Balkon i ogródOgród15 roślin okrywowych, które wypełnią przestrzeń pod drzewami i krzewami. Łatwo się rozrastają

15 roślin okrywowych, które wypełnią przestrzeń pod drzewami i krzewami. Łatwo się rozrastają

Trawa nie w każdym rejonie ogrodu będzie jednakowo bujna i zielona. Są takie obszary, gdzie zwyczajnie nie będzie budziła zachwytu. Dlatego pod drzewami, krzewami i w miejscach zacienionych przez większą część doby warto posadzić rośliny okrywowe. To krzewinki, byliny, pnącza, które szybko się rozrastają, są odporne na uszkodzenia, mróz, a także charakteryzują się równomiernym wzrostem.

genialne
genialne

1. Runianka japońska

Roślina tworzy imponujące, zielone dywany. W maju pojawiają się małe, białe kwiaty. Runianka jest dość wymagająca w uprawie. Potrzebuje wilgotnej i próchnicznej gleby oraz jest bardzo wrażliwa na przesuszenie.

foxleyparkofficial/instagram
foxleyparkofficial/instagram

2. Czyściec wełnisty

Ta wyjątkowa roślina posiada szaro-srebrne liście, które pokrywają małe włoski zwane kutnerem. Dzięki nim roślina jest odporna na przesuszenie i potrafi magazynować wodę. Czyściec wełnisty intensywnie rozrasta się na boki oraz preferuje słoneczne stanowiska.

David J. Stang/wikemediacommons
David J. Stang/wikemediacommons

3. Macierzanka

W naszym kraju można spotkać ok. 10 gatunków tej krzewinki (na całym świecie występuje ponad 300 gatunków). Macierzanka szybko się rozrasta i tworzy okazałe kolorowe kobierce. Lubi słoneczne stanowiska, a także jest odporna na suszę. W ogrodzie warto posadzić macierzankę: piaskową, zwyczajną, cytrynową, omszoną.

BodenseeAkademie/pixabay
BodenseeAkademie/pixabay

4. Rozchodnik

Rozchodnik to król skalniaków, który z powodzeniem może rosnąć pod drzewami i krzewami. Znanych jest 500 gatunków tej rośliny charakteryzującej się mięsistymi liśćmi, gdzie gromadzona jest woda. Dzięki temu rozchodnik z powodzeniem przetrwa suszę. W roli rośliny okrywowej dobrze sprawdzi się rozchodnik ostry, biały, kamczacki, ościsty czy kaukaski.

Agnieszka Kwiecień/wikimediacommons
Agnieszka Kwiecień/wikimediacommons

5. Barwinek pospolity

Dorasta tylko do 20 cm i dzięki temu świetnie prezentuje się pod krzewami. Może rosnąć w cieniu (wówczas nie kwitnie) lub w półcieniu. Co ciekawe nie wymaga podlewania i pozostaje zielony także zimą. Natomiast wiosną barwinek cieszy wzrok błękitnymi kwiatami.

agsjogren/instagram
agsjogren/instagram

6. Jasnota plamista

Rośnie dziko w Polsce na łąkach, w rowach, zaroślach czy rumowiskach. Wytwarza fioletowo-różowe kwiaty, a jej liście, w zależności od odmiany, mogą mieć biały, żółty czy srebrzysty wzór. Kwitnie od maja do jesieni i lubi półcień lub słoneczne stanowiska.

ch.garden/instagram
ch.garden/instagram

7. Tojeść rozesłana

Ta roślina jest często spotykana w naszym kraju. Rośnie na nizinach i w niższych partiach gór. Tworzy długie, rozłożyste pędy, które zdobią żółte kwiaty (od czerwca do sierpnia). Uwielbia gliniastą, podmokłą glebę i dobrze sobie radzi w półcieniu.

Ludwik Polak/wikimediacommons
Ludwik Polak/wikimediacommons

8. Konwalia majowa

Ta pięknie pachnąca roślin bardzo ładnie prezentuje się pod drzewami. Bardzo rzadko atakują ją szkodniki, a jej kłącza się szybko się rozrastają i są mrozoodporne. Zachwyca swoimi kwiatami przypominającymi małe dzwoneczki i jest łatwa w uprawie (dobrze czuje się pod większymi roślinami).

_Alicja_/pixabay
_Alicja_/pixabay

9. Poziomkówka indyjska

Ta bylina do złudzenia przypomina poziomkę pospolitą. Jednak jej owoce nie są jadalne ani trujące. Uwielbia słońce i wytwarza czerwone, skierowane do góry owoce, które są bardzo dekoracyjne, ale nie mają smaku oraz zapachu.

mojave_desert_rose/instagram
mojave_desert_rose/instagram

10. Bluszcz pospolity

To pnącze może z powodzeniem wić się także po ziemi. Jego ciemnozielone liście szczelnie zakryją przestrzeń pod drzewami i krzewami. Bluszcz lubi cień oraz półcień, ale musisz pamiętać, że będzie także wspinał się po wszelkiego rodzaju podporach i pniach.

VIVIANE6276/pixabay
VIVIANE6276/pixabay

11. Pragnia syberyjska

Liście tej rośliny są zielone przez cały rok. Natomiast w kwietniu i maju pojawiają się intensywnie żółte kwiaty. Pragnia jest mrozoodporna i preferuje wilgotną glebę.

Wouter Hagens/wikimediacommons
Wouter Hagens/wikimediacommons

12. Dąbrówka rozłogowa

Dekoracyjne roślina, które obsypuje się małymi, niebiesko-fioletowymi kwiatami. Szybko się rozrasta, a jej liście mogą mieć zielony bądź bordowy odcień. Dąbrówka najlepiej czuje się w półcieniu.

Joanna Boisse/wikimediacommons
Joanna Boisse/wikimediacommons

13. Kopytnik pospolity

Nazwa tej rośliny nie jest przypadkowa. Jej ciemnozielone liście wyglądają jak końskie kopyta. Dodatkowo tworzą na powierzchni ziemi kobierce, która są zielone także zimą. Z powodzeniem rośnie w cieniu i preferuje wilgotną glebę.

Daniel J. Layton/wikimediacommons
Daniel J. Layton/wikimediacommons

14. Rogownica kutnerowata

Ta wieloletnia bylina dorasta do 20 cm wysokości. Wiosną obsypuje się białymi kwiatami. Bardzo dobrze znosi palące słońce, przesuszenie i z powodzeniem rośnie między kamieniami, w szczelinach murów. Jej długie pędy maskują wszystko to, co chcemy w ogrodzie ukryć.

Jerzy Opioła/wikimediacommons
Jerzy Opioła/wikimediacommons

15. Gajowiec żółty

Rośnie dziko w naszym kraju i trochę przypomina pokrzywę. Zachwyca swoimi zielono-białymi liśćmi oraz żółtymi kwiatami wydzielającymi przyjemny zapach. Osiąga wysokość 20-60 cm, a po okresie kwitnienia wytwarza gęste rozłogi. Dobrze rośnie również w cieniu.

irasiras3569/instagram
irasiras3569/instagram

Masz w swoim ogrodzie rośliny okrywowe?

23 pasjonatów uprawy roślin i warzyw, którzy dzielą się swoimi ogrodniczymi patentami

genialne
genialne

Triki dla fanów roślin