PoradyLajfhakiSowy są mądre jedynie w filmach. Oto cała prawda o tych ptakach

Sowy są mądre jedynie w filmach. Oto cała prawda o tych ptakach

czy sowy są mądre, fot. Getty Images
czy sowy są mądre, fot. Getty Images

08.10.2023 09:35

Jeśli zapytasz dowolnego przechodnia, co oznacza symbol sowy, w większości odpowiedzi usłyszysz słowa jak: mądrość, nauka czy rozwaga. Skąd wzięło się takie skojarzenie i czy sowy są naprawdę takie mądre, jak każdy mówi? Profesor pewnej uczelni postanowił wypowiedzieć się na temat tych ptaków.

Popkultura czerpie inspirację z przyrody, która nas otacza. Sowa stała się swoistym symbolem mądrości, a my podświadomie kodujemy ten fakt. Dzieje się tak od dzieciństwa, gdy w bajkach te najbardziej rozważne postacie to właśnie sowy! Nie jest to jednak porównanie doskonałe, gdyż puchacze nie należą do ponadprzeciętnych ptaków. Trudno w to uwierzyć, lecz to prawda!

Sowie życie w Polsce

Na terenie naszego kraju można spotkać 13 gatunków sów, z czego nie każda osiada tutaj na stałe — dowodem jest sowa śnieżna, marzenie każdego ornitologa. Preferują nocny tryb życia, lecz czasami można je dojrzeć również za dnia. Dieta jest uzależniona od wielkości ptaka np. im większy, tym zdobycz jest bardziej obfita. Jedno jest pewne, sowy są mięsożerne i adaptują się w miejscu, gdzie aktualnie przebywają. Dowodem mogą być puszczyki, które w przestrzeni miejskiej częściej polują na inne ptaki niż wtedy, gdy mieszkają w lesie. Ilość potomstwa zależy od tego, jak dużo pożywienia są w stanie uzbierać w danym roku. Składają jaja co 2-3 dni, więc może wystąpić duża różnica wieku między pisklakami. Najwięcej jedzenia dostaje najstarsze i najsilniejsze z potomstwa. W ten sposób rodzice mają pewność, że gatunek przetrwa, co bywa nieco brutalne, lecz prawdziwe.

Czy sowy są mądre jak każdy mówi? fot. Freepik
Czy sowy są mądre jak każdy mówi? fot. Freepik

Czy sowy są mądre?

Odpowiedź na to pytanie można rozważać w różnych kategoriach. Z pewnością sowy mają coś w sobie, co je wyróżnia. Mimo to nie można o nich powiedzieć jako o najmądrzejszych ptakach, jakie widziała ludzkość. Mają mniejsze mózgi niż papugi, kruki czy dzierzby, co realnie przekłada się na ich "ptasi rozum". Nie można im odmówić majestatycznego wyglądu, a także tego, że są skryte i zobaczenie ich w naturalnym środowisku można uznać za prawdziwe szczęście. Mają doskonały wzrok i słuch, a także potrafią bezszelestnie latać. Zanim się zorientujesz, sowa ucieknie z twojego pola widzenia.

Czy sowy są mądre jak każdy mówi? fot. Freepik
Czy sowy są mądre jak każdy mówi? fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także