PoradyRzeczy, których lepiej nie robić w łóżku. Mają duży wpływ na Twoje życie

Rzeczy, których lepiej nie robić w łóżku. Mają duży wpływ na Twoje życie

Czego nie robić w łóżku? Fot. Freepik
Czego nie robić w łóżku? Fot. Freepik
Manuel
10.10.2022 15:13

Wszyscy mamy jakieś złe nawyki. Wiele z nich jest związanych z naszym łóżkiem. Bo zamiast jako miejsce do spania traktujemy je jako miejsce do robienia najróżniejszych rzeczy. I wszystko byłoby dobrze, gdyby to nie zaburzało potem naszego snu. Czego nie robić w łóżku?

#1 Wzrok wlepiony w zegar

Kiedy w nocy w pobliżu nas znajduje się zegar, możemy ulec pokusie, aby ciągle go sprawdzać, zwłaszcza jeśli mamy problemy z zasypianiem. To zwiększa w nas niepokój, a gdy tylko zaczynamy się martwić o sen, utrudniamy sobie zaśnięcie. Ustaw alarm i umieść swój telefon gdzieś poza zasięgiem, aby nie kusiło Cię, by chwycić go w środku nocy.

#2 Oglądanie TV/Netflixa

Nawet jeśli możesz uznać oglądanie telewizji w łóżku za kojące, robiąc to, uczysz swój mózg, że łóżko jest miejscem do oglądania telewizji, a nie do spania. Dodatkowo, nawet jeśli nie przypominasz sobie, aby telewizor przerywał Twój sen w nocy, jeśli zasypiasz z włączonym telewizorem, to taki sen jest gorszy jakościowo.

#3 Zmuszanie się do zasypiania

Wymuszanie lub stresowanie się o sen po prostu pogorszy sprawę, ponieważ Twoje ciało zasypia, gdy jest na to gotowe, a nie wtedy, gdy mu rozkażesz. Staraj się o tym nie myśleć, a sen przyjdzie sam.

#4 Słuchanie muzyki

Pomimo tego, jak kojąco może brzmieć, słuchanie muzyki przed snem nie jest dobrą praktyką. Skoki dopaminy w mózgu wywołane przez muzykę mogą poprawić nastrój, ale także zwiększyć temperaturę ciała i tętno, co uniemożliwi Ci zaśnięcie.

#5 Śpij tak, jak Ci wygodnie

Jeśli pójdziesz spać w niewygodnej pozycji, zawsze będziesz budzić się zmęczony. To uniemożliwi Twojemu organizmowi aktywację i wykonywanie niektórych funkcji podczas snu. Nie ważne czy śpisz sam czy z partnerem, zawsze upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca w łóżku i że coś lub ktoś Ci nie przeszkadza.

czego nie robić w łóżku, fot. freepik
czego nie robić w łóżku, fot. freepik

#6 "Przegryzłbym coś!"

Według badań, jedzenie w ciągu godziny przed snem może zmniejszyć ilość i jakość snu, szczególnie w przypadku kobiet. Ilość snu REM, którego doświadczają ludzie, wydaje się być zmniejszona, zwłaszcza po spożyciu większych ilości jedzenia przed snem.

#7 Trzymanie szklanki wody w pobliżu łóżka

Jeśli zmagasz się z zasypianiem, szklanka wody zwiększy chęć odwiedzenia łazienki i zrujnuje Twój sen. Dobrą alternatywą, aby uniknąć bezsennych nocy, jest natomiast wypicie szklanki mleka przed snem. Dzięki związkom zawartym w mleku, które wytwarzają hormon szczęścia, Twoja głowa będzie bardziej przejrzysta i będziesz miał spokojną noc.

#8 Praca w łóżku

To bardzo zły pomysł. Pobudzenie wywołane pracą, a także możliwy związany z nią stres, pozostawiający poczucie niepokoju lub zdenerwowania i sprawią, że trudno będzie Ci potem zasnąć. Dodatkowo "nauczysz" swój organizm, że łóżko nie jest miejscem snu i odpoczynku, tylko właśnie pracy. Przez to nie będzie on nastawiony na sen także i w inne dni, kiedy się już znajdziesz w łóżku.

#9 Granie w gry wideo

Nawet jeśli nie jesteś szczególnie wrażliwy na światło, wszystko, co jest bardzo wciągające, jak m.in. gry wideo, prawie na pewno sprawi, że się pobudzisz i zakłócisz swój rytm snu. Staraj się trzymać tego rodzaju gadżety z dala od swojej sypialni przynajmniej godzinę przed snem.

#10 Patrzenie na swój telefon

Przed pójściem spać zaleca się odłożenie wszelkich urządzeń emitujących światło na co najmniej godzinę przed snem. Kiedy używasz telefonu w łóżku, Twój umysł zostaje pobudzony. Niebieskie światło, emitowane przez elektroniczne gadżety z podświetlanymi wyświetlaczami, może hamować uwalnianie melatoniny. To kluczowy hormon snu, który pomaga w regulacji naszego cyklu snu i czuwania.

A tutaj przeczytasz o ludziach, którzy stworzyli łóżko z miejscem przeznaczonym dla kota.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także