PoradyJeśli kupujesz dużo w sieci, to... zabezpieczysz się przed chwastami w ogrodzie!

Jeśli kupujesz dużo w sieci, to... zabezpieczysz się przed chwastami w ogrodzie!

Ściółkowanie kartonami. Fot. Gettyimages/Youtube/Jay’sGardenJournal
Ściółkowanie kartonami. Fot. Gettyimages/Youtube/Jay’sGardenJournal
Manuel
09.04.2023 16:51

Wiele osób przekonało się do zakupów internetowych i zamawia w sieci najróżniejsze produkty. Te zaś przychodzą drogą pocztową najczęściej w tekturowych opakowaniach, które zwykle później się wyrzuca. Warto zatrzymać kilka — mogą ci się bardzo przydać w ogrodzie, gdzie wspomogą rośliny i uchronią je przed chwastami. Podpowiemy ci, jak wykonać ściółkowanie kartonami i w jakiej sytuacji jest ono przydatne.

Czy każdy karton nadaje się do ściółkowania?

Niestety nie. Powinieneś przede wszystkim unikać wszelkich kolorowych kartonów, gdyż ich nienaturalny odcień nie bierze się znikąd. Barwniki, którymi nasiąknęły, mogą poważnie zaszkodzić roślinom. Wykonując ściółkowanie, korzystaj więc tylko z typowych, szarawo-brązowych kartonów. Ponadto nie powinieneś nigdy używać tych fragmentów, które są obklejone taśmami. Kartony z czasem rozłożą się w glebie i obficie ją wzbogacą. Taśma jednak pozostanie i jedynie zaśmieci twoje grządki, a być może nawet utrudni roślinom wzrost.

ściółkowanie kartonami, fot. getty images
ściółkowanie kartonami, fot. getty images

Jak wykonać ściółkowanie kartonami?

Kartony możesz w pełni bezpiecznie wykorzystać zarówno w przypadku grządek z warzywami, które trafią potem na twój stół, jak i na rabatach kwiatami. Jak się do samego ściółkowania zabrać? Zacznij od rozerwania kartonu tak, aby rozkładał się w jeden płaski prostokąt (możesz go podzielić na mniejsze części, wedle woli). Następnie rozłóż go na glebie metodą "na zakładkę". Zrób to tak, aby pomiędzy kartonami na ziemi nie pozostał żaden pas wolnej przestrzeni. Teraz polej je sporą ilością wody i obciąż czymś (np. kamieniami, korą lub małymi drewienkami, albo nawet skoszoną trawą).

ściółkowanie kartonami fot. Youtube/Jay’sGardenJournal
ściółkowanie kartonami fot. Youtube/Jay’sGardenJournal

Jeśli na twoich grządkach znajdują się chwasty, to kartony w bardzo prosty sposób je wyeliminują. Nie musisz nawet wcześniej pielić — wystarczy, że po prostu rozłożysz kartony na chwastach. W ten sposób odetniesz im dopływ światła i zaczną gnić, co dodatkowo jeszcze wzbogaci glebę materią organiczną. Jest to więc bardzo wygodny i korzystny dla ziemi sposób pozbycia się ich z ogrodu.

Jeśli natomiast chodzi o uprawiane w ogrodzie rośliny, to większość ludzi — rozkładając kartony — po prostu je omija. Lepszym sposobem jest jednak wycinanie w kartonach dziur. Kosztuje to co prawda nieco więcej pracy, ale dzięki temu warzywa i kwiaty mają najlepsze warunki do rozwoju. Taka grządka prezentuje się też zwyczajnie dużo bardziej estetycznie.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki na uprawę. Jego rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także