PoradyRozpuść w wodzie i podlej swoje rośliny doniczkowe. Pobudzisz ich wzrost i kwitnienie

Rozpuść w wodzie i podlej swoje rośliny doniczkowe. Pobudzisz ich wzrost i kwitnienie

Czy domyślasz się, jaka tabletka może wzmocnić Twoje kwiaty i sprawi, że będą rosły silne, zdrowe i bujne? To oczywiście aspiryna. Pokażemy Ci, jak ją zastosować, żeby wzmocniła Twoje roślinki.

aspiryna kwiaty fot. genialne.pl
aspiryna kwiaty fot. genialne.pl
Manuel

Co sprawia, że aspiryna wzmacnia kwiaty?

Za dobroczynne działanie aspiryny na kwiaty odpowiedzialny jest jej podstawowy składnik (a czasami jedyny składnik) z którego jest zrobiona, niezależnie od producenta, czyli kwas acetylosalicylowy. Jest to pochodna kwasu salicylowego, która ma bardzo podobne do niego działanie. Dzięki niemu roślinka znacznie zwiększa swoją odporność na różnej maści szkodniki i grzyby. Bardzo mocno stymuluje on również rozwój rośliny, nazywany jest wręcz hormonem roślinnym. A to dlatego, że silnie stymuluje wzrost korzeni i zachęca także resztę rośliny do wzrostu, poprzez wspomaganie procesu fotosyntezy i zwiększanie przyswajania wielu kluczowych dla niej składników odżywczych, a także przyswajania wody.

Aspirynę warto podawać przede wszystkim roślinom zmęczonym okresem wegetacyjnym, u których chciałoby się ponownie pobudzić wzrost, zahamowany przez różne możliwe czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Dzięki niej nasze roślinki będą bardziej zdrowe i dużo chętniej zakwitną. Podawanie aspiryny sprawdza się zwłaszcza w przypadku skrzydłokwiatów, storczyków, kaktusów świątecznych i zamiokulkasów. Wiele innych roślin też zareaguje na nią bardzo pozytywnie, choć rezultaty mogą już nie być takie spektakularne.

Obraz

Odżywka z aspiryny dla kwiatów - tak ją przygotujesz samodzielnie

Przygotowanie odżywki z aspiryny dla kwiatów jest bardzo proste. Będzie potrzebna Ci pojedyncza tabletka aspiryny standardowej wielkości (250 mg) i litr wody (najlepiej żeby była letnia). Wrzuć tabletkę do wody i zacznij ją rozgniatać. Kiedy już ją mocno rozdrobnisz zamieszaj w wodzie, aby się już całkiem rozpuściła. Letnia woda tu pomaga, ale nie stosuj całkiem ciepłej, bo zrobisz krzywdę swoim roślinkom. Chyba, że dasz jej wystygnąć, wtedy rozpuść tabletkę w takiej wodzie, jak Ci to wygodne. Następnie przelej swój roztwór do podlewaczki lub podobnego naczynia i podlej swoje kwiaty ogrodowe lub te trzymane w domu. Musisz podlać swoje roślinki mniej więcej tyle, co zawsze je podlewasz samą wodą, nie używaj więcej, bo to wcale im się nie przysłuży. Odżywkę z aspiryny warto stosować raz na dwa miesiące.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe