PoradySłomiany kapelusz to najlepszy wybór na lato? Dermatolodzy nie mają wątpliwości

Słomiany kapelusz to najlepszy wybór na lato? Dermatolodzy nie mają wątpliwości

słomiany kapelusz, fot. Freepik
słomiany kapelusz, fot. Freepik
21.06.2023 09:52

Wygląda atrakcyjnie i dla wielu osób jest nieodłącznym elementem letnich stylizacji. Ale czy chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym? Wyjaśniamy, czy słomiany kapelusz to rzeczywiście najlepsze nakrycie głowy na upalne, słoneczne dni.

Latem słomiany kapelusz to jedno z najpopularniejszych nakryć głowy. Wygląda efektownie i pasuje do większości ubrań, które zakładamy na miasto, a także na plażę. Zwolennicy tego nakrycia głowy są przekonani, że nie tylko pięknie wygląda, ale również stanowi skuteczną ochronę przed słońcem. Czy rzeczywiście tak jest? Dermatolodzy nie mają wątpliwości.

Dlaczego należy chronić głowę przed słońcem?

Kapelusze i czapki chronią głowę przed przegrzaniem oraz udarem cieplnym. Nie jest to jednak ich jedyna funkcja. Chronią również skórę głowy przed promieniowaniem słonecznym. Trudno ją zabezpieczyć kosmetykami z filtrem UV, a włosy osłaniają ją tylko częściowo. Właśnie dlatego warto zapewnić sobie dodatkową ochronę w postaci czapki lub kapelusza. Odpowiednio dobrane nakrycie głowy chroni nie tylko skalp, ale także twarz, szyję oraz uszy. Noszenie go jest doskonałym uzupełnieniem dla kremów z filtrem.

Czy słomiany kpelusz chroni przez promieniowaniem UV? Fot. Pixabay
Czy słomiany kpelusz chroni przez promieniowaniem UV? Fot. Pixabay

Czy słomiany kapelusz chroni przed promieniowaniem UV?

Słomiane kapelusze niewątpliwie mają wiele zalet. Przede wszystkim zwykle mają szerokie ronda, dzięki czemu pomagają chronić dużą część twarzy, uszy, a także szyję. Wiele osób ceni je również za to, że ich splot daje przewiew, dzięki czemu głowa mniej się poci niż pod innymi materiałami. Niestety jest to jednocześnie największa wada słomianych kapeluszy. Przez szpary w splocie przedostaje się bowiem sporo promieni UV. Jeśli chcesz skutecznie się przed nimi chronić, musisz wybrać inne nakrycie głowy.

Czy słomiany kapelusz to najlepszy wybór na lato? Fot. Pixabay
Czy słomiany kapelusz to najlepszy wybór na lato? Fot. Pixabay

Jakie nakrycie głowy wybrać na słońce?

Jak wybrać najlepsze, czyli najskuteczniej chroniące przed słońcem nakrycie głowy, zdradziła na Instagramie dermatolożka Katarzyna Pyrkosz. Na swoim profilu umieszcza ona liczne porady dotyczące dbania o skórę. Zgodnie z jej wskazówkami, przy wyborze nakrycia głowy na lato powinieneś pamiętać o kilku rzeczach.

  • Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane jest nakrycie głowy. Najlepiej wybrać tkaninę ze zbadanym SPF 50. Jeśli zdecydujesz się na inną opcję, pamiętaj, że najlepszą ochronę przed promieniowaniem UV dają materiały syntetyczne, gęsto tkane oraz o intensywnych kolorach.
  • Wybieraj nakrycia głowy, które zasłaniają jak największy obszar twarzy oraz szyi. Na pierwszym miejscu znajdują się pod tym względem kapelusze z szerokimi rondami. Dobrze sprawdzają się także czapki typu bucket hat i "legionistki". Najmniejszy obszar chronią zwykłe czapki z daszkami, które w ogóle nie osłaniają szyi oraz uszu.
  • Jeśli zdecydujesz się na kapelusz, wybierz taki z rondem o szerokości minimum 7,5 cm. W przypadku kapelusza dla dziecka rondo powinno mieć przynajmniej 5 cm szerokości.
  • Nawet jeśli nosisz kapelusz lub czapkę, powinieneś stosować krem z filtrem UV.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także