PoradyRozpuść je i wlej do doniczki. Wydasz 2 zł, a kwiaty wystrzelą w górę jak szalone

Rozpuść je i wlej do doniczki. Wydasz 2 zł, a kwiaty wystrzelą w górę jak szalone

Więdnące kwiaty drożdże fot. freepik
Więdnące kwiaty drożdże fot. freepik
Manuel

16.03.2023 09:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli Twoim problemem są więdnące kwiaty lub jakiekolwiek inne Twoje rośliny zachorowały, to rozwiązaniem mogą być drożdże. Dostarczają one roślinom wiele cennych składników odżywczych i chronią je przed chorobami. Możesz bardzo łatwo przygotować nawóz, który będzie na nich bazował.

Dlaczego drożdże sprawdzają się jako nawóz?

Drożdże sprawdzają się jako nawóz przez składniki odżywcze, jakie zawierają. Są one cennym źródłem witaminy B, C i D. Poza tym mają liczne peptydy, aminokwasy i mikroelementy, takie jak krzemionka, trójwartościowy chrom, fosfor, selen i żelazo.

Wiele z tych składników przydaje się roślinkom i wspomaga ich wzrost. Zwłaszcza w trudnych momentach, gdy Twój kwiatek czy krzaczek walczy z jakąś chorobą, która zahamowała jego wzrost lub wręcz spowodowała, że zaczął on więdnąć.

Oprócz składników odżywczych zaletą stosowania drożdży jako nawozu jest to, że kolonizują one korzenie rośliny. Zapewnia to jej ochronę przed szkodliwymi organizmami i drobnoustrojami i daje optymalne warunki dla powrotu do zdrowia i pełni sił.

Zdecydowanie warto więc na nie zdać się, gdy nasza roślinka zaczyna mieć jakieś problemy. A możesz też stosować odżywkę z drożdży, by pojawieniu się możliwych problemów z góry zapobiec. Drożdże sprawdzają się jako nawóz zarówno w przypadku roślin i krzewów ozdobnych, jak i uprawianych w ogródku czy w doniczce owoców i warzyw.

więdnące kwiaty drożdże, fot. freepik
więdnące kwiaty drożdże, fot. freepik

Masz więdnące kwiaty? Zastosuj drożdże. Uratują Twoją roślinę

Jeśli Twoja roślina została zaatakowana przez jakąś chorobę, warto zastosować prosty nawóz z drożdży, który przygotujesz sam w zaledwie kilka minut.

Najpierw umieść w naczyniu 100 g rozdrobnionych drożdży i zasyp je 1 szklanką cukru. Następnie odstaw na 1 lub 2 godziny.

Teraz dodaj do swojego roztworu 10 litrów wody, a całość dokładnie wymieszaj. Voila! Twój nawóz jest już przygotowany.

Aczkolwiek będziesz jeszcze musiał poczekać 7 - 8 dni, aż będziesz mógł go użyć. Tyle bowiem trzeba odczekać, aby zaszedł proces fermentacji drożdży. Po tym czasie mikstura jest już w pełni gotowa do użycia i powinna bardzo dobrze odżywić Twoje roślinki i pomóc im zwalczyć wszelkie przeciwności, z jakimi się zmagają.

Zrób prosty nawóz ze skórki od banana. Twoje rośliny go pokochają!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także