PoradyLajfhakiŚlimaki bez skorupy nie znoszą takiej przeszkody. Rozsyp to wokół grządek

Ślimaki bez skorupy nie znoszą takiej przeszkody. Rozsyp to wokół grządek

Co na ślimaki bez skorupy? Fot. Getty Images
Co na ślimaki bez skorupy? Fot. Getty Images
24.04.2023 10:17

Ślimaki bez skorupy wiosną potrafią powodować prawdziwe spustoszenie w ogrodzie. Są bardzo żarłoczne i mogą pożreć mniejsze sadzonki w całości. Podpowiadamy, jak odstraszyć te niebezpieczne szkodniki domowymi sposobami.

Ślimaki nagie żerują głównie w nocy, więc trudno przyłapać je na gorącym uczynku. Rano gołym okiem można jednak zauważyć skutki ich działalności. W liściach większych roślin pozostawiają ogromne dziury, a mniejsze bardzo często zjadają w całości. Plaga tych szkodników w ogrodzie oznacza ogromne straty. Warto wiedzieć, co (poza środkami chemicznymi) stosować na ślimaki bez skorupy. Jest kilka sprawdzonych sposobów.

Jakim uprawom zagrażają ślimaki bez skorupy?

Do ulubionych przysmaków ślimaków należą młode rośliny. Szkodniki chętnie żerują na truskawkach, malinach, ogórkach, fasoli, kalarepie oraz marchewce. Chętnie zjadają również liście rabarbaru, kapusty oraz sałaty.

Co na ślimaki bez skorupy? Fot. Getty Images
Co na ślimaki bez skorupy? Fot. Getty Images

Co z roślin działa odstraszająco na ślimaki bez skorupy?

Niektóre rośliny odstraszają ślimaki. Jeśli posadzisz je wzdłuż grządek zagrożonych sadzonek, zadziałają jak naturalna zapora. Szkodniki nie będą się do niej zbliżać, a co za tym idzie, ominą owoce i warzywa, które w innym przypadku chętnie by zjadły. Do roślin, które ślimaki omijają z daleka, należą: czosnek, cebula, tymianek, majeranek, rozmaryn, gorczyca, cząber, szałwia, lawenda oraz nagietek.

Co na ślimaki bez skorupy? Fot. Fetty Images
Co na ślimaki bez skorupy? Fot. Fetty Images

Co wykorzystać jako przeszkody na ślimaki bez skorupy?

Ślimaki nagie (podobnie jak wszystkie inne) nie radzą sobie z poruszaniem się po sypkiej nawierzchni. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by takie podłoże stworzyć wokół roślin narażonych na atak tych szkodników. Może to być piasek, ale świetnie sprawdzą się również fusy z kawy lub pokruszone skorupki jaj. Dobrą zaporą będą również gałązki roślin pokryte igłami. Możesz wykorzystać maliny, jeżyny lub róże. Pamiętaj, by taka zapora miała przynajmniej 10 cm szerokości. Wtedy skutecznie odstraszy ślimaki przed zbliżaniem się do roślin.

Co jeszcze pomaga na ślimaki bez skorupy?

Ślimaki lubią wilgoć i zawsze kierują się w stronę mokrych miejsc. Możesz wykorzystać to na dwa sposoby. Podlewaj rośliny rano. Do wieczora, kiedy szkodniki wychodzą na żer, ziemia wokół sadzonek wyschnie i nie będzie ich przyciągać. Możesz też wyznaczyć miejsce oddalone od upraw, które na noc celowo zwilżysz i przykryjesz starym kartonem. Rano znajdziesz tam mnóstwo ślimaków i będziesz mógł spokojnie wynieść je daleko od swojego ogrodu.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Ten trik przegoni je na zawsze

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także