Balkon i ogródOgrodnicy nie rozstają się z solą Epsom. Oto jej 11 niezwykłych zastosowań

Ogrodnicy nie rozstają się z solą Epsom. Oto jej 11 niezwykłych zastosowań

Ogrodnicy nie rozstają się z solą Epsom. Oto jej 11 niezwykłych zastosowań
Katarzyna
18.06.2021 11:42, aktualizacja: 18.06.2021 18:04

Sól Epsom znana jest jako siarczan magnezu czy sól angielska. Zawiera minerały magnezu oraz siarki, a swoją nazwę posiada od brytyjskiej miejscowości Epsom - tam została odkryta. Najczęściej używana jest w walce z obolałymi i zmęczonymi mięśniami. Jednak ma o wiele więcej zastosowań niż myślisz.

Sól Epsom z powodzeniem stosowana jest także w ogrodnictwie. Oto 11 sprawdzonych sposobów na wykorzystanie jej w Twoim ogródku.

#1 Bardziej zielony trawnik

Dzięki zawartości magnezu w soli Epsom, Twój trawnik nie zżółknie i będzie miał intensywnie zielony kolor. Na każdy metr kwadratowy rozrzuć ok. szklankę soli i lekko podlej.

wirestock/freepik
wirestock/freepik

#2 Odstraszanie ślimaków

Soli Epsom nie tolerują ślimaki. Wysyp ją tam, gdzie tych mięczaków gromadzi się najwięcej. Z czasem wszystkie znikną.

freepik
freepik

#3 Większe plony

Pomidory, papryka i inne warzywa psiankowate lubią glebę bogatą w magnez. Rozrzuć sól Epsom u podstawy roślin. Dzięki temu będziesz cieszyć się obfitymi oraz smaczniejszymi plonami.

aleksandarlittlewolf/freepik
aleksandarlittlewolf/freepik

#4 Środek owadobójczy

Sól Epsom to coś w rodzaju naturalnych pestycydów. Rozpuść ją w wodzie (2 łyżki soli na 4 litry wody), a miksturę przelej do butelki z atomizerem. Regularnie spryskują nią rośliny, a mszyce czy inne szkodniki z pewnością odejdą w zapomnienie.

aleksrybalko/freepik
aleksrybalko/freepik

#5 Słodsze owoce

Sól Epsom sprawia, że drzewka owocowe wydają słodsze plony. Dodatkowo szybciej rosną i są odporniejsze na choroby. Pod pniami wystarczy wysypać niewielką dawkę soli.

aleksandarlittlewolf/freepik
aleksandarlittlewolf/freepik

#6 Usuwanie pniaków

Dzięki soli Epsom szybko usuniesz pniak po ściętym drzewie w ogrodzie. Wywierć w nim kilka otworów, wsyp do nich sól i zalej wodą. Po kilku tygodniach pniak rozpadnie się samoistnie.

Dragana_Gordic/freepik
Dragana_Gordic/freepik

#7 Poprawa kondycji liści

Jeśli liście roślin zaczynają żółknąć i skręcają się, to znak, że brakuje im magnezu. W tym wypadku spryskaj je mieszaniną wody z solą Epsom lub rozsyp ją pod roślinami.

wirestock/freepik
wirestock/freepik

#8 Szybsze kiełkowanie

Przed wysiewem nasion do gruntu, posyp ziemię solą Epsom. Dzięki temu wspomożesz proces kiełkowania roślin, które wyrosną silniejsze.

jcomp/freepik
jcomp/freepik

#9 Oparzenia słoneczne, użądlenia pszczół

Podczas pracy w ogrodzie może dojść do oparzeń słonecznych lub użądleń pszczół. Jeśli któreś z tych nieszczęść przytrafi się także Tobie, to wykonaj kompres z soli Epsom. W wodzie rozpuść 2 łyżki soli. Miksturą nasącz ściereczkę i połóż na obolałej skórze.

olezhkalina/freepik
olezhkalina/freepik

#10 Okazalsze róże

Sól Epsom sprawia, że kwiaty mają bardziej nasycone barwy. Aby sporządzić właściwy oprysk, należy wziąć pod uwagę wysokość krzewów. Na każde 30 cm wysokości rośliny, rozpuść w 4 litrach wody jedną łyżeczkę soli. Oprysk stosuj raz na miesiąc. Natomiast wiosną i jesienią (przed opadnięciem liści) możesz podsypać solą ziemię wokół róż.

wirestock/freepik
wirestock/freepik

#11 Piękniejsze iglaki

Problem brązowiejących drzewek iglastych rozwiąże sól Epson. Roztworem wody z solą możesz podlewać lub opryskiwać iglaki. Przy okazji odstraszysz także wszelkie insekty. ;)

user31875352/freepik
user31875352/freepik

Do czego jeszcze używasz soli Epsom?

Triki ogrodników na uprawę marchewki. Bezcenna wiedza, która owocuje bogatymi plonami

genialne
genialne

Pomysłowe rozwiązania dla fanów roślin

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także