PoradyRozłóż na balkonie, a ćmy nie wlecą przez okno. Ta bariera skutecznie je powstrzyma

Rozłóż na balkonie, a ćmy nie wlecą przez okno. Ta bariera skutecznie je powstrzyma

jak odstraszyć ćmy, fot. Genialne.pl
jak odstraszyć ćmy, fot. Genialne.pl
Manuel

19.05.2023 18:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiosną i latem lubimy spędzać czas w ogródkach i na gankach. Sęk w tym, że tak samo lubią tam przebywać różne irytujące owady, w tym ćmy. Ciągnie je do nawet najmniejszych źródeł światła. Pokażemy ci, jak odstraszyć ćmy, aby nareszcie dały spokój tobie i twoim bliskim ;)

Krążące nad głową przez cały czas ćmy nie są niczym przyjemnym. Czasami potrafią wręcz doprowadzić do furii i zniszczyć świetnie się zapowiadający wieczór. Warto wiedzieć, jak się przed nimi ochronić. Jest na to kilka dobrych sposobów, które nie naruszą twojego komfortu.

Czy ćma może ugryźć człowieka? Czy jest niebezpieczna?

Wiele osób zastanawia się, czy ćma jest w jakikolwiek sposób niebezpieczna dla człowieka albo dla zwierząt domowych. Pomimo tego, co wydaje się niektórym, wcale tak nie jest. Mitem jest także to, że ciągną do ludzkiego potu. Ćmy nie gryzą ludzi ani trzymanych w domach zwierzaków. Nic nie wiadomo również na temat tego, aby miały przenosić jakieś choroby. Są więc całkowicie nieszkodliwe i tak naprawdę nie masz najmniejszego powodu, by się ich bać (choć niejednego potrafią przerazić swoim wyglądem). Nie warto też ich zabijać, bo wspierają zachowanie bioróżnorodności twojego najbliższego otoczenia, stając się np. pokarmem dla ptaków. Jeśli cię irytują, to zdecydowanie najlepiej jest je odstraszać.

jak odstraszyć ćmy, fot. getty images
jak odstraszyć ćmy, fot. getty images

Jak odstraszyć ćmy? Oto najskuteczniejsze sposoby

Ćmy najłatwiej i najwygodniej jest odstraszać zapachami. Sprawdza się tutaj przede wszystkim olejek cedrowy, lawenda pod wszelką postacią i kadzidła (praktycznie wszystkie o intensywnych zapachach). W przypadku olejków z cedru i lawendy najlepiej jest wziąć kilka wacików kosmetycznych i nasączyć je kilkoma kroplami. Potem wystarczy, że ułożysz je w kilku punktach naokoło ciebie. To powinno stworzyć barierę, która być może nie wyeliminuje ciem w całości, ale sprawi, że dużo mniej chętnie będą ją przekraczać. W ten sam sposób możesz rozłożyć kadzidła. Alternatywą dla tych rozwiązań jest kupno moskitiery i szczelne pokrycie nią całego ganku lub innego miejsca, w którym lubisz spędzać czas.

jak odstraszyć ćmy, fot. getty images
jak odstraszyć ćmy, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także