Savoir-vivre przy stole. Proste zasady etykiety, których znajomość przyda się szybciej, niż myślisz
Dawniej zasady etykiety przy stole odgrywały dużo większą rolę niż teraz. Dzieci od najwcześniejszych lat były uczone, jak należy się zachowywać, aby nie wypaść na niedouczone, niegrzeczne, czy niekulturalne. Obecnie zwraca się na to coraz mniejszą uwagę: trzymanie łokci na stole czy nawet przechylenie miski i picie resztek zupy wprost z naczynia już względnie nikomu nie przeszkadza. Nie pozwólmy jednak i nie przyczyniajmy się do tego, aby te cenne reguły savoir-vivre’u całkowicie wyszły z użycia i cechowały jedynie osoby dorosłe i wysoko wykształcone.
04.02.2023 14:35
Wysoka kultura osobista to naprawdę bezcenna wartość każdego człowieka, który się nią odznacza. Kulturalne zachowania zawsze zasługują na aprobatę. Warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady savoir-vivre’u. Korzystaj z nich nie tylko podczas oficjalnego firmowego bankietu, czy kolacji w ekskluzywnej restauracji. Obiad u krewnych to doskonała okazja do przećwiczenia tych reguł, aby weszły Ci na stałe „w krew” ;)
Podstawowe zasady etykiety przy stole, których bezwzględnie powinieneś przestrzegać:
NIE TRZYMAJ ŁOKCI NA STOLE
O ile podczas luźnego spotkania ze znajomymi nie ma to większego znaczenia, tak w sytuacji oficjalnej jest to wysoce nieeleganckie i niegrzeczne wobec współtowarzyszy. Dopuszczalne jest jedynie oparcie przedramion o kant stołu, w chwili kiedy korzystasz ze sztućców. Lepiej tego pilnować.
NIE NABIERAJ JEDZENIA WŁASNYMI SZTUĆCAMI
Kiedy podano do stołu półmisek z ziemniakami, makaronem lub mięsem – zawsze dołączony jest do nich zestaw sztućców do nakładania na talerz. Korzystaj właśnie z nich, a nie z własnego noża czy widelca. Mocno nietolerowane jest też nabieranie cukru własną łyżeczką. Okaż szacunek tym, którzy spożywają z Tobą posiłek.
NIE ZACZYNAJ JEDZENIA, PÓKI WSZYSCY NIE DOSTANĄ SWOICH PORCJI
Poczekaj, aż każdy, kto siedzi z Tobą przy stole, dostanie swoją porcję posiłku. Wcześniejsze rozpoczęcie jedzenia wybacza się tylko dzieciom – jeśli nie jesteś maluchem, wyjdziesz na głodomora.
NIE DMUCHAJ NA GORĄCĄ ZUPĘ
Jeśli jest zbyt gorąca i boisz się, że się sparzysz – po prostu poczekaj chwilkę, aż trochę przestygnie. Nabranie zupy na łyżkę i dmuchanie w nią jest zupełnie nie na miejscu.
KIEDY KOŃCZYSZ JĄ JEŚĆ – NIE SPIJAJ RESZTEK WPROST Z NACZYNIA
Choć zwykle robią tak jedynie dzieci i dorosłym nie trzeba tego tłumaczyć, to jednak ta zasada dotyczy też przechylania miski, aby lepiej nabrać łyżką resztki zupy.
Savoir-vivre przy stole obejmuje jeszcze kilka innych zaleceń:
NIE ZAKŁADAJ Z GÓRY, ŻE POSIŁEK JEST SŁABO DOPRAWIONY
Nawet jeśli z zasady nie możesz się obejść bez dodatkowej porcji pieprzu do rosołu, będzie to uważane za bardzo nieeleganckie, jeśli doprawisz danie bez wcześniejszego spróbowania.
ABSOLUTNIE SKORZYSTAJ Z SERWETY
Jeśli pozostawisz ją na stole nienaruszoną – nie będzie to w dobrym tonie. Zawiązując ją sobie na szyi – postąpisz na wskroś nietaktownie. Po prostu rozłóż ją sobie na kolanach – tylko tyle i aż tyle ;)
NIE KRÓJ PIECZYWA NOŻEM
Nie odgryzaj kęsów chleba lub bułeczek, ale też nie odkrawaj ich. Chcąc posilić się nimi w taktowny sposób – po prostu odrywaj jego cząstki. Jednocześnie uważaj, aby nie nakruszyć - to również byłoby niestosowne i kłopotliwe.
ZANIM SIĘGNIESZ PO SZKLANKĘ Z NAPOJEM, WYTRZYJ USTA
Kiedy podczas jedzenia będziesz chciał się czegoś napić, absolutnie nie zapomnij wcześniej wytrzeć ust serwetką. Chyba sam wiesz, jak niesmacznie wygląda na stole szklanka lub kieliszek, na których widać odbite resztki jedzenia lub tłusty ślad…
Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak nie przynieść sobie wstydu podczas oficjalnych kolacji? O tym bezwarunkowo pamiętaj!