Rozsyp ją już wiosną w ogrodzie. Skutecznie zwalczy kleszcze i inne szkodniki

Poznaj naturalny sposób na kleszcze i inne insekty, które zadomowiły się w twoim ogrodzie. Dzięki jednemu produktowi odstraszysz robactwo oraz wzbogacisz glebę.

Naturalny sposób na kleszcze. Fot. Gettyimages
Naturalny sposób na kleszcze. Fot. Gettyimages

Wraz z nadejściem cieplejszych dni do naszych ogrodów wprowadzają się kolejni lokatorzy. Przybywają ślimaki, mrówki, mszyce, larwy ćmy bukszpanowej, a także kleszcze. Te ostatnie uaktywniają się już wtedy, kiedy temperatura przekroczy 5 stopni Celsjusza i żerują na roślinach, a także stanowią zagrożenie dla ludzi czy zwierząt.

naturalny sposób na kleszcze, fot. gettyimages
naturalny sposób na kleszcze, fot. gettyimages

Co pomoże pozbyć się szkodników z ogrodu?

Rozwiązaniem problemów każdego ogrodnika jest ziemia okrzemkowa (znana również pod nazwami diatomit czy ziemia diatomitowa). To tak naprawdę skała, która zbudowana jest z pancerzy organizmów jednokomórkowych zwanych okrzemkami. Ziemia okrzemkowa sprzedawana jest w postaci białego, żółtawego lub beżowego proszku. Jest lekka, porowata i trochę przypomina talk. Co ciekawe, możesz ją kupić w formie spożywczej oraz przemysłowej.

Jak stosować ziemię okrzemkową w ogrodzie?

Ziemia okrzemkowa nie jest szkodliwa ani dla roślin, ani dla zwierząt, ani dla ludzi. Aby mieć pewność, że nie została niczym zanieczyszczona, to kup wersję spożywczą. Musisz wiedzieć, że jest ona używana także w budownictwie, przemyśle kosmetycznym czy browarniczym. Diatomit to doskonały środek owado- i insektobójczy. Jest dużo lepszy niż chemiczne preparaty. Ostre krawędzie cząsteczek ziemi okrzemkowej uszkadzają pancerzyki, a także powłoki ciała ogrodowych szkodników. W związku z tym insekty nie są w stanie złożyć na niej jaj.

naturalny sposób na kleszcze, fot. gettyimages
naturalny sposób na kleszcze, fot. gettyimages

Samo stosowanie ziemi okrzemkowej jest bardzo proste.

  • Oprósz nią glebę w ogrodzie i rozprowadź grabiami.
  • Możesz także rozsypać ją wokół roślin. Wówczas utworzysz barierę nie do sforsowania przez owady.
  • Co więcej, jeżeli na liściach już zadomowiły się szkodniki, to po prostu posyp górną część roślin diatomitem. Wówczas insekty zostaną unieszkodliwione. Pamiętaj, aby nie aplikować jej na kwiaty, gdyż to odstraszy pszczoły.
  • Ziemia okrzemkowa pozwoli także zabezpieczyć warzywa. Po zakończeniu siewu rozsyp ją na grządkach.

Jakie właściwości ma ziemia okrzemkowa?

Przede wszystkim wzbogaca glebę w krzem. Ten zaś wzmacnia rośliny i sprawia, że są mniej wrażliwe na negatywne działanie czynników atmosferycznych, a także bardziej odporne na atak szkodników czy chorób.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie odżywia rośliny doniczkowe