Robię tak jak mój wujek. Zawsze doszczętnie wypędzamy kuny sprytnym trikiem
Kuny domowe, choć nie są zbyt duże, mogą narobić sporo szkód. Jeśli nie zareagujesz na ich obecność odpowiednio wcześnie, możesz zauważyć, że twój domowy budżet jest mocno nadszarpnięty. Te zwinne i przebiegłe stworzenia można jednak przechytrzyć. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na to, jak odstraszyć kunę. Dzięki nim na pewno nie wróci!
Nasze domy są narażone na niechcianych lokatorów nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Lato to czas, kiedy pojawia się coraz więcej gryzoni i innych szkodników, które z wielką chęcią wślizgują się do naszych garaży i domów. Nie zważają na to, że nie życzyliśmy sobie ich odwiedzin, a tym bardziej stałego towarzystwa. Mamy przecież wszystko to, czego one potrzebują do życia: pożywienie, ciepło i schronienie. Ale nikt nie może nam nakazać, abyśmy przyjmowali kuny pod swój dach tylko dlatego, że dysponujemy dogodnymi dla nich warunkami!
Jak rozpoznać obecność kuny?
Kuny są bardzo zwinnymi zwierzątkami. Uwielbiają się wspinać i są w stanie skakać na odległość nawet 3 metrów! Mają niewielkie, ale bardzo ostre zęby i tak silne łapy, że z niezwykłą łatwością i zgrabnością szybko dostają się na wysokie powierzchnie — na przykład na poddasze. Obecność kuny można rozpoznać po głośnych hałasach w nocy i skrupulatnie demolowanym strychu. Pogryzione kable i przewody, uszkodzone instalacje, ubytki w dachu – to tylko jedne z wielu jej charakterystycznych występków. Jeśli w twoim domu też widać takie znaki, nie ma na co czekać. Jak najszybciej wypędź niechcianego lokatora, zanim sprawi, że zniszczenia będą jeszcze poważniejsze i jeszcze bardziej kosztowne. To jednak nierzadko okazuje się dość trudnym wyzwaniem, ponieważ te stworzonka są niezwykle przebiegłe...
Jak odstraszyć kunę, nie robiąc jej krzywdy?
- Jak się pozbyć kuny z domu? Porozkładaj „żywołapki”! Wyposaż je w jakieś przynęty, jednak (co najważniejsze) nie odblokowuj zapadki od razu. Skuteczniej będzie, jeśli przyzwyczaisz gryzonia, że to nie są pułapki, a "stołówki". Przez kilka dni uzupełniaj zjadane „przekąski” – szkodnik przyzwyczai się do tego, że może „bezpiecznie” podejść do tych nowych przedmiotów i dzięki nim się pożywić. Bądź cierpliwy, dopiero po około tygodniu odblokuj mechanizm – zyskasz pewność, że kuna na 100% złapie się na którąś z nich.
- Wyposaż dom w odstraszacze ultradźwiękowe! Te sprytne urządzenia emitują tak wysokie dźwięki, że dla kun są absolutnie nie do zniesienia. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że — choć producent zapewnia inaczej — niektórzy ludzie mają tak czułe aparaty słuchowe, że również słyszą te piski i dla nich także są one zupełnie nie do wytrzymania.
- Rozstaw na poddaszu zapachy, których nienawidzą! Porozstawiaj na strychu specjalne preparaty, które roztaczają woń nieprzyjemną dla kun (np. lawendową). Taka broń bardzo skutecznie zniechęci te szkodniki do przebywania pod twoim dachem. To rozwiązanie jest jednak dość krótkotrwałe — zapachy szybko wietrzeją, a gryzonie wracają. Na tę okoliczność miej przygotowane powyższe patenty.