PoradyRozpuść w wodzie i spryskaj krzewy, jak tylko zauważysz larwy ćmy bukszpanowej

Rozpuść w wodzie i spryskaj krzewy, jak tylko zauważysz larwy ćmy bukszpanowej

Ćma bukszpanowa to prawdziwe utrapienie dla wszystkich, którzy mają w swoim ogrodzie drzewka bukszpanu. Potrafi ona je bardzo szybko zniszczyć, dlatego trzeba się przed nią aktywnie zabezpieczać. Podpowiemy ci, czego nie lubi ćma bukszpanowa i jak z nią skutecznie walczyć.

czego nie lubi ćma bukszpanowa fot. getty images
czego nie lubi ćma bukszpanowa fot. getty images
Manuel

19.04.2023 08:46

Do niedawna ćma bukszpanowa była w Polsce, jak i całej Europie zupełnie nieznana. Pojawiła się dopiero w 2016 r., nic dziwnego więc, że wiele osób z jej wytępieniem w swoim ogrodzie sobie po prostu nie radzi. Inni często stosują drogie, specjalistyczne środki sklepowe, które mocno drenują nasze kieszenie. Można jednak własnoręcznie przygotować bardzo prosty, tani, domowy oprysk, który pozwoli się jej pozbyć. Zrobisz go na bazie szarego mydła lub octu.

To nie dorosłe ćmy, ale larwy są groźne

Wielu osobom błędnie wydaje się, że zagrożeniem dla ich bukszpanów są m.in. dorosłe osobniki, które przybrały już ostateczną postać ćmy. A prawda jest taka, że ich akurat nie musisz się w ogóle obawiać. Nie są szkodliwe i nie zniszczą twojego bukszpanu. Problemem są jednak jaja, które składają na spodniej stronie liści, zazwyczaj głęboko wewnątrz krzewów. Z tych jaj z czasem wylegają się larwy, które przekształcają się w krótkim czasie w bardzo żarłoczne  gąsienice. To one właśnie czynią spustoszenie na bukszpanach i to ich musisz się odpowiednio szybko pozbyć.

Czego nie lubi ćma bukszpanowa, fot. getty images
Czego nie lubi ćma bukszpanowa, fot. getty images

Czego nie lubi ćma bukszpanowa? Tak przygotujesz oprysk

Ćma bukszpanowa przez to, że pojawiła się w naszym kraju dopiero tak niedawno, to nie ma jeszcze naturalnych antagonistów. Jeśli więc nie zwalczysz jej opryskiem, to nie masz szans się jej pozbyć w żaden inny sposób. Do przygotowania oprysku z szarego mydła będziesz potrzebował 100 g tego produktu. Rozpuść go w 5 litrach gorącej wody. Poczekaj, aż ostygnie, a następnie przelej do pojemnika najlepiej takiego, który jest zaopatrzony w spryskiwacz. Teraz pozostaje ci już tylko nanieść roztwór na bukszpan. Podobnie wygląda przygotowanie oprysku na bazie octu, tyle że tutaj ocet rozcieńczamy w wodzie w proporcjach 1:10. Następnie nanieś roztwór na swoje drzewka. Czego nie lubi ćma bukszpanowa

Czego nie lubi ćma bukszpanowa, fot. getty images

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone