Sekrety pracy stewardess, o których z pewnością nie wiedziałeś
Bycie stewardessą w najlepszych liniach lotniczych na świecie jest trudniejsze niż myślisz. Prestiżowe uniwersytety na świecie mają tak duże zainteresowanie, że na jedno miejsce startuje nawet 200 kandydatów, z czego mniej niż 1% z nich pomyślnie kończy rozmowy o pracę! Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są plusy i minusy pracy jako stewardessa, zobacz co zdradzili nam pracownicy linii lotniczych. Oto największe sekrety pracy stewardess!
Sekrety pracy stewardess - Warunki pracy
- Aby rozpocząć karierę trzeba wiele poświęcić. Sporo stewardess zanim zacznie pracę, samodzielnie opłaca swoje szkoły i chodzi na różne kursy. Są także specjalne castingi na pracowników linii lotniczych. Gdy dana osoba otrzyma pracę, ma także dofinansowywane szkolenia, lecz wtedy należy współpracować z daną firmą przez określony czas, a zerwanie takiej umowy wiąże się z wysokimi karami.
- Kiedy stewardessy rozpoczynają karierę zawodową, podpisują umowę, w której obiecują, że nie pójdą na urlop macierzyński przez następne 3 lata.
- Stewardesy otrzymują wynagrodzenie za godzinę oraz dodatkowe pieniądze na dotarcie do miejsca docelowego. Każda stewardessa ma nieco inne wynagrodzenie. Np. loty na trasie Waszyngton - Nowy Jork różnią się stawką od tych na trasie Frankfurt - Warszawa. Linie lotnicze tworzą harmonogramy, aby każdy pracownik miał taki sam dostęp do najgorzej i najlepiej płatnych lotów.
- Średnio stewardesa spędza w powietrzu około 90 godzin miesięcznie. Różne firmy mają różne definicje godzin lotu: w niektórych firmach zaczyna się zaraz po włączeniu silników samolotu, a w niektórych, od momentu gdy samolot ustawia się na pasie startowym.
- Istnieje harmonogram prac, w którym stewardesa musi znajdować się bardzo blisko lotniska przez 18 dni: w dowolnym momencie mogą zostać zaplanowani na lot, dlatego też pracownicy danych linii lotniczych muszą być dostępni w każdej chwili. Zwykle dzieje się to w weekendy i święta, kiedy linie lotnicze mają więcej pasażerów. Pozostałe 12 dni miesiąca są z reguły wolne.
Sekrety pracy stewardess - Podczas lotu oraz między lotami
- W niektórych liniach lotniczych stewardesy witają pasażerów na wysokich obcasach, ale podczas lotu zakładają płaskie buty, aby nie naruszać żadnych zasad bezpieczeństwa.
- Po wylądowaniu w miejscu docelowym, stewardessy otrzymują odpowiednie wynagrodzenie na posiłki, zwiedzanie miasta i kupienie pamiątek. Hotele pokojowe także są opłacone. Sporo osób z załogi pokładowej woli jednak odłożyć te pieniądze, zamiast wydawać je na pamiątki. W ten sposób mogą odłożyć całkiem pokaźne sumy.
- Gdy lot jest opóźniony, stewardesy w teorii nie pracują, a to oznacza, że nie zarabiają oraz tracą pieniądze, nie tylko za opóźniony lot, ale także za loty zaplanowane na ten sam dzień lub dzień następny. W przeciwieństwie do pasażerów stewardesy nie otrzymują żadnej rekompensaty.
- Podczas przerw stewardessa ubrana w uniform może iść napić się kawy w wyznaczonej strefie kafejki na lotnisku, lecz nie może z nią chodzić po lotnisku.
- Niektóre linie lotnicze oferują stewardessom dodatkowe wynagrodzenie lub premie za ilość sprzedanych produktów w trakcie trwania lotu.
- Podczas lotu zabrania się korzystania z telefonu: należy go wyłączyć, gdy tylko rozpocznie się odprawa przed lotem, i włączyć go ponownie, gdy skończy się dzień pracy. Wyjątkiem są przerwy na lunch.
- Niektóre firmy lotnicze zapewniają swoim pracownikom bezpłatne zakwaterowanie. Na przykład wszyscy pracownicy Emirates Airlines przeprowadzają się do Dubaju, a firma lotnicza wszystkie wydatki związane z zakwaterowaniem, zapewnia bezpłatne członkostwo w siłowni, saunę i usługi związane z perfekcyjnym utrzymaniem uniformu. Pracownicy mogą też zaprosić swoich krewnych, aby mieszkali z nimi do 2 miesięcy.
Sekrety pracy stewardess - Zdrowie
- Co 6 miesięcy stewardesy muszą przejść badanie lekarskie w celu uzyskania pozwolenia na pracę. Kontrole obejmują wizytę u okulisty, dentysty, dermatologa, prześwietlenie klatki piersiowej i głowy oraz badania krwi na obecność wirusa HIV, dura brzusznego, kiły oraz zapalenia wątroby typu B i C. Osoby, które w przeszłości przeszły poważne operacje lub cierpią na przewlekłe choroby nie mogą pracować jako stewardessy.
- Wszystkie szczepienia powinny być wykonane na czas. Bez nich także nie można pracować jako stewardessa.
- Ważny jest także wskaźnik masy ciała. Dlatego ludzie, którzy są zbyt szczupli lub zbyt grubi, nie są zatrudniani.
- Jeśli w trakcie szkolenia danej osobie zacznie robić się niedobrze, zalecane są ćwiczenia polegające na obracaniu się na krześle biurowym. Należy kręcić się w jednym kierunku przez około minuty, a następnie zmienić kierunek i obracać się przez kolejną minutę w drugą stronę. Takie ćwiczenie należy wykonywać codziennie przez miesiąc lub do uzyskania postępów.
- W luksusowych firmach lotniczych stewardesy nie mogą nosić aparatów ortodontycznych, ani nakładek na zęby. Często muszą wybielić zęby, aby pasażerowie mogli podziwiać uśmiechy załogi. Osoby, które mają widoczne znamiona zazwyczaj nie są zatrudniane.
- Podczas pracy w samolocie stewardessy są narażone na promieniowanie. Aby chronić się w jak największym stopniu, mówi się im, że powinny prowadzić zdrowy tryb życia i poddawać się regularnym badaniom lekarskim. Po locie powinny przyjmować witaminy C i E, a także więcej produktów bogatych w witaminy A, P i B.
Sekrety pracy stewardess - Pozostałe zasady
- Gdy nie odbywają się loty stewardessy albo śpią, albo się uczą - dowiadują się o nowych zasadach i dokumentach, ćwiczą na specjalnych maszynach treningowych, podnoszą swoje kwalifikacje, przechodzą różne testy i egzaminy oraz przechodzą badania lekarskie. Często nie mają czasu na relacje z bliskimi.
- Stewardessy zawsze noszą zegarki, aby obserwować czas, w którym wykonują polecenia pilotów.
- Każdy stewardess podczas lotu ma swój własny numer, który określa jego obowiązki podczas lotu. Na przykład kiedy są 4 stewardessy 1L jest głównym asystentem, który wypełnia dokumenty i współpracuje z pilotami i pasażerami. 1R współpracuje z pasażerami, ale odpowiada również za jedzenie, napoje i wyposażenie. 3L współpracuje z zestawami pierwszej pomocy, kołdrami, poduszkami, serwetkami itp., a także pomaga w pracy z pasażerami klasy ekonomicznej. 2R i 4L odpowiada za sprzedaż produktów na pokładzie i przygotowywanie wózków z jedzeniem, przygotowaniem napojów ciepłych, a także pomaga pasażerom klasy ekonomicznej.
- W sytuacjach awaryjnych stewardesy powinny najpierw zająć się sobą, a następnie pomóc pasażerom.
- Wszyscy z załogi pokładowej musi dobrze pływać. Jest to jednym z wymagań. Każdy musi potrafić utrzymać się na powierzchni wody od 20 do 50 minut bez żadnej pomocy z zewnątrz. Jest to konieczne w przypadku lądowania na wodzie. Ważna jest także wiedza surwiwalowa w górach, lasach deszczowych czy na rajskich plażach.
- Miejsca dla stewardess różnią się od miejsc dla pasażerów. Wyglądają niewygodnie, ale w rzeczywistości są lepsze pod względem bezpieczeństwa: lepiej wspierają szyję, głowę i plecy, a pasy są znacznie bardziej funkcjonalne. Te siedzenia są cięższe i droższe. Gdyby miejsca dla pasażerów były takie same, ceny biletów byłyby kilkakrotnie wyższe.
- Współczesne badania twierdzą, że ciągła zmiana stref czasowych ma negatywny wpływ na zdrowie załogi. W rezultacie rytmy okołodobowe zostają zakłócone, co powoduje, senność oraz głód w nieregularnych porach. Ciało nie może znaleźć właściwego rytmu i żyje w stanie ciągłego stresu.
- Włosy i paznokcie rosną szybciej w samolocie. Wynika to z faktu, że podczas lotu jest dużo witaminy D (na tej wysokości atmosfera jest cieńsza, a światło słoneczne dostarcza więcej tej witaminy).
- Metabolizm stewardess jest spowolniony, dlatego większość stewardess przybiera na wadze kilka kilogramów podczas pierwszego roku pracy.
- Stewardesy mają swój własny kod. Często załoga pokazuje sobie pewne zwroty czy polecenia. Np. jeden palec w górze oznacza jedną herbatę, a znak V - dwa napoje.
- Po locie większość pasażerów zostaje odebrana z lotniska przez swoich bliskich i udaje się do domu. Stewardessy muszą najpierw udać się na odprawę i usłyszeć krytykę dotyczącą ich pracy, a dopiero później mogą udać się do mieszkania.
- Stewardessy mają specjalne karty, których używają, aby uzyskać zniżki na bilety lotnicze dla siebie, swoich krewnych i przyjaciół. Bilety w 1 klasie, także są dla nich tańsze.
- Taka karta daje im zniżkę także na inne usługi, w tym na pobyt w hotelach i odwiedzanie restauracji w dowolnym czasie. Za pomocą tej karty stewardessy mogą przebywać w dowolnym kraju na świecie bez wizy (od kilku godzin do kilku dni). Jest to uwzględnione faktem, na ich tryb pracy oraz przebywanie w innych krajach z tego powodu.
- 99% stewardess ma zaplanowane życia. Nawet w dni wolne muszą pozostać w doskonałej formie fizycznej, dbać o swój wygląd, a nawet dobrze pachnieć. Mogą się zrelaksować i nic nie robić dopiero gdy mają wakacje.
- Stewardessy mają długie wakacje bo aż do 72 dni. Mogą też przejść na wcześniejszą emeryturę. W świecie załogi prawie nie ma rotacji pracowników. Lotnictwo to życie w ciągłym ruchu, poza strefami czasowymi i krajami. Trudno jest znaleźć inną pracę, która zapewni takie emocje i adrenalinę, dlatego mało kto rezygnuje z takiej posady.
- Istnieją też pewne przesądy: np. uważa się, że nie można doszyć guzika tuż przed lotem, ponieważ to przynosi pecha i lot może być opóźniony. Niektórzy uważają, że jeśli pierwszym pasażerem, który wejdzie na pokład, jest mężczyzna, lot będzie łatwy.
Co pasażer powinien wiedzieć przed lotem
- Na pokład samolotu możesz wnieść butelkę wody wykonaną z polimeru spożywczego. Skaner służb bezpieczeństwa nie będzie w stanie zobaczyć w nim płynu.
- Aby jedzenie nie wydawało się pozbawione smaku ze względu na zmiany ciśnienia, zawsze jest nadmiernie solone, a to sprawia, że pasażerowie pijący alkohol w samolocie mogą szybciej się upić.
- Szanse na udar z powodu picia alkoholu w samolocie są większe niż szanse na śmierć w katastrofie lotniczej.
- Stewardesy mają własne techniki nakładania makijażu: muszą często nawilżać twarz, ponieważ powietrze w samolocie jest suche i muszą używać tylko bardzo trwałych kosmetyków, które często bardzo wysuszają skórę. Podczas lotu używają wody termalnej, aby odświeżyć skórę, a maski nawilżające pomagają podczas przerw.