Rodzaje noży kuchennych i ich zastosowanie. Oto, który do czego użyć
Każde zadanie w kuchni będzie Ci łatwiej wykonać, jeżeli będziesz wiedział jakiego narzędzia najlepiej użyć. Za chwilę przedstawimy Ci podstawowe rodzaje noży kuchennych, z których powszechnie się korzysta.
28.12.2022 14:40
Rodzaje noży kuchennych
Oto podstawowe rodzaj noży, jakie możesz spotkać w kuchni:
#1 Nóż szefa kuchni
Jak sama nazwa wskazuje, nóż szefa kuchni jest klasyczny i wszechstronny; kiedy ludzie myślą o nożach kuchennych, to zazwyczaj chodzi właśnie o ten. Wśród innych typów noży, nóż szefa kuchni jest najbardziej uniwersalny. Ma kształt podobny do trójkąta prostokątnego z zakrzywionym bokiem. Każdy, od kucharzy amatorów do mistrzów kuchni, użyje noża szefa kuchni do takich rzeczy jak wszelkie skomplikowane cięcia, krojenie sera i mięsa oraz krojenie w kostkę owoców, warzyw i orzechów. Ostry czubek noża szefa kuchni sprawia, że jest on również zdolny do bardzo delikatnych cięć.
#2 Nóż do usuwania kości
Nóż do usuwania kości może wyglądać na niepozorny, ale jest to jeden z najpotężniejszych noży w każdym zestawie narzędzi kuchennych. Nóż ten ma długie, cienkie ostrze idealne do usuwania resztek mięsa z kości; świetnie przycina się nim łopatkę wieprzową, tak, aby wydobyć jak najwięcej mięsa.
#3 Nóż do chleba
Nóż do chleba jest chyba najbardziej oczywistym z całej grupy. Jest bardzo długi i posiada grube ząbkowane ostrze, które pomaga w przecinaniu dużych kawałków pieczywa. Żaden inny nóż się w tym zadaniu równie dobrze nie sprawdza.
#4 Nóż do krojenia
Nóż do krojenia jest niezbędny w każdej kuchni. Jego krótka rączka i małe, ostre ostrze sprawiają, że doskonale sprawdza się w różnych sytuacjach, takich jak obieranie owoców i warzyw, krojenie żywności na bardzo małe kawałki lub wykonywanie innych delikatnych czynności.
#5 Tasak
Ze swoim prostokątnym ostrzem i wyglądem przypominającym siekierę, tasak jest jednym z najbardziej uderzających wizualnie typów noży. Standardowy tasak to bardzo wytrzymałe narzędzie, dobrze nadające się do przecinania dużych, twardych warzyw, dużych kawałków mięsa, a nawet niektórych miękkich kości.
#6 Nóż do carvingu
Nóż do carvingu najlepiej nadaje się do wycinania grubych kawałków mięsa. Najlepiej nadaje się do krojenia brzucha wieprzowego, łopatki wieprzowej i szpondra wołowego; długie ostrze noża daje dużą siłę nacisku, aby przeciąć twarde ścięgna w tych kawałkach mięsa.
#7 Nóż użytkowy
Nazwa noża użytkowego mówi wszystko: jest bardzo uniwersalny. Noże użytkowe nie są tak zdefiniowane jak inne rodzaje noży, ale mają zazwyczaj proste uchwyty i ostre spiczaste końcówki; czasami tylko jedna strona jest zaostrzona, ale czasami obie strony są ostre. Można je określić jako coś pomiędzy nożem do krojenia a nożem szefa kuchni.
#8 Nóż Santoku
Wygląda on jak skrzyżowanie noża szefa kuchni z tasakiem: ma tępy grzbiet, który wygina się w kierunku lekko zakrzywionego ostrego ostrza. Jego cieńsze ostrze pozwala na nieco bardziej skupione krojenie niż w przypadku noża szefa kuchni, a krótsze ostrze i tępy czubek sprawiają, że jest on doskonały do szybkiego siekania ziół, owoców i warzyw. Jest jednak równie dobry w krojeniu mięsa, co czyni go prawdziwie uniwersalnym nożem.
#9 Nóż do filetów
Pomaga on uporać się z jednym z najbardziej irytujących zadań w świecie kuchni: krojeniem ryb. Użycie niewłaściwego noża lub noża z tępym ostrzem może uszkodzić kawałek ryby, co sprawi, że będzie ona bardzo trudna do przyrządzenia. Nóż do filetów rozwiązuje ten problem. Ostrze noża do filetów jest cienkie i ostre, czasami z ostrymi jak brzytwa zakrętami, co ułatwia wycinanie mięsa z ryby. Jest to doskonały nóż do dzielenia całej ryby na części, ale sprawdza się również przy odcinaniu ości od filetów rybnych.
#10 Nożyce kuchenne
Na pierwszy rzut oka nożyce kuchenne wyglądają jak jedno z najbardziej zbędnych narzędzi kuchennych. Ale bardziej doświadczeni kucharze z reguły je sobie mocno cenią. Służą do cięcia przeróżnych rzeczy w kuchni, od ziół po opakowania żywności.
#11 Nóż Nakiri
To narzędzie, które wygląda jak skrzyżowanie tasaka z nożem santoku. Jest świetnym narzędziem do siekania. Jego twarda rękojeść i długie, mocne prostokątne ostrze idealnie nadają się do krojenia warzyw w plastry i kostkę. Ponadto nóż nakiri jest niesamowity do cięcia sałaty, kapusty i warzyw korzeniowych, w których krótsze noże mogą się czasem zaciąć.