Rośliny odstraszające owady, które działają jak naturalne pestycydy
Jeśli chcemy w swoim ogrodzie i domu przyjemnie spędzać czas w upalne, letnie dni, warto pomyśleć o tym, aby zasadzić rośliny odstraszające owady. Zaoszczędzą one nam wiele nerwów, a do tego będą ładnie wyglądać.
13.06.2022 14:50
#1 Lawenda na komary, pchły, muchy i mole!
Lawenda jest nie tylko piękna i pachnąca, ale także znana jest z tego, że odstrasza komary, pchły, muchy i mole. Rozstaw bukiety z lawendy w swoim domu, aby uchronić go przed muchami. Zasadź je w nasłonecznionych częściach ogrodu lub w pobliżu wejść do domu, aby uchronić te miejsca przed różnej maści szkodnikami. Możesz także użyć olejku wyekstrahowanego z kwiatów jako naturalnego środka odstraszającego komary. Dodatkowo olejek lawendowy można stosować bezpośrednią na skórę, którą odżywia. Olejek ten ma też działanie uspokajające.
#2 Mięta na komary
Zapach mięty odstrasza komary. Aromatyczne właściwości liści są również obecne w łodygach i kwiatach. Przy odrobinie pracy można wyekstrahować olejki z tej rośliny i połączyć je z octem jabłkowym i mocnym alkoholem w rodzaju wódki, aby uzyskać środek odstraszający komary. Pojemniki z miętą strategicznie rozmieszczone w ogrodzie lub na patio mogą pomóc w zabezpieczeniu pobliskich roślin przed owadami. Miętę lepiej uprawiać w doniczkach niż w gruncie, ponieważ agresywnie się rozprzestrzenia. Gdy już zadomowi się w ogrodzie, może być trudna do usunięcia.
#3 Bazylia na muchy, komary i mole
Chociaż z reguły uwielbiamy zapach bazylii, komary, mole i muchy nie są jej fanami. Bazylia jako roślina jest szczególnie skuteczna w walce ze szkodnikiem zwanym pchełką ziemną, a także ćmą kapuścianą. Zawiera również cztery związki lotne, które mogą odstraszać komary: estragol, cytronellal, limonen i nerolidol. Świeżą bazylię można również wykorzystać do sporządzenia sprayu odstraszającego owady. Kto by pomyślał, że ta popularna przyprawa ma aż tyle zastosowań...
#4 Kocimiętka odstrasza komary, pchły, muchy i mole
Kocimiętka zawiera substancję chemiczną zwaną nepetalaktonem, która odstrasza owady, takie jak komary, muchy, kleszcze i karaluchy. Substancja ta podobno wyzwala w owadach receptor chemiczny, który wywołuje uczucie bólu lub swędzenia. Rośliny kocimiętki są stosunkowo łatwe w uprawie. Można je sadzić z nasion lub jako rośliny na zewnątrz wiosną lub jesienią. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ kocimiętka może stać się inwazyjna i opanować cały ogród. Z obecności kocimiętki na pewno ucieszy się także Twój kot, choć efekty tego mogą być... ciekawe. ;)
#5 Nasturcja odstrasza mączliki, pryszczarki i mszyce
Zdaniem wielu ogrodników nasturcja jadalna odstrasza mączliki, pryszczarki, mszyce, wiele chrząszczy i pryszczarki kapustnice. Kwiaty te uwalniają w powietrzu substancję chemiczną, która odstrasza drapieżne owady, chroniąc nie tylko je same, ale także inne rośliny wokół nich.
#6 Złocień dalmatyński jest zabójczy dla pchły, wszy, kleszcza i pluskwy
Złocień dalmatyński należy do tej samej rodziny kwiatów, co wrotycz i jest skuteczny w zwalczaniu karaluchów, mrówek, chrząszczy japońskich, kleszczy, srebrzyków, wszy, pcheł, pluskiew i pająków. Zawiera substancję pyretrynę, która ma właściwości owadobójcze i jest bardzo często stosowana we wszelkich chemicznych preparatach na szkodniki.
#7 Trawa cytrynowa na komary
Ta piękna roślina trawiasta zawiera cytronellę, która jest jedną z najbardziej znanych alternatyw dla chemicznych repelentów. Możesz nawet rozgnieść liście i wetrzeć je w skórę, jeśli chcesz się o tym sam przekonać! Nawet jeśli o tym nie wiesz, to niewątpliwie miałeś do czynienia z cytronelą stosowaną w konwencjonalnych środkach odstraszających komary (zazwyczaj w świecach). Badania wykazały, że roślina ta bardzo skutecznie odstrasza kilka z najczęściej występujących gatunków komarów. Trawa cytrynowa dobrze rośnie w doniczce lub w gruncie, w dobrze nasłonecznionym miejscu.
Polecasz jeszcze jakieś inne rośliny odstraszające owady? Podziel się z nami na naszym Facebooku!
A jeśli masz problem z komarami, to o odstraszaniu ich aromatycznymi zapachami przeczytasz tutaj.