PoradyRozpuść jedną rzecz w wodzie i wrzuć do niej swoje pierścionki i naszyjniki. Twoja srebrna biżuteria będzie jak nowa!

Rozpuść jedną rzecz w wodzie i wrzuć do niej swoje pierścionki i naszyjniki. Twoja srebrna biżuteria będzie jak nowa!

Jak wyczyścić srebrną biżuterię? fot. genialne.pl
Jak wyczyścić srebrną biżuterię? fot. genialne.pl
23.02.2023 11:07

Jak wyczyścić srebrną biżuterię? W tym celu nie musisz sięgać po kupne preparaty. Za pomocą domowych środków zrobisz to szybko oraz skutecznie.

Srebrna biżuteria z czasem śniedzieje. Brzydki nalot wyjątkowo ją oszpeca i sprawia, że nie nadaje się do użytku. Jak zatem przywrócić blask swoim kolczykom, łańcuszkom bądź pierścionkom?

Patent z sodą oczyszczoną

Najpierw przygotuj specjalny roztwór. Wymieszaj ze sobą pół litra wody, 1 łyżeczkę octu spirytusowego oraz 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Całość przelej do miski i w tej miksturze zanurz swoją zaśniedziałą biżuterię. Po 15 minutach wyjmij klejnoty. Następnie przepłucz je świeżą wodą, a następnie wypoleruj ściereczką.

jak wyczyścić srebrną biżuterię, fot. Freepik
jak wyczyścić srebrną biżuterię, fot. Freepik

Trik z folią aluminiową

Weź miseczkę (nie może być metalowa) i jej dno wyłóż folią aluminiową. Następnie na jej dno połóż biżuterię. W innej misce wykonaj prosty roztwór. Zmieszaj ze sobą pół litra gorącej wody oraz pół szklanki sody oczyszczonej lub dwie czubate łyżeczki soli. Tą mieszaniną zalej biżuterię ułożoną na foli aluminiowej. Odczekaj kilkanaście minut. Następnie wypłucz błyskotki pod bieżącą wodą.

Jak wyczyścić biżuterię pastą do mycia zębów?

Nie używaj pasty wybielającej lub tej z mikrogranulkami, gdyż mogą on porysować kolczyki czy pierścionki. Pastę nałóż na szczoteczkę z miękkim włosiem i po prostu wyszoruj biżuterię. Na koniec wypłucz ją pod bieżącą wodą.

jak wyczyścić srebrną biżuterię, fot. Freepik
jak wyczyścić srebrną biżuterię, fot. Freepik

Jak doczyścić biżuterię za pomocą coli?

Napój tylu coca-cola jest idealny do pielęgnacji pierścionków, bransoletek i kolczyków. On produkowany jest na bazie kwasu fosforowego, który dobrze usuwa rdzę i inne zanieczyszczenia. Colę nalej do miseczki i zanurz w niej swoje srebra. Odczekaj kilka minut i wyjmij biżuterię. Zobaczysz, że będzie prezentowała się jak nowa.

Staroświecki sposób czyszczenia srebrnej biżuterii

Dawnej dbano o biżuterię przy użyciu drzewnego popiołu (nie może być węglowy). Jeżeli masz do niego dostęp, to też skorzystaj z tej metody. Na ściereczkę połóż trochę popiołu i zacznij polerować biżuterię, aż do osiągnięcia zadowalających rezultatów. Na koniec przepłucz ją wodą.

Poznaj sposoby na wykorzystanie soli do czyszczenia biżuterii i nie tylko!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także