NewsySkrzyżowanie tych rzek w Polsce to fenomen. Na świecie są tylko dwa takie miejsca!

Skrzyżowanie tych rzek w Polsce to fenomen. Na świecie są tylko dwa takie miejsca!

skrzyżowanie rzek w Wągrowcu fot. Slawomir Duda-Klimaszewski, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
skrzyżowanie rzek w Wągrowcu fot. Slawomir Duda-Klimaszewski, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Manuel
19.06.2023 08:56

Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu przeczy wszystkiemu, czego twoje dziecko może się dowiedzieć na lekcji geografii na temat poruszania się wody w tego typu zbiornikach. W tej niepozornej miejscowości zachodzi zjawisko niezwykłe na skalę światową. Dlatego mnóstwo osób się tym interesuje.

W Wągrowcu rzeka Nielba krzyżuje się z rzeką Wełną. Tworzą tam razem niezwykłe zjawisko, które zadziwia naukowców i z roku na rok sprowadza coraz więcej ciekawskich amatorów tego typu rzeczy. Rzeki te bowiem przecinają się, ale... się nie łączą. Mimo że wody jednej powinny mieszać się z wodami drugiej, to tak się nie dzieje. W rezultacie płyną one sobie cały czas osobno, jakby nigdy się nie spotkały.

Dlaczego skrzyżowanie rzek w Wągrowcu jest wyjątkowe na skalę światową?

Odpowiedź jest bardzo prosta: bo żadna rzeka tak się nie zachowuje. To bardzo nietypowe zjawisko zdumiewające dla wszystkich, którzy znają podstawowe prawa fizyki. Teoretycznie w przyrodzie nic takiego nie powinno mieć miejsca. A jednak w Wągrowcu gołym okiem można zobaczyć, że rzeczywiście coś takiego istnieje. To, że rzeki naprawdę się nie przecinają, można też w bardzo łatwy sposób sprawdzić. Jeśli wrzucisz patyk do jednej z nich, to po minięciu miejsca, w którym następuje przecięcie Nielby i Wełny, popłynie on zawsze tę samą rzeką, do której go wrzuciłeś. Nigdy nie zmieni nurtu ani koryta, którym się wcześniej poruszał na nowe.

Dlaczego Nielba i Wełna tak nietypowo się zachowują?

Tak naprawdę nikt tego do końca nie wie, a wiele mądrych głów łamało już sobie nad tym głowę. Eksperci od biegów wodnych podejrzewają, że mają na to wpływ trzy podstawowe czynniki:

  • duża różnica temperatury wody rzek,
  • duża różnica stopnia ich natlenienia oraz ich odczynu pH;
  • obecność w nich licznych zanieczyszczeń (zwłaszcza związków azotu i fosforu).

Warto dodać także to, że ich przecięcie nie jest naturalne. Zostało ono sztucznie zaprojektowane przez Adalberta Schulemanna z Bydgoszczy w 1830 r. i miało wspomóc pracę miejscowego młyna w Wągrowcu, a także chronić miejscowość przed falami powodziowymi. Nikt jednak nie przewidział powstania bardzo nietypowego zjawiska.

skrzyżowanie rzek Wągrowcu fot. getty images
skrzyżowanie rzek Wągrowcu fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także