PoradySąsiad uporczywie logował się do mojej sieci Wi-Fi. Teraz wiem, jak go na stałe odłączyć!

Sąsiad uporczywie logował się do mojej sieci Wi‑Fi. Teraz wiem, jak go na stałe odłączyć!

jak odłączyć kogoś od Wi-Fi, fot. gettyimages
jak odłączyć kogoś od Wi-Fi, fot. gettyimages
Manuel
15.04.2023 10:36

Nierzadko zdarza się, że z naszego internetu korzysta ktoś niepożądany. Czasem jesteś zmuszony ograniczyć dostęp do sieci swojemu dziecku lub współlokatorom, którzy od miesięcy "zapominają" się dokładać. Pokażemy ci, jak odłączyć kogoś od Wi-Fi. To bardzo proste!

Co prawda rzadko, ale może się zdarzyć, że z twojej sieci Wi-Fi korzysta ktoś, kto nie powinien. Rezultaty tego mogą być różne. Być może to tylko "pasażer na gapę", który nie będzie ci w niczym przeszkadzał, a być może ktoś, kto zamierza ukraść twoje dane — np. hasła do logowania w banku. Być może chodzi "tylko" o twoje dzieci, które zamiast siedzieć nad zadaniem domowym wolą godzinami grać w gry sieciowe. We wszystkich tych przypadkach warto wiedzieć, jak odłączyć kogoś od Wi-Fi.

Jak sprawdzić, ile telefonów lub komputerów jest podłączonych do Wi-Fi?

Najwygodniej zrobisz to, pobierając jedną z wielu darmowych apek, które do tego służą. Zdecydowanie najwygodniej robi się to na komputerze, na programach typu Wireless Network Watcher, Glass Wire, czy Who Is On My WiFi. Pozwalają ustalić tzw. numer IP, czyli coś w rodzaju imienia i nazwiska każdego komputera. Zwykle mają też możliwość sprawdzenia, jaki jest numer IP twojego własnego komputera, dzięki czemu będziesz w stanie go odróżnić. A jeśli masz podłączonych do sieci kilka urządzeń, to najprościej będzie, jeśli po prostu na chwilę odłączysz wszystkie — z wyjątkiem tego jednego, na którym to sprawdzasz. Jeśli znajdziesz tam wtedy jeszcze jakiś obcy numer IP, będzie to znaczyło, że masz problem z niechcianym użytkownikiem twojego internetu.

jak odłączyć kogoś od Wi-Fi, fot. getty images
jak odłączyć kogoś od Wi-Fi, fot. getty images

Co zrobić, jeśli ktoś podłączył się do mojego Wi-Fi? Czy powinienem się tym przejmować?

To zależy, o kogo chodzi i czy twoje Wi-Fi ma ustawione hasło. Jeśli nie ma takowego, to mógł to zrobić ktokolwiek i trudno będzie ci ocenić zagrożenie. Równie dobrze może to być jakiś hacker, który za chwilę dobierze się do twojego konta bankowego albo po prostu przypadkowa osoba, która akurat potrzebowała skorzystać z internetu, a nie miała własnego. Sęk w tym, że jeśli nie masz założonego hasła, to nie będziesz w stanie tego ocenić. A co jeśli masz hasło i nawet pomimo tego ktoś obcy podłączył się do twojego Wi-Fi? Wtedy najlepiej jest natychmiast odłączyć wszystkie komputery i telefony od sieci Wi-Fi i skontaktować się z jakimś specjalistą, bo problem jest poważny i nie masz szans, aby rozwiązać go samodzielnie.

Najczęściej jednak zdarza się, że do sieci podłączyli się współlokatorzy, którym wcześniej podałeś hasło, albo po prostu twoje dzieci, które właśnie powinny zajmować się czymś innym. Wtedy trzeba wejść do interfejsu routera (mowa o skrzynce od Wi-Fi) i zmienić hasło albo zablokować dany numer IP na określony czas. Dla przeciętnej osoby jest to z reguły zbyt trudne do zrobienia. Natomiast w dwie, trzy minuty jest to w stanie zrobić twój dostawca internetu. Z reguły wystarczy, że zadzwonisz i wyjaśnisz, na czym polega sytuacja oraz poprosisz o zmianę hasła na nowe. O ile po drugiej stronie będzie informatyk, to taką rzecz załatwisz od ręki.

jak odłączyć kogoś od Wi-Fi, fot. getty images
jak odłączyć kogoś od Wi-Fi, fot. getty images

Ukryte triki z wyszukiwarką GOOGLE

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także