PoradyLajfhakiRozsyp jego ziarna w ogrodzie. Po kilku dniach mrówki już się nie pokażą

Rozsyp jego ziarna w ogrodzie. Po kilku dniach mrówki już się nie pokażą

ryż na mrówki fot. freepik
ryż na mrówki fot. freepik

07.08.2023 18:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bardzo często zamieszkują nasze ogrody same, przez co wyrządzają w nich więcej szkody niż pożytku. W efekcie pozostawiają po sobie pobojowisko i narażają nas na duże straty w uprawach. Sprawdź, jak pozbyć się mrówek z ogrodu.

Inwazja mrówek to prawdziwy koszmar każdego ogrodnika. Bardzo szybko się rozprzestrzeniają i potrafią tworzyć wiele kolonii. Dlatego tak ciężko się ich pozbyć, a walka z nimi nie jest równa. Mrówki nie boją się nawet specjalistycznej chemii, która ma za zadanie je wytępić, przez co tracimy niepotrzebnie pieniądze i czas, mając prawdziwe remedium w kuchennej szafce.

Skąd mrówki w ogrodzie?

To najczęściej spotykane owady, które często można zaobserwować w parkach, lasach lub ogrodach. Mogą też zadomawiać się w domach, przez co doprowadzają nas do białej gorączki. Szukają jedzenia, a właściwe wszystkiego, co słodkie np. nektaru, miodu oraz spadzi produkowanej przez mszyce. Zazwyczaj lokują się na wiosnę i wtedy zakładają swoje gniazda. Ich obecność jest pomocna, dopóki nie ma ich zbyt dużo. Często napowietrzają glebę, oczyszczają ją z odpadków, przenoszą nasiona, a nawet walczą ze szkodnikami.

domowe sposoby na mrówki w ogrodzie fot. freepik
domowe sposoby na mrówki w ogrodzie fot. freepik

Jakie szkody wyrządzają mrówki?

Kiedy kolonia mrówek jest bardzo duża, mogą one przesuszać glebę przez budowane w nich korytarze i gniazda. Uszkadzają też warzywa i owoce, a nawet pąki roślin. Niszczą korzenie oraz bulwy znajdujące się pod ziemią, w efekcie powodując usychanie roślin. Trawnik też cierpi przez tych nieproszonych lokatorów, ponieważ często szkodniki na nim budują mrowiska. Mrówki mogą też uszkadzać drewniane konstrukcje, tworząc gniazda w altanach, tarasach, a nawet szczelinach mebli ogrodowych. Nie dość, że same wtedy są szkodnikami, to też opiekują się szkodnikami. To właśnie mszyce otaczane są przez nie troską. Na zimę trzymają je w gnieździe, a na wiosnę wynoszą na liście i łodygi roślin. Dlatego, jeśli masz w ogrodzie mrówki, to licz się z tym, że najprawdopodobniej mszyce też.

goździki na mrówki, fot. freepik
goździki na mrówki, fot. freepik

Jak działa ryż na mrówki?

Zamiast wyliczać kolejne straty w ogrodzie i portfelu postaw na domowe skuteczne sposoby zwalczania mrówek. Są one nie tylko tańsze, ale przede wszystkim ekologiczne i z pewnością nie wyrządzą dodatkowych szkód roślin. Warto dodać, że wszystko, co potrzeba znajdziesz w kuchni. Wystarczy, że sięgniesz po plastikową torbę, a następnie wsypiesz do niej 100 g ryżu oraz 2 łyżki sody oczyszczonej. Teraz zawiąż torbę i mocno nią poruszaj tak, aby składniki wewnątrz dobrze się połączyły. Na koniec rozsyp w miejscach, gdzie najczęściej widzisz mrówki, a zatrują się same. Soda jest dla nich trująca, a ryż działa na mrówki, kiedy zaczyna się psuć w mrowisku. Wydziela toksyczną dla mrówek substancję.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także