułatwić prace. Oto sugestie jak właściwie przygotować się do remontu, o czym pamiętać i jakich błędów wystrzegać się kiedy planuje się remont.

Remont domu krok po kroku: plan prac remontowych i porady dla osób początkujących
Katarzyna

Jak zaplanować remont w mieszkaniu i dlaczego planowanie jest tak istotne?

Planowanie to pierwszy etap remontu. Nie warto go pomijać, ponieważ takie kwestie jak np. harmonogram prac i kosztorys prac znacząco ułatwiają dalsze działania. Przede wszystkim, zaś wskazują ile czasu i pieniędzy należy przeznaczyć na inwestycję. A to ma duże znaczenie dla domowego budżetu i posiadanej ilości czasu.

Remont w mieszkaniu warto zaplanować odpowiednio wcześnie. Dotyczy to zwłaszcza osób, które na czas prac biorą urlop w pracy i chcą wiedzieć, że zdążą z zakończeniem remontu w określonym wcześniej terminie. I nie ma znaczenie czy remont będziemy wykonywać samodzielnie, z pomocą innych osób, czy zatrudniając ekipę fachowców - zawsze organizacja czasu i środków finansowych powinna stanowić punkt wyjścia dla prac.

Young couple doing home renovations taking a break sitting on the floor leaning on an unfinished wall looking at a tablet pc with a smile
Young couple doing home renovations taking a break sitting on the floor leaning on an unfinished wall looking at a tablet pc with a smile

Kolejną, ważną kwestią w sytuacji kiedy zastanawiamy się jak zaplanować remont mieszkania jest ocenienie co chcemy zrobić, jak daleko posunąć się z zakresem prac, jakich ewentualnych pozwoleń i dokumentów potrzebujemy oraz czy chcemy skorzystać z pomocy architekta lub projektanta. Ta ostatnia opcja, choć kosztowniejsza, pozwala jednak przypuszczać, że nasze oczekiwania będą lepiej spełnione, a sam projekt będzie zawierał sugestie i rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa pomieszczeń, ich użyteczności i spełnienia osobistych preferencji.

Remont mieszkania - od czego zacząć?

Remont mieszkania zaczynamy od takich kwestii jak plan remontu i kosztorys remontu. W ten sposób możliwe jest ocenienie czy na remont po prostu nas stać. Następnie konieczne jest zaplanowanie terminu prac i zakupu materiałów budowlanych oraz niezbędnych akcesoriów. Ich ilość zależy od tego jak wiele prac chcemy wykonać i jakie narzędzia posiadamy już na stanie. Jeśli remont zlecamy zewnętrznej firmie wówczas część tych obowiązków przejmują na siebie pracownicy, a my jesteśmy zobowiązani do rozliczenia finansowego. Jeśli jednak remontujemy samodzielnie lub z najbliższymi osobami wówczas warto sięgać po nowoczesne, praktyczne rozwiązania, które pozwalają usprawnić remontu już na samym początku. A do tego służą aplikacje z dobrych sklepów budowlanych, takich jak Castorama.

Obraz

Aplikację Castoramy można pobrać z:

Pozwala ona na kupowanie produktów z odbiorem w sklepie, oferując do 40 000 produktów z opcjami sprawdzenia dostępności. Użytkownicy mają też stały dostęp do aktualnych ofert specjalnych oraz gazetek promocyjnych. Dzięki aplikacji możliwe jest wyszukiwanie produktów, inspiracji i sugestii co do urządzanego wnętrza lub przeprowadzanego remontu. Możliwe jest tworzenie list zakupów i zapamiętywanie ich na swoim koncie i przenoszenie na inne urządzenia. Wyszukiwanie odbywa się poprzez skanowanie kodów QR oraz EAN.

Remont w mieszkaniu - o tym trzeba pamiętać!

Decydując się na remont w mieszkaniu warto nie tylko odpowiednio się do niego przygotować, ale też pamiętać o kilku kwestiach.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że wstępne wyliczenia kosztów remontu, jakie wpisujemy w kosztorys prac to tylko sugestie. Budżet na ogół różni się od tego co zaplanowaliśmy, a często jest tak, że przekraczamy go. Aby nie doprowadzić do sytuacji w której z braku środków finansowych remont jest niedokończony warto posiadać rezerwowe środki finansowe na tzw. "czarną godzinę". Jeśli nie posiadamy odłożonych oszczędności wówczas można wspierać się kredytem w banku (o ten jednak warto się też odpowiednio wcześnie postarać). Możliwe jest też skorzystanie z dodatkowej oferty marketów budowlanych, które posiadają wewnętrzne karty kredytowe oraz kredyty krótko - i długoterminowe.

House improvement concept. Rear view of Asian construction worker looking away.
House improvement concept. Rear view of Asian construction worker looking away.

Jeśli remont chcemy zlecić fachowcom wówczas warto odpowiednio wcześnie zadbać o rezerwację terminów. Jeśli posiadamy sprawdzoną ekipę - warto poczekać nawet kilka miesięcy niż decydować się na usługi osób, co do których nie posiadamy przekonania w zakresie jakości i terminowości wykonania. Wpadki mogą bowiem być bardzo kosztowne i obciążające psychicznie. Jeśli nie posiadamy ekipy z polecenia wówczas warto przejrzeć oferty i ogłoszenia w sieci. Cześć firm posiada własne strony WWW., a inne znajdziemy np. na forum, gdzie można też przeczytać wartościowe opinie i komentarze osób, które do tej pory korzystały z usług i mają wyrobione zdanie na ten temat.

Takie opinie mogą być pomocne w zakresie wyboru ekipy na czas remontu. W trakcie rozmów wstępnych z ekipą warto pytać o wszystkie, nurtujące nas kwestie. Przede wszystkim należy ustalić cenę za usługę, by nie narazić się na niemiłą niespodziankę na koniec remontu. Warto też pytać o uprawnienia pracowników. Firmy remontowe zatrudniające fachowców takich jak np. elektryk lub hydraulik i ważne, by dawały gwarancję za jakość i terminowość ich prac. Dzięki dbałości o takie kwestie zyska się pewność, ze remont nie będzie trudny, a efekt finalny spełni nasze oczekiwania.