PoradySkrzydłokwiat nie kwitnie? Tak sprawisz, że w końcu powstaną kwiatostany

Skrzydłokwiat nie kwitnie? Tak sprawisz, że w końcu powstaną kwiatostany

skrzydłokwiat nie kwitnie fot. genialne.pl
skrzydłokwiat nie kwitnie fot. genialne.pl
Manuel

28.01.2023 18:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To jedna z najbardziej ulubionych roślin, którą można znaleźć w polskich domach i ogródkach. Nie jest trudna w uprawie, ale czasem zdarza się, że coś jest z nią nie tak i nie pojawiają się kwiaty. Podpowiemy Ci dlaczego Twój skrzydłokwiat nie kwitnie.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Co zrobić, żeby pojawiły się kwiatostany?

Jest kilka możliwych przyczyn tego, dlaczego kwiaty u skrzydłokwiatu nie chcą się rozwinąć. Jeśli je prawidłowo zidentyfikujesz, to będziesz im też w bardzo łatwy sposób w stanie zaradzić. Jedyne co musisz, to trzymać się wskazówek, które znajdziesz poniżej.

Skrzydłokwiat nie kwitnie, fot. freepik
Skrzydłokwiat nie kwitnie, fot. freepik

Większość hodowców doskonale sobie zdaje sprawę, że skrzydłokwiatu nie należy nigdy ustawiać w pełnym słońcu. Ale niektórzy nie zdają sobie sprawy, że nie lubi on równie mocno w pełni zacienionych miejsc. W takich warunkach skrzydłokwiat prawie na pewno nie zakwitnie. Najlepiej więc ustaw swoją roślinkę w miejscu gdzie bezpośrednio nie padają promienie słoneczne, ale w którym jednocześnie jest sporo światła.

Twoja roślinka nie kwitnie, bo jest źle nawożona

Bardzo dużo osób nawozi skrzydłokwiaty nawozami dla roślin doniczkowych o zielonych liściach. Wydaje się to logiczne, bo duże, rozłożyste, zielone liście dominują u tego kwiatu. I rzeczywiście, pod wpływem mieszanek nawozów bogatych w duże ilości azotu i inne składniki wspomagające rozwój zielonych liści, liście skrzydłokwiatu rozwiną się do swojego maksimum. Tyle tylko, że będzie się to odbywało... kosztem kwitnienia kwiatów.

Fusy z kawy jako nawóz dla skrzydłokwiatu

Jeśli więc wystąpił u Ciebie ten problem zmień wspomniany wcześniej nawóz na taki, który jest bogaty w potas i fosfor. Czyli typowy nawóz dla roślin kwitnących. Idealne są fusy z kawy! Fusy z kawy są bogate w fosfor, magnez, potas i azot. Nawożenie za ich pomocą rośliny jest proste: wystarczy, że wsypiesz fusy bezpośrednio do doniczki lub dodasz je do wody, którą podlewasz roślinę. Tak podawany nawóz należy stosować co około dwa dni.

To powinno w stosunkowo krótkim czasie rozwiązać problem. Samo zmienienie nawozu raczej nie powinno też spowodować żadnej negatywnej reakcji.

Podlewasz skrzydłokwiat twardą wodą

Skrzydłokwiaty bardzo nie lubią twardej i zimnej wody. Powoduje ona powstawanie charakterystycznych brązowych plam na liściach. Musisz pamiętać, że to roślina oryginalnie pochodząca z tropików, podlewaj więc ją wodą letnią. I przede wszystkim miękką. Musisz też zwrócić uwagę, aby nie przesadzić z ilością wody. Dobrze jest, jeśli gleba w doniczce jest lekko wilgotna. Nie powinna natomiast być całkiem mokra.

Gdy nie wiesz, co dolega Twojemu storczykowi, zastosuj tę odżywkę!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także