PoradyRozpuść w wodzie i podlej sadzonki pomidorów. Poprawi wzrost i ukorzenienie

Rozpuść w wodzie i podlej sadzonki pomidorów. Poprawi wzrost i ukorzenienie

nawóz dla sadzonek pomidorów fot. getty images
nawóz dla sadzonek pomidorów fot. getty images
Manuel

06.04.2023 20:43, aktual.: 07.04.2023 10:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli chcemy, żeby nasze pomidory dobrze rosły, to warto je odżywiać już na najwcześniejszym etapie. Jaki nawóz dla sadzonek pomidorów wybrać? Jak je pielęgnować, żeby wydały dużo smacznych i okazałych owoców?

Początek kwietnia to idealny czas na sadzenie pomidorów. Żeby rośliny były silne i odporne na choroby, warto odpowiednio je nawozić. Gdy tylko pojawią się pierwsze dwa listki, podlewaj sadzonkę wzmacniającymi miksturami.

Jak pielęgnować sadzonki pomidorów?

W przypadku tych owoców najważniejsze jest właściwe podlewanie, gdyż potrzebują one stale wilgotnej gleby. Co jednak bardzo ważne, gleba ma być cały czas lekko wilgotna, ale nie mokra. Inaczej doprowadzimy do gnicia kształtujących się korzeni.  Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem i nie masz jeszcze w pełni wyczucia, to staraj się podlewać sadzonki w godzinach wieczornych. Unikniesz dzięki temu nadmiernego parowania wody, jakie w ciągu dnia może zajść pod wpływem słońca.

Drugim kluczowym aspektem jest zapewnienie odpowiedniej dawki słońca. Sadzonki należy umieścić w takim miejscu, aby miały dostęp do światła przez ok. 6-8 godzin dziennie. Odpowiednie nasłonecznienie jest potrzebne pomidorom do wzrostu, a także, żeby je zabezpieczyć przed negatywnymi skutkami wilgoci. Pomidory są także jednym z tych warzyw, którym bardzo dobrze służy przycinanie. Najlepiej to robić jak tylko sadzonki osiągną wysokość 15 cm. Przytnij je wtedy do jednego, maksimum dwóch pędów. Wybierz te najmocniejsze. Pomimo tego pędy sadzonek mogą być czasem jeszcze słabe i warto je wesprzeć podpórkami.

Nawóz dla sadzonek pomidorów, fot. getty images
Nawóz dla sadzonek pomidorów, fot. getty images

Naturalny nawóz dla sadzonek pomidorów

W przypadku pomidorów najlepiej jest zdać się na naturalne nawozy. Bardzo tanią, a jednocześnie wartościową odżywkę dla nich możesz przygotować w oparciu o najzwyklejsze sklepowe drożdże i odrobinę cukru. W tym celu najpierw rozpuść w wodzie dwa opakowania drożdży instant, po czym dodaj jedną łyżkę stołową cukru. Całość wymieszaj i odstaw na kilka minut. Po tym czasie przelej roztwór do większego naczynia (najlepiej dwulitrowego, chociaż ostatecznie 1 litrowe też się sprawdzi, jeśli nie dysponujesz większym). Teraz zalej go do pełna wodą. Całość wymieszaj i odstaw na jakiś czas. Teraz twoja odżywka do sadzonek pomidorów jest już gotowa do użycia. Należy ją stosować 1-2 razy w miesiącu. Jeśli nie jesteś jej w stanie w całości zużyć na pomidory, to możesz ją także zastosować  m.in. na ogórki oraz na większość popularnych kwiatów doniczkowych. We wszystkich tych przypadkach wspomoże ona wzrost i wzmocni podlewane roślinki.

Sekretny przepis na nawóz z musztardy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także