Rośliny potrzebują światła, wody i... pałeczek! Ten trik ratuje moje kwiaty doniczkowe
Czy wiesz, jak napowietrzyć ziemię w doniczkach Twoich roślin? To zadanie jest bardzo proste, a kwiaty bardzo potrzebują dawki tlenu. Dlatego niezbędne dla roślin są światło, woda i... pałeczki!
Jak wiadomo najbardziej ozdobną częścią każdej rośliny są liście oraz kwiaty. Natomiast to korzenie utrzymują ją przy życiu. Wraz z upływem czasu one rozrastają się i zaczynają dotykać ścianek doniczki. Co więcej w trakcie podlewana gleby, z czasem zaczyna ona się zbrylać i ciasno oblepia korzenie. Co sprawia, że znacznie pogarsza się cyrkulacja powietrza w ziemi. Korzenie oddychają tlenem, a cała nadziemna część rośliny - dwutlenkiem węgla. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w glebie doniczkowej panowały sprzyjające warunki tlenowe. W przeciwnym razie korzenie przestają oddychać i zahamowuje się ich rozwój. W konsekwencji roślina zaczyna umierać.
Patent na napowietrzenie ziemi w doniczce
Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w doniczkach roślin domowych, koniecznie jest przeprowadzenie zabiegu napowietrzania ziemi. To bardzo proste do zrobienia. Najpierw przygotuj pałeczki, które są używane w azjatyckich krajach do spożywania pokarmów. Następnie zacznij wbijać je w ziemię w doniczkach. Ważne jest to, aby dotrzeć do samego dna doniczki. Nie przejmuj się, jeżeli po drodze złamiesz kilka drobnych korzeni. One szybko odrosną i to jeszcze silniejsze. Pałeczki wbij kilka razy w glebę. Na koniec podlej roślinę.
Taki zabieg napowietrzania przeprowadzaj kilka razy w miesiącu. Szybko zauważysz, że stan Twoich roślin znacząco się poprawił. Oczywiście jeżeli nie masz pod ręka pałeczek, to do napowietrzania wykorzystaj inny przedmiot. Dobrze sprawdzi się także ołówek lub jakiś grubszy patyk.
Jak podlewać rośliny?
Oczywiście częstotliwość podlewania zależy od potrzeb konkretnej rośliny. Woda nie powinna być lodowata. Najlepsza będzie ta o temperaturze pokojowej. Pamiętaj, aby kwiaty podlewać niewielką ilością wody. Rozlej ją równomiernie po całym podłożu. Nie rób tego tylko w jednym miejscu, gdyż wówczas płyn dostanie się tylko do części korzeni. Jeżeli woda wycieknie na podstawkę, to koniecznie ją wylej.