PoradyLajfhakiŚlimaki lubią chować się w tym miejscu. Oto co musisz zrobić, aby nie stracić upraw

Ślimaki lubią chować się w tym miejscu. Oto co musisz zrobić, aby nie stracić upraw

Ściółka wyłożona wokół roślin wpływa korzystanie na ich rozwój. Niestety, zdarza się, że przyciąga szkodniki. Podpowiadamy, pod jaką ściółką chowają się ślimaki oraz jak je zwalczać.

Co poradzić na ślimaki pod ściółką? fot. Getty Images
Co poradzić na ślimaki pod ściółką? fot. Getty Images

Ślimaki potrafią spowodować w ogrodzie prawdziwe spustoszenie. Mniejsze sadzonki mogą pożreć w całości w ciągu jednej nocy, a na liściach większych roślin pozostawiają spore, nieregularne dziury. Najchętniej żerują na kapuście, sałacie, marchewce, burakach ćwikłowych, a także wielu roślinach ozdobnych. Są aktywne w nocy. Natomiast w dzień chowają się np. pod ściółką, gdzie panuje duża wilgoć.

Jakie rośliny trzeba ściółkować?

Ściółkowanie roślin wspomaga ich rozwój i sprawia, że ziemia dłużej trzyma wilgoć. Podnosi też temperaturę gleby, z czego ucieszy się większość roślin. Ściółkowanie jest szczególnie pomocne w uprawie warzyw takich jak: pomidory, ogórki, papryka, dynie, melony czy patisony. Korzystnie wpływa na rozwój malin, truskawek, borówek amerykańskich oraz winorośli. Ściółka pomaga także w uprawie kwiatów i krzewów ozdobnych, np. róż, rododendronów oraz magnolii. Bez przeszkód możesz wyłożyć ją również wokół drzew rosnących przy ogrodzeniu.

Co poradzić na ślimaki pod ściółką? Fot. Getty Images
Co poradzić na ślimaki pod ściółką? Fot. Getty Images

Pod jaką ściółką chowają się ślimaki?

Ściółka z trawy, słomy, kory czy agrowłókniny nie jest atrakcyjna dla ślimaków, więc nie będzie ich przyciągać. Mięczaki zwabią rośliny zasadzone w ściółce. Warstwa osłaniająca ziemię stworzy im natomiast dobre, wilgotne warunki do bytowania. Wyjątek stanowi jedynie ściółka z kompostu, która zawiera dużo składników odżywczych i sama w sobie przyciąga ślimaki. Często gromadzą się one już w kompostowniku, dlatego przed ściółkowaniem kompostem, powinieneś sprawdzić, czy nie ma w nim tych szkodników.

Kiedy ślimaki chowają się pod ściółką? Fot. Getty Images
Kiedy ślimaki chowają się pod ściółką? Fot. Getty Images

Jak pozbyć się ślimaków pod ściółką?

Najlepszym, choć dość żmudnym, sposobem na pozbycia się ślimaków spod ściółki, jest wybieranie ich ręcznie. Jeśli od początku sezonu będziesz stosował się do kilku zasad, ryzyko, że okaże się to konieczne, będzie znacznie mniejsze.

  • Po zimie zmniejsz ilość ściółki i przejrzyj podłoże. Sprawdź, czy nie ma w nim ślimaków. Jeśli się pojawiły, pozbądź się ich.
  • Po posadzeniu roślin pozostaw je na 2-3 tygodnie bez ściółki, by dobrze się ukorzeniły. Dopiero po tym czasie wyłóż kilkucentymetrową warstwę ściółki.
  • Zabezpiecz grządki przed ślimakami, rozsypując wokół nich pokruszone skorupki jaj. Ponieważ nie lubią sypkich powierzchni, będzie to dla mięczaków zapora nie do przejścia.