PoradySavoir-vivre na cmentarzu. 11 zasad dobrego wychowania, których należy przestrzegać

Savoir-vivre na cmentarzu. 11 zasad dobrego wychowania, których należy przestrzegać

1 listopada to wyjątkowy dzień. Wówczas gromadzimy się na cmentarzach, aby wspominać bliskie osoby, który już odeszły z ziemskiego padołu. To także czas zadumy i szczerej modlitwy. Jednak wiele osób zupełnie nie potrafi dostosować swojego zachowania do powagi sytuacji. Savoir-vivre na cmentarzu jest ważny!

Savoir-vivre na cmentarzu, fot. Pixabay
Savoir-vivre na cmentarzu, fot. Pixabay

cocoparisienne/pixabay
cocoparisienne/pixabay

1. Nie rozmawiaj głośno

Nie utrudniaj innym modlitwy. Cmentarz to miejsce, gdzie wspominamy bliskich i przeżywamy chwile zadumy. Osoby stojące obok nie mają chęci słuchać kłótni, rodzinnych dyskusji czy dywagacji na temat pracy.

2. Nie tarasuj alejek

Jeśli na cmentarzu spotkasz wyjątkowo rozmownych krewnych, to przede wszystkim przejdźcie w bardziej ustronne miejsce. Ponadto nie tarasujcie alejek i  nie utrudniajcie innym dojścia do grobów. Mówcie szeptem i nie wybuchajcie głośnym śmiechem. Na pogawędkę zawsze możecie umówić się po skończonym nabożeństwie.

3. Nie witaj się zbyt wylewnie

Witanie się nie jest zabronione. Należy jednak zrezygnować z poklepywania się po plecach, głośnych całusów czy okrzyków radości. Najlepiej zwyczajnie podać rękę.

4. Ubierz się stosownie

1 listopada to nie pokaz mody. Niestety sporo pań w ten dzień zakłada wymyślne kapelusze, futra i kożuchy, które leżały na dnie szafy. To duży błąd. Strój powinien być skromny oraz dostosowany do warunków atmosferycznych.

ManfredKain/pixabay
ManfredKain/pixabay

5. Dostosuj swój ubiór

Zrezygnuj z neonowych okryć wierzchnich, spodni z dziurami, krótkich sukienek i spódniczek, głębokich dekoltów, dresów, sportowego obuwia. Oczywiście nie trzeba zakładać wizytowego ubioru, ale trochę elegancji nie zaszkodzi. ;) Okażesz tym szacunek innym osobom obecnym na cmentarzu. A każda nekropolia to przecież święte miejsce.

6. Nie rób sobie zdjęć z nagrobkami

Niestety rozwój technologii sprawia, że dotarła ona także na cmentarze. Niedopuszczalnym jest robienie zdjęć na tle nagrobków, przeglądanie mediów społecznościowych czy dokumentowanie ułożenia zniczy i wiązanek. Koniecznie wycisz telefon, a jeśli już musisz przeprowadzić rozmowę, to zrób to szeptem i dyskretnie.

7. Nie rozmawiaj głośno

Rzeczą wyjątkowo niegrzeczną jest także głośne rozprawiania i zastanawianie się kto postawił na nagrobku konkretne znicze czy wiązanki. Ich cena nie jest przecież najważniejsza. Liczy się przede wszystkim pamięć o zmarłych.

goszka/pixabay
goszka/pixabay

8. Zwierzęta zostaw w domu

Nie zabieraj ze sobą psów ani innych zwierzaków.

9. Nie pal papierosów

Niczego nie jedz. To nie miejsce na piknik.

10. Nie słuchaj muzyki

Obowiązkowo wyjmij z uszu słuchawki. Muzyką możesz delektować się w każdej innej sytuacji.

11. Pomyśl czy warto zabierać na cmentarz dzieci

Warto rozważyć czy nasze dzieci są na tyle duże, aby umiały się odpowiednio zachować na cmentarzu. Te całkiem małe należy zostawić w domu pod opieką innych dorosłych osób. Cmentarz to nie miejsce, gdzie maluchy mogą biegać i krzyczeć.

Idąc na cmentarz koniecznie weź ze sobą surowy makaron. Będzie przydatny.