7 kwitnących tylko zimą roślin doniczkowych. Ozdobią każdy dom kolorami lata

7 kwitnących tylko zimą roślin doniczkowych. Ozdobią każdy dom kolorami lata

7 kwitnących tylko zimą roślin doniczkowych.  Ozdobią każdy dom kolorami lata
10.11.2020 15:21

Zima to specyficzny czas w ogrodzie. Rośliny przechodzą w stan hibernacji, a grządki i rabatki pokrywa puchowa, śniegowa pierzynka. Jednak podczas mroźnych miesięcy, pięknymi kwiatami możesz cieszyć się we własnym domu. Istnieją rośliny doniczkowe kwitnące zimą, które przyciągną wzrok wszystkich domowników.

1. Schlumbergera, grudnik

Ta roślina zwana jest także kaktusem bożonarodzeniowym. Posiada gładkie liście i piękne kwiaty w bogatej gamie kolorystycznej (czerwone, różowe, kremowe, purpurowe, fioletowe, białe, pomarańczowe). Grudnik zaczyna kwitnąć późną jesienią, a pąki utrzymują się aż do lutego. Preferuje jasne stanowiska.

pinterest
pinterest

2. Gwiazda betlejemska,  poinsecja nadobna

To kwiat,  który w okresie Bożego Narodzenia pojawia się chyba w każdym domu. Posiada niezwykle dekoracyjne liście, które w górnych partiach (przykwiatki) przebarwiają się na czerwono, biało, pomarańczowo. Istnieją także odmiany dwubarwne. Poinsecja źle znosi nagłe skoki temperatur, suche powietrze oraz niedostateczną ilość światła.

pinterst
pinterst

3. Cyklamen perski, fiołek alpejski

Jego kwiaty, wyrastające na długich szypułkach, przypominają motylki ze złożonymi skrzydełkami. Niektóre mają lekko pofalowane oraz postrzępione brzegi. Czarują swoimi różnorodnymi kolorami (odcienie czerwieni, różu, bieli). Co ciekawe, walory dekoracyjne posiadają także liście, na których widoczne jest unerwienie.

pinterest
pinterest

4. Hippeastrum,  zwartnica

Z pokaźnej cebuli (średnica od 5 cm do 12 cm) wyrastają liście oraz sztywna łodyga, na której szczycie rozwijają się duże, lejkowate kwiaty. Ich gama kolorystyczna jest bardzo szeroka, a najatrakcyjniej prezentują się te ozdobione białymi pasami. Zwartnica dobrze się czuje w ciepłym i słonecznym miejscu.

pinterest
pinterest

5. Cyneraria

Jej inna nazwa to starzec popielnik. Posiada łodygi pokryte włoskami i osiąga ok. 20-30 cm wysokości. Największą ozdobą cynerarii są jej różnobarwne kwiaty zebrane w zwarte koszyczki (przypominają stokrotki). Niektóre odmiany mają szafirowe bądź fioletowe płatki. Roślina rozkwita w lutym-marcu.

pinterest
pinterest

6. Azalia

Kojarzymy ją z ogrodowych grządek. Tymczasem ta roślina bardzo dobrze czuje się także w uprawie doniczkowej. Posiada okazałe kwiaty (różowe, białe, czerwone) oraz niezwykle gęste liście, które utrzymują się przez cały rok. Azalia doniczkowa preferuje jasne, ale chłodne stanowiska. Źle znosi przesuszenie.

pinterest
pinterest

7. Kalanchoe

Ten sukulent posiada grube, mięsiste liście o lekkim połysku. Drobne kwiaty zebrane w baldachy pojawiają się od grudnia do lutego. Urzekają wzrok różnorodnymi kolorami (pomarańcze, czerwienie, róże, biele, żółcienie). Roślina preferuje jasne stanowiska, a zimą należy trzymać ją z dala od kaloryferów (ciepło powoduje zbyt szybką uratę wody z liści).

pinterest
pinterest

Które rośliny doniczkowe kwitnące zimą należą do Twoich ulubionych?

Zobacz jak dbać o chryzantemy w doniczkach.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także