Balkon i ogródOgródEfektowne i szybko rosnące rośliny, które ucieszą każdego niecierpliwego ogrodnika

Efektowne i szybko rosnące rośliny, które ucieszą każdego niecierpliwego ogrodnika

Rośliny szybko rosnące do ogrodu Fot. Freepik
Rośliny szybko rosnące do ogrodu Fot. Freepik
12.08.2022 09:01

Prawie każdy początkujący ogrodnik chciałby dość prędko ujrzeć efekty swojej pracy. Dlatego dość niecierpliwi miłośnicy zieleni, powinny wybrać rośliny szybko rosnące do ogrodu, które rozrastają się jak błyskawica. ;)

1. Bodziszek wspaniały

Wzrost: od 50 cm do 60 cm rocznie

Ta niezwykle dekoracyjna roślina wytwarza dość spore kwiaty o intensywnej barwie (purpurowo-niebieskie). Mają korzenny zapach, a sam bodziszek jest mrozoodporny.

a.zen.gardener/instagram
a.zen.gardener/instagram

2. Powojnik

Wzrost: 300 cm rocznie

To pnące krzewy lub byliny. Znanych jest ponad 4 tys. odmian powojników. Są uwielbiane ze względu na swoje kolorowe i zróżnicowane pod względem wielkości kwiaty. Do wspinania będą odpowiednie dla nich stalowe liny, trejaże czy kratki.

ravanttitanja/instagram
ravanttitanja/instagram

3. Sumak octowiec

Wzrost: od 30 cm do 50 cm rocznie

Rośliny szybko rosnące do ogrodu to nie tylko byliny i pnącza. To drzewko posiada rozłożystą, parasolowatą koronę, a jesienią jego liście przybierają czerwono-żółtą barwę. Sumak dobrze znosi suszę, a z jego owoców wytwarzana jest przyprawa.

brunspflanzen/instagram
brunspflanzen/instagram

4. Ligustr pospolity

Wzrost: 30 cm rocznie

To krzew należący do rodziny oliwkowatych. Ma skórzane, błyszczące liście oraz idealnie sprawdzi się w roli żywopłotu. Szybko rośnie, a także jest bardzo mało wymagający. Dobrze radzi sobie nawet na piaszczystym podłożu i jest mało wrażliwy na miejskie zanieczyszczenia.

victoriaskoglund/instagram
victoriaskoglund/instagram

5. Przywrotnik

Wzrost: od 40 cm do 60 cm rocznie

Zwany jest także lwią łapą i ma właściwości lecznicze. Przywrotnik jest szczególnie polecany do posadzenia wokół oczek wodnych, wzdłuż ścieżek czy między krzewami. To roślina okrywowa.

acreswildgardendesign/instagram
acreswildgardendesign/instagram

6. Jaśmin

Wzrost: 30 cm rocznie

To krzew lub pnącze i znanych jest ok. 200 gatunków tej rośliny (pochodzą głównie z Azji i Afryki). Jaśmin pożądany jest ze względu na swój intensywny, lekko odurzający zapach. Można go z powodzeniem posadzić przy murze czy w bliskim sąsiedztwie ogrodzenia.

thegardenidea/instagram
thegardenidea/instagram

7. Klon polny

Wzrost: od 40 cm do 50 cm rocznie

To drzewo, które zwykle osiąga od 5 do 15 metrów wysokości. Idealnie nadaje się do stworzenia żywopłotu i bardzo dobrze znosi przycinanie. Jest odporny na choroby oraz szkodniki.

lavendia_design/instagram
lavendia_design/instagram

8. Bluszcz

Wzrost: 200 cm rocznie

To chyba najbardziej znane pnącze. Tworzy mocne pędy, które z łatwością oplotą podpory lub będą rozprzestrzeniać się po ziemi. Jest łatwy w uprawie i lubi półcień. Jeśli chcesz, aby wspinał się po elewacji, to musisz wiedzieć, że z łatwością dostanie się do wszelkich wyrw czy pęknięć w murze i może spowodować jego zniszczenie.

___ana_p___/instagram
___ana_p___/instagram

9. Czarny bez

Wzrost: od 60 cm do 80 cm rocznie

Do uprawy ogrodowej szczególnie polecane są odmiany ozdobne. Niektóre jego odmiany posiadają niezwykle dekoracyjne liście (bordowe, czarne i błyszczące bądź pierzaste i biało nakrapiane). Czarny bez lubi słoneczne stanowiska.

geraldsawyer/instagram
geraldsawyer/instagram

10. Glicynia

Wzrost: 150 cm rocznie

Ta bujnie rosnąca roślina zachwyca liliowymi (bądź białymi) kwiatami zabranymi w grona. Koniecznie trzeba zapewnić jej solidne i mocne podpory, po których będzie mogła się wspinać. W przeciwnym razie zacznie czepiać się rynien, ogrodzeń elewacji i wszystkiego co napotka na swojej drodze.

yasgoesto/instagram
yasgoesto/instagram

11. Surmia bignoniowa

Wzrost: od 40 cm do 50 cm rocznie

Ten krzew dorasta nawet do 10 metrów wysokości. Posiada rozłożystą koroną oraz duże liście w kształcie serca. Pięknie prezentuje się w większych ogrodach i parkach. Natomiast do mniejszych ogrodów polecane są odmiany karłowate.

micqgarden/instagram
micqgarden/instagram

Jakie rośliny szybko rosnące posiadasz w swoim ogrodzie?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także