Balkon i ogródOgród9 roślin ogrodowych, które zakwitają zimą. Nie zważają na śnieg i zachwycają barwnymi kwiatami

9 roślin ogrodowych, które zakwitają zimą. Nie zważają na śnieg i zachwycają barwnymi kwiatami

genialne
genialne
09.02.2021 15:08

Wydawać by się mogło, że zimą ogród prezentuje się wyjątkowo nieatrakcyjnie. Rabaty pozbawione kwiatów, pożółkła trawa, krzewy bez liści... Jednak są pewne rośliny, którym nie przeszkadzają chłody i zakwitają podczas zimowych miesięcy.

1. Oczar wirginijski

Do Europy przybył z Ameryki Północnej. To krzew ozdobny, który trochę przypomina leszczynę. Nie jest wymagający w uprawie, a od września do pojawienia się pierwszych mrozów zachwyca swoimi żółtymi, pachnącymi kwiatami.

pinterest
pinterest

2. Oczar japoński

Ten krzew, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Japonii. Dorasta do 3 metrów i jest odporny na szkodniki. W styczniu lub lutym na jego bezlistnych gałęziach zaczynają pojawiać się kwiaty (czerwone, żółte lub pomarańczowe). Ich cechą charakterystyczną są długie i wąskie płatki. Utrzymują się aż do marca.

pinterest
pinterest

3. Oczar omszony

Ten krzew lubi półcieniste lub słoneczne stanowiska i nie jest wymagający w uprawie. Posiada ciemnozielone liście, które od wewnętrznej strony mają lekki meszek. Najbardziej spektakularnie wygląda między styczniem a lutym. Wówczas prezentuje światu swoje żółte kwiaty.

pinterest
pinterest

4. Oczar pośredni

Jest krzyżówką oczaru omszonego i japońskiego. Wzbudza zachwyt swoimi żółtymi, czerwonymi, a nawet bordowymi kwiatami, które utrzymują się od stycznia do marca. Co istotne, oczar lubi wilgoć i bardzo źle znosi przesuszenie. Należy o tym pamiętać w okresach suszy.

pinterest
pinterest

5. Wawrzynek wilczełyko

To krzew, którego kwiaty intensywnie pachną. Przypominają woń hiacyntów i pojawiają się na przełomie lutego i marca. Różowe, fioletowe, białe kwiaty obsypują gałęzie jeszcze przed rozwinięciem się liści. Wzrok cieszą do kwietnia. Wawrzynek wilczełyko jest rośliną trującą.

pinterest
pinterest

6. Kalina wonna

Ten krzew dorasta do ok. 2,5 m wysokości. W pełnej krasie ukazuje się już w lutym bądź marcu. Jej kwiaty początkowo przybierają różową barwę, a po rozwinięciu prezentują białe płatki. Kalina roztacza wokół siebie słodki zapach i preferuje lekki półcień.

pinterest
pinterest

7. Zimokwiat wczesny

Przybył z Chin wschodnich i zwykle osiąga wysokość od 2 do 4 m. Dość mocno się rozgałęzia, a na pędach tego krzewu już w lutym pojawiają się kwiaty. Mają dzwonkowaty kształt i żółtą barwę. Wydzielają intensywny, słodki zapach.

pinterest
pinterest

8. Ciemiernik cuchnący

Ta bylina dorasta do ok. 50 cm. Odznacza się lancetowatymi, grubymi liśćmi przypominającymi liście palmy. Na szczytach łodyg rozwijają się jasnozielone kwiaty z czerwonymi obwódkami. Ciemiernik kwietnie od lutego do czerwca. Wydziela ostry zapach, który dla niektórych może być nieprzyjemny.

pinterest
pinterest

9. Ciemiernik biały

Zwany jest także różą Bożego Narodzenia. To niewielka bylina osiąga wysokość ok. 30 cm. Posiada ciemnozielone, skórzaste liście utrzymujące się całą zimę. Jego największą ozdobą są białe kwiaty, które nie opadają aż do marca. Ciemiernik jest odporny na wysokie mrozy.

pinterest
pinterest

Posiadasz którąś z tych roślin w swoim ogrodzie?

Poznaj rośliny doniczkowe, które kwitną tylko zimą.

genialne
genialne

Eksperymenty, które zachwycą każde dziecko.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także