PoradyPsychologiaInformacja z metki zdradza, jak sweter będzie wyglądać po pierwszym praniu. Nie kupuj w ciemno!

Informacja z metki zdradza, jak sweter będzie wyglądać po pierwszym praniu. Nie kupuj w ciemno!

Z nadchodzącą, zimową porą każdy z nas powinien nabyć ciepły i przyjemny sweter. Często zdarza się, że przy zakupie tej części garderoby zapominamy o sprawdzeniu składu, znajdującego się na metce.

Informacja z metki zdradza, jak sweter będzie wyglądać po pierwszym praniu. Nie kupuj w ciemno!
Katarzyna

04.11.2019 | aktual.: 04.11.2019 15:15

Włóknem, którego powinniśmy unikać jest akryl, który w produkcji jest cztery razy tańszy niż wełna. Nic dziwnego, że ponad 80% sweterków w sieciówkach jest z niego wykonana. Jakie konsekwencje ponosimy nosząc arylowe ubrania?

Obraz

Wady akrylu:

  • Po paru praniach materiał wygląda brzydko - z akrylową odzieżą takie przypadki są bardzo częste. Ten materiał szybko się mechaci i rozciąga przez co po kilku praniach nadaje się jedynie do wycierania podłogi.
  • Jest niehigieniczny - włókno nie wchłania wilgoci. Nosząc sweter wykonany z tego materiału szybko się spocisz.
  • Elektryzuje się - włosy dosłownie latają dookoła głowy. Naelektryzowany sweter przyciąga cząsteczki kurzu i brudu
  • Jest bardzo łatwopalny - nosząc sweter wykonany z tego włókna podczas np. zapalania świeczek można narazić się na niebezpieczeństwo. Akryl zapala się bardzo szybko (nawet w 2 sekundy), a topniejący materiał może skapnąć na skórę, mocno ją raniąc.

Jak go uniknąć?

Anilana, ascaryl, poliakryl czy acrilan – to wszystko zamienne nazwy akrylu, które stosowane są przez producentów ubrań, chcących oszukać klientów. Kupując swetry warto zwrócić uwagę na metkę i wybierać ubrania zawierające w składzie min. 60% naturalnych włókien jak: wełna, moher czy kaszmir.

Jakie są wady naturalnych tkanin?

Wełniany sweter lepiej ogrzewa i pozwala oddychać skórze. Jest jednak problem, jest niezwykle delikatny. Prany w pralce może ulec zdeformowaniu i skurczeniu.

Dodatkowo naturalne włókna takie jak bawełna czy mocher mogą się szybciej mechacić. Trzeba o tym pamiętać, kupując swetry z naturalnym składem.

Swetry akrylowe czy naturalne?

Decyzja zależy od Ciebie i od stanu Twojego portfela. Osobiście jestem fanką wełnianych swetrów. Służą mi dosłownie latami, a wszystko dzięki delikatnemu praniu ręcznemu. Dodatkowo staram się kupować sweterki z lepszej jakości tkanin, co sprawia, że nie mechacą się tak szybko, jak ich tańsze odpowiedniki.

A Ty jakie swetry nosisz?