PoradyLajfhakiNie możesz już patrzeć na swoją starą kanapę? Oto genialny sposób na odnowienie jej za grosze

Nie możesz już patrzeć na swoją starą kanapę? Oto genialny sposób na odnowienie jej za grosze

Nie możesz już patrzeć na swoją starą kanapę? Oto genialny sposób na odnowienie jej za grosze
Katarzyna
11.06.2018 15:23, aktualizacja: 20.09.2019 13:08

W firmowych salonach meblowych można znaleźć ogromną ilość kanap i foteli, niestety rzadko kiedy ich ceny schodzą poniżej 600 złotych. Jeśli znajdziesz takie meble, to raczej nie będą one najlepszej jakości, a myślę że każdy chciałby wrócić do domu i usiąść na dopasowanej, wygodnej sofie.

Jeśli udało Ci się znaleźć taki mebel, lecz po latach jest już zbyt zniszczony, żeby dalej trzymać go w salonie to mam dla Ciebie idealne rozwiązanie. Nie jest to jednak tak proste jak wyrzucenie kanapy. Tutaj będziesz musiała trochę się wysilić, ale będzie to wysiłek, którego efektem końcowym jest pięknie odnowiony mebel.

Renowacja kanapy

Obraz

Wygodne kanapy ze startą tapicerką można odświeżyć, wymieniając tkaninę. Supermarkety takie jak szwedzka Ikea czy francuski Leroy Merlin oferują duży wybór materiałów, jednak w hurtowniach specjalistycznych znajdziesz szerszą paletę kolorów i faktur. Internetowe sklepy z tkaninami także prezentują okazałą gamę materiałów, lecz przy takim zakupie musisz pamiętać, że tapicerka może różnić się od tej ze zdjęcia. Mnogość materiałów, które znajdziesz w sklepach może wywołać zawrót głowy. Pamiętaj, że przy wyborze powinnaś się kierować wystrojem całego pomieszczenia, a nie tylko kawałkiem zobaczonego materiału. Jeśli ściany Twojego salonu są już w kolorową tapetę, lepiej wybierz jednokolorową tapicerkę. Warto zastanowić się również w jakim kolorze masz (lub będziesz miała) zasłony i dekoracje. Oczywiście zawsze możesz puścić wodzę fantazji i zaszaleć. Jeśli zmienisz tapicerkę z monotonnej na wielobarwną może zdecydujesz się na całkowitą zmianę wystroju.

Odpowiednia ilość materiału

Obraz

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że każda sofa ma inny wymiar i kształt. Zdarza się, że niektóre kanapy i fotele są obite tkaniną nie tylko na siedzisku, ale także na oparciu i bokach. Ilość potrzebnego materiału można odczytać z broszur dodawanych do mebla, jeśli jednak masz kanapę z odzysku lub wyrzuciłaś kwit, zaproś do swojego domu tapicera, który dokładnie zmierzy mebel i powie Ci jaką ilość materiału potrzebujesz do ponownego obicia. Wiadomo, że przy odnowieniu sofy chcemy zaoszczędzić, jednak jeśli teraz porządnie naprawimy mebel będzie nam służył na lata. Jeśli zdecydujesz się na wizytę tapicera, poproś go aby sprawdził również stan techniczny mebla - może okazać się, że warto będzie wymienić stare płótno lub wyrównać wgnieciony materiał.

Użyj zszywacza

Jeśli samodzielnie chcesz odnowić kanapę i znasz już jej wymiary, możesz użyć zszywacza (tapicerskiego lub biurowego) do stworzenia pokrowca. Przymierz tkaninę i utnij ją w zostawiając nadmiar materiału. Następnie ułóż ucięty kawałek na meblu i zamocuj szpilkami. Teraz zostaje Ci tylko wyrysowanie pisakiem linii pomocniczych, w miejscach które będziesz zszywać.

Obraz

Jeśli masz ściągane boki sofy, będzie Ci o wiele łatwiej, ponieważ każdą część będziesz mogła uszyć osobno. Gdy już zszyjesz materiały, przewróć je na prawą stronę i naciągnij. Uzyskany pokrowiec możesz przymocować do kanapy zszywaczem. Najlepiej sprawdzi się ten tapicerski.

Meble z drewnianymi elementami

Obraz

Jeśli Twoja sofa posiada drewniane nóżki możesz zmienić ich kolor przy pomocy farb kredowych. Farby tego typu łatwo pokrywają pomalowaną powierzchnię, wyglądają estetycznie i są odporne na zmywanie.

Przy renowacji mebli warto wziąć pod uwagę fakt, iż samodzielna zmiana tapicerki nie należy do najprostszych czynności. Jeśli sama nie dasz rady zmienić obicia, poproś o pomoc specjalistę. Z pewnością w Twoim mieście znajdzie się sprawdzony zakład tapicerski.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także