Balkon i ogródNie masz ręki do kwiatów? 7 podstawowych zasad na temat roślin doniczkowych

Nie masz ręki do kwiatów? 7 podstawowych zasad na temat roślin doniczkowych

Posiadanie roślin w domu poprawia nastrój, pozytywnie wpływa na zdrowie oraz dodaje uroku każdemu wnętrzu. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy ma rękę do kwiatów - sama należę do osób, które często zapominają podlać roślinę, nie znam się też za dobrze na odpowiednich nawozach, jednak staram się, aby w moim mieszkaniu było zielono i ciągle szukam odpowiednich trików, które będą pozytywnie działać na moje kwiaty.

Nie masz ręki do kwiatów? 7 podstawowych zasad na temat roślin doniczkowych
Katarzyna

24.03.2020 | aktual.: 24.03.2020 12:04

I wydaję mi się, że znalazłam kilka ważnych wskazówek, dzięki którym moje rośliny wyglądają naprawdę bardzo dobrze. Jeśli również chcesz sprawić by w Twoim domu było zielono i przyjemnie, koniecznie sprawdź poniższe triki!

#1 Wybierz odpowiednią doniczkę

Bez odpowiedniego drenażu, roślina doniczkowa szybko zgnije lub uschnie. Wybierając doniczkę zobacz czy ma ona odpowiednią ilość dziurek na dnie. Warto zdecydować się na taką, która ma więcej niż jeden otwór, dzięki czemu przepływ wody do korzeni będzie przebiegał prawidłowo.

Ważny jest również materiał z jakiego wykonana jest doniczka. Drewniane doniczki nie są zbyt odporne na wilgoć, są drogie chociaż faktycznie bardzo ładne. Niestety mogą zniekształcać systemy korzeniowe niektórych roślin. Z kolei te ceramiczne są ciężkie, drogie i mogą ulec zniszczeniu. Warto pomyśleć o doniczce z włókna szklanego lub żywicy - te materiały pochłaniają mniej wilgoci niż porowate garnki. Jeśli zdecydujesz się na doniczki z gliny, warto na kilka godzin umieścić je w wodzie. Dzięki temu uszczelnią się, a woda którą podlejesz glebę, nie wsiąknie w doniczkę.

#2 Nawozy i mieszanki

Odpowiedni nawóz jest bardzo ważny! Jeśli widzisz, że Twoja roślina nie mieści się już w starej donicy lub zaczyna usychać, warto rozważyć przesadzenie jej i dodanie innego gruntu. Wiele mieszanek doniczkowych możesz kupić w sklepach ogrodniczych lub budowlanych. Są to nawozy na bazie torfu, substancji organicznych i wermikulitu. Jeśli jednak nie wiesz na jaki nawóz się zdecydować, zapytaj sprzedawcy. Ten powinien znać się na potrzebach roślin i pomoże Ci wybrać najlepszą mieszankę. Idealnym nawozem są również fusy z kawy lub torebki po herbacie - o czym możesz przeczytać tutaj.

#3 Nawadnianie

Po przesadzeniu nowej rośliny należy ją podlewać przynajmniej raz w tygodniu, a w upalne dni nawet co dwa dni. Warto sprawdzać czy w doniczce nie zalega stara woda oraz czy gleba jest bardzo wilgotna. Jeśli w spodku zalega stara woda, warto ją wylać - może to oznaczać, że nasz kwiatek został przelany, a woda zacznie pleśnieć.

Podczas podlewania uważaj, żeby podlać glebę a nie liście czy kwiaty rośliny. Inaczej roślina może złapać grzyby lub inne choroby.

#4 Lokalizacja

Sprawdź jakie potrzeby ma Twoja roślina. Ja zauważyłam, że moja monstera woli mniejszy dostęp do światła, dlatego odsunęłam ją od okna i umieściłam w nieco zacienionym miejscu. Na samym początku warto poszukać miejsca idealnego i sprawdzić jak zachowuje się roślina, jednak gdy już znajdziesz odpowiednią lokalizację, lepiej jej nie zmieniać. Niektóre kwiaty potrzebują więcej światła słonecznego, inne znacznie mniej. Sprawdź potrzeby swojej rośliny i znajdź najodpowiedniejsze miejsce w swoim domu.

#5 Użyźnianie gleby

Z racji tego, że ciągle mówimy o roślinach doniczkowych, mają one znacznie inne potrzeby niż rośliny znajdujące się w ogródku. Rośliny znajdujące się w naczyniach, a nie bezpośrednio w ziemi, będą potrzebować substancji odżywczych, które wypłukują się razem z wodą, dlatego co kilka tygodni warto użyźnić glebę. Kupując nawóz pamiętaj o potrzebach konkretnej rośliny.

#6 Dbaj o roślinę

Usuwanie uschniętych i wyblakłych liści, zachęca roślinę do produkcji nowych. Niektóre rośliny warto przyciąć, aby wypuściły nowe kwiaty. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, co się dzieje z daną rośliną. Co kilka dni odkurz liście miękką i suchą ściereczką. To sprawi, że roślina będzie miała ułatwione oddychanie. Czasami dobrze jest przekręcić doniczkę w stronę światła, inni starają się mówić do swoich roślin lub puszczać muzykę. Takich metod jeszcze nie stosowałam, ale słyszałam, że w niektórych przypadkach to działało. Jeśli chcesz pozbyć się uszkodzonej łodygi lub liści, postaraj się usunąć ją przy pomocy złotej monety.

#7 Zapobieganie szkodnikom

Muszki oraz insekty mogą zaatakować zdrową roślinę, dlatego aby temu zapobiec warto dodać do gleby fusy z herbaty. Ten trik nie tylko użyźni ziemię, ale odstraszy zarazę. Z kolei dodając do doniczki ząbek czosnku odstraszysz mszyce.

Lubisz rośliny doniczkowe? Masz ich dużo w domu czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z roślinami? Daj znać czy masz jakieś sprawdzone sposoby, aby kwiaty rosły zdrowe!