Zrezygnuj z oczyszczacza powietrza! Te 10 roślin sprawdzi się o wiele lepiej!

Zrezygnuj z oczyszczacza powietrza! Te 10 roślin sprawdzi się o wiele lepiej!

Zrezygnuj z oczyszczacza powietrza! Te 10 roślin sprawdzi się o wiele lepiej!
Katarzyna
12.06.2022 20:58, aktualizacja: 13.06.2022 09:42

Każdy z nas chciałby żyć w dobrych warunkach. Nie chodzi tutaj o zarobki, czy ilość metrów kwadratowych, które są w naszym posiadaniu, ale raczej o jakość powietrza czy pewność, że naszemu zdrowiu nic nie zagraża - szczególnie we własnym domu. O dobrą jakość powietrza coraz trudniej (zwłaszcza w dużych miastach), dlatego dziś prezentuję Ci rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze. Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny wybrać do swojej sypialni, koniecznie zastanów się nad tymi podanymi poniżej!

Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze

#1 Paprotka pochłania szkodliwe substancje

instagram.com/a.n.i.a.a.n.n.a
instagram.com/a.n.i.a.a.n.n.a

Zacznijmy od tej klasycznej, często wyśmiewanej i uważanej za staromodną. Paprotka jako symbol PRL-u jest raczej spotykana w biurach lub na korytarzach w szkołach, z kolei z sypialni jest często wynoszona. To jednak spory błąd, ponieważ ta roślin skutecznie radzi sobie w walce z zanieczyszczeniami. Wchłania ona szkodliwe związki, a także nawilża powietrze.

#2 Fikus oczyszcza powietrze

instagram.com/be_forest_soul
instagram.com/be_forest_soul

Coraz częściej można spotkać go na Instagramie, a to oznacza, że ta roślina wraca do łask! Grube i mięsiste liście tej rośliny są nie tylko piękną dekoracją każdego wnętrza, ale także pochłaniają wiele szkodliwych substancji i toksyn z powietrza. Warto mieć go w swoim mieszkaniu, zwłaszcza że nie przeszkadza mu brak słońca.

#3 Dracena neutralizuje formaldehydy

instagram.com/jankruasan
instagram.com/jankruasan

Kiedyś także można było spotkać ja w wielu domach, dziś częściej gości na szkolnych parapetach. Nic w tym dziwnego - ta roślina nie wymaga zbyt dużej opieki, a jest bardzo pożyteczna, dlatego też koniecznie powinna pojawić się w każdym domu czy miejscu pracy! Dracena potrafi zneutralizować wiele szkodliwych substancji w tym formaldehydy, które stosowane są np. przy produkcji plastików. Dodatkowo pasuje do wielu wnętrz.

#4 Chamaedorea oczyszcza powietrze

instagram.com/la_succulent
instagram.com/la_succulent

Czyli inaczej nazywana palma domowa, jest nie tylko bardzo łatwa w pielęgnacji, ale także ma walory dekoracyjne i oczywiście, te najważniejsze, czyli oczyszcza powietrze. Poradzi sobie z większością toksycznych związków w tym z aldehydem.

#5 Scheffera skuteczna na dym tytoniowy

Obraz

[/caption]

Piękna roślina, która powinna znaleźć się w mieszaniu gdzie znajdują się osoby palące. Potrafi ona wchłonąć szkodliwe związki, które znajdują się w dymie tytoniowym i oczyścić powietrze. Jeśli chodzi o jej utrzymanie, to potrzebuje dużą ilość światła, lecz niewiele wilgoci.

#6 Skrzydłokwiat usuwa trujące substancje

Obraz

[/caption]

Jest nie tylko piękny, ale bardzo przydatny w kwestii oczyszczania powietrza. Jego walory artystyczne sprawiają, że sprawdzi się w każdym wnętrzu, zaś umiejętność usuwania znacznej części trujących substancji, sprawi że zaczniesz oddychać lepszym powietrzem. Skrzydłokwiat poradzi sobie z substancjami znajdującymi się w dymie papierosowym, a także alkoholu.

#7 Bluszcz pospolity wchłania formaldehyd

instagram.com/am_blosoom
instagram.com/am_blosoom

Bluszcz ma bardzo dobry wpływ na nasze otoczenie. Tak samo jak dracena, wchłania on formaldehyd. Bluszcz jest rośliną łatwą w utrzymaniu, nie wymaga dużej ilości słońca i niewielkiej ilości wody.

#8 Sansewieria oczyszcza powietrze z benzenu

instagram.com/hanu_sia
instagram.com/hanu_sia

To ostatnimi czasy bardzo popularna roślina. Wszystko zawdzięcza pięknym i dużym liściom. Niewiele osób wie jednak, że sansewieria świetnie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza m.in. z formaldehydu czy benzenu. Jest prosta w utrzymaniu - nie wymaga dużej ilości wody i potrzebuje umiarkowaną ilość światła.

#9 Trzykrotka na wiele szkodliwych substancji

instagram.com/monikawrzesinska
instagram.com/monikawrzesinska

Jest łatwa w uprawie i pięknie wygląda. Potrafi usunąć z powietrza nie tylko formaldehyd ale także benzen, ksylen i trichloroetylen. Roślina szybko rośnie, lecz bez problemu możesz przycinać jej pędy. Dodatkowo może stać zarówno w jasnym jak i ciemnym miejscu.

#10 Aloes

instagram.com/succulents.ny
instagram.com/succulents.ny

Aloes to roślina, którą warto mieć w swoim domu. Nie tylko pomoże Ci w utrzymaniu zdrowia czy nieskazitelnej urody, ale także oczyści powietrze ze szkodliwych substancji. Pamiętaj jednak, że potrzebuje on dużej ilości światła oraz dodatnich temperatur. Aloes nie potrzebuje dużej ilości wody, a mimo to szybko się rozrasta o czym warto pamiętać znajdując mu miejsce na parapecie.

Nie tylko rośliny oczyszczające powietrze są godne uwagi każdego dbającego o zdrowie. Zobacz również nasz artykuł:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także