PoradyNie mam problemu z kotami sąsiadów w ogrodzie, odkąd mam tą roślinę. Omijają nas szerokim łukiem

Nie mam problemu z kotami sąsiadów w ogrodzie, odkąd mam tą roślinę. Omijają nas szerokim łukiem

Rośliny odstraszające koty fot. pinterest
Rośliny odstraszające koty fot. pinterest
Manuel

03.08.2022 14:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli masz wiele delikatnych roślinek w swoim ogrodzie, to możliwe, że nie chcesz by grasowały w nim jakiekolwiek zwierzaki. Dziś pokażemy Ci rośliny odstraszające koty, dzięki nim będą one trzymały się z daleka od Twojego ogrodu.

Najpopularniejsze rośliny odstraszające koty

Jest wiele roślin, z którymi koty się nie lubią (z wzajemnością!), ale tutaj skupimy się na kilku najbardziej skutecznych i najpowszechniej występujących.

Geranium (Pelargonia)

Pelargonie to doskonały wybór, jeśli szukasz naturalnego środka odstraszającego koty, który jednocześnie doda koloru Twojemu ogródkowi. Dla ludzi te rośliny ogrodowe wydzielają przyjemny zapach, ale większość kotów uważa je za nieprzyjemne dla ich zmysłu węchu. Podczas pielęgnacji pelargonii ważne jest, aby podlewać je w małych ilościach i tylko wtedy, gdy liście zaczynają opadać. Stare, martwe liście należy obcinać w miarę pojawiania się nowych. Przed podlewaniem należy pozwolić glebie przeschnąć, a zimą ograniczyć podlewanie, ale nie na tyle, aby korzenie mogły wyschnąć. Należy przycinać pędy, aby nadać im wygląd zbliżony do krzewu, a także usuwać przekwitłe kwiaty, aby zachęcić do pojawiania się nowych.

Rośliny odstraszające koty, fot. Freepik
Rośliny odstraszające koty, fot. Freepik

Lawenda

Podczas gdy większość z nas uwielbia zapach lawendy, z jakiegoś powodu zupełnie inaczej reagują na nią koty. Krzewiaste rośliny lawendy są nie tylko doskonałym środkiem odstraszającym te zwierzęta; są również jedną z najlepszych roślin, które zniechęcają wiele szkodliwych owadów. W przypadku stosowania ich w celu utrzymania kotów z dala od ogrodu, najlepiej jest sadzić je w linii. Jednym z problemów, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć w przypadku lawendy, jest mnogość dostępnych opcji. Podczas gdy wszystkie pomagają utrzymać koty z dala, wyższe odmiany są najbardziej skuteczne. Sadzenie wzdłuż granic również pomaga w przeganianiu kotów, ponieważ krzewy te uwalniają swój przyjemny zapach, gdy tylko coś się o nie ociera.

Trawa cytrynowa

Trawa cytrynowa rośnie w wysokich, trawiastych kępach i osiąga wysokość do 150 cm. Wygląd tego tropikalnego zioła jest podobny do traw ozdobnych, dlatego wiele osób stosuje je jako takie w swoich ogrodowych rabatach. Jako zioło, trawa cytrynowa oferuje wiele korzyści, a jedną z nich jest zdolność do odstraszania kotów i innych szkodników, dzięki cytrynowo-cytrusowemu zapachowi. Nigdy nie sadź trawy cytrynowej w glebie gliniastej. Jest to tropikalna roślina i jako taka lubi wilgoć, ale szybko umrze, jeśli będzie w glebie tak mocno gromadzącej wilgoć. Podczas sadzenia trawy cytrynowej, wybierz miejsce, które oferuje pełne słońce

Citronella

Zwany również rośliną na komary, ponieważ pomaga utrzymać te owady na dystans. Citronella działa również jako środek odstraszający koty. Emituje przy tym przyjemny cytrusowy zapach, który ludzie lubią. W przypadku zasadzenia pamiętaj, że nie należy nadmiernie nawozić tych roślin, ponieważ nadmiar azotu zmniejsza zapach wydzielany przez liście. Mimo że jest to bylina, Citronella jest delikatną rośliną i nie radzi sobie dobrze w zimnym klimacie. Zawsze należy przenieść ją do domu przed pierwszymi przymrozkami lub traktować jako roślinę jednoroczną. Roślina preferuje półcień i wymaga dobrze przepuszczalnej, lekkiej gleby.

Rośliny odstraszające koty, fot. Freepik
Rośliny odstraszające koty, fot. Freepik

Rozmaryn

Rozmaryn to drzewiasta bylina pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Świetne w jej przypadku jest to, że nie tylko pomaga odstraszać koty z ogrodu, ale jest również niezwykle przydatna w kuchni. Sadząc rozmaryn, należy pamiętać, że preferuje on suchy i stosunkowo ciepły klimat, a nie radzi sobie dobrze w wilgotnej glebie lub w niskich temperaturach. Rozmaryn może być również stosowany jako letnia roślina jednoroczna, a nie jako roślina wieloletnia. Pojemniki ustawione wzdłuż patio lub w pobliżu klombów mogą również pomóc w odstraszaniu kotów, ponieważ to właśnie zapach wydzielany przez roślinę je przegania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także