Ogrodnicy nie rozstają się z solą Epsom. Oto jej 11 niezwykłych zastosowań
Sól Epsom znana jest jako siarczan magnezu czy sól angielska. Zawiera minerały magnezu oraz siarki, a swoją nazwę posiada od brytyjskiej miejscowości Epsom - tam została odkryta. Najczęściej używana jest w walce z obolałymi i zmęczonymi mięśniami. Jednak ma o wiele więcej zastosowań niż myślisz.
18.06.2021 | aktual.: 18.06.2021 18:04
Sól Epsom z powodzeniem stosowana jest także w ogrodnictwie. Oto 11 sprawdzonych sposobów na wykorzystanie jej w Twoim ogródku.
#1 Bardziej zielony trawnik
Dzięki zawartości magnezu w soli Epsom, Twój trawnik nie zżółknie i będzie miał intensywnie zielony kolor. Na każdy metr kwadratowy rozrzuć ok. szklankę soli i lekko podlej.
#2 Odstraszanie ślimaków
Soli Epsom nie tolerują ślimaki. Wysyp ją tam, gdzie tych mięczaków gromadzi się najwięcej. Z czasem wszystkie znikną.
#3 Większe plony
Pomidory, papryka i inne warzywa psiankowate lubią glebę bogatą w magnez. Rozrzuć sól Epsom u podstawy roślin. Dzięki temu będziesz cieszyć się obfitymi oraz smaczniejszymi plonami.
#4 Środek owadobójczy
Sól Epsom to coś w rodzaju naturalnych pestycydów. Rozpuść ją w wodzie (2 łyżki soli na 4 litry wody), a miksturę przelej do butelki z atomizerem. Regularnie spryskują nią rośliny, a mszyce czy inne szkodniki z pewnością odejdą w zapomnienie.
#5 Słodsze owoce
Sól Epsom sprawia, że drzewka owocowe wydają słodsze plony. Dodatkowo szybciej rosną i są odporniejsze na choroby. Pod pniami wystarczy wysypać niewielką dawkę soli.
#6 Usuwanie pniaków
Dzięki soli Epsom szybko usuniesz pniak po ściętym drzewie w ogrodzie. Wywierć w nim kilka otworów, wsyp do nich sól i zalej wodą. Po kilku tygodniach pniak rozpadnie się samoistnie.
#7 Poprawa kondycji liści
Jeśli liście roślin zaczynają żółknąć i skręcają się, to znak, że brakuje im magnezu. W tym wypadku spryskaj je mieszaniną wody z solą Epsom lub rozsyp ją pod roślinami.
#8 Szybsze kiełkowanie
Przed wysiewem nasion do gruntu, posyp ziemię solą Epsom. Dzięki temu wspomożesz proces kiełkowania roślin, które wyrosną silniejsze.
#9 Oparzenia słoneczne, użądlenia pszczół
Podczas pracy w ogrodzie może dojść do oparzeń słonecznych lub użądleń pszczół. Jeśli któreś z tych nieszczęść przytrafi się także Tobie, to wykonaj kompres z soli Epsom. W wodzie rozpuść 2 łyżki soli. Miksturą nasącz ściereczkę i połóż na obolałej skórze.
#10 Okazalsze róże
Sól Epsom sprawia, że kwiaty mają bardziej nasycone barwy. Aby sporządzić właściwy oprysk, należy wziąć pod uwagę wysokość krzewów. Na każde 30 cm wysokości rośliny, rozpuść w 4 litrach wody jedną łyżeczkę soli. Oprysk stosuj raz na miesiąc. Natomiast wiosną i jesienią (przed opadnięciem liści) możesz podsypać solą ziemię wokół róż.
#11 Piękniejsze iglaki
Problem brązowiejących drzewek iglastych rozwiąże sól Epson. Roztworem wody z solą możesz podlewać lub opryskiwać iglaki. Przy okazji odstraszysz także wszelkie insekty. ;)
Do czego jeszcze używasz soli Epsom?