PoradySposób, by pająki uznały Twój dom za nieprzyjazny i się z niego wyniosły

Sposób, by pająki uznały Twój dom za nieprzyjazny i się z niego wyniosły

jakich roślin nie lubią pająki fot. freepik
jakich roślin nie lubią pająki fot. freepik
Manuel
05.07.2023 22:07

Pająki nie są szkodnikami, wręcz przeciwnie, często są pożyteczne. Pomimo tego większość osób nie chce ich mieć w swoich domach i nie znosi ich widoku. Na szczęście można swoje mieszkanie łatwo zabezpieczyć tak, by żaden pająk nie chciał w nim zamieszkać. Jakich roślin nie lubią pająki?

Arachnofobia jest jednym z najczęściej występujących lęków na świecie. Mnóstwo ludzi brzydzi się lub po prostu boi pająków. Gatunki występujące w Polsce nie są niebezpieczne, zwłaszcza te, które można spotkać w domach, piwnicach i garażach. Pomimo tego podpowiemy ci, jak je odstraszyć.

Kiedy i dlaczego pająki wchodzą do domu?

Okresem, w którym najwięcej pająków zagnieżdża się w różnych kątach naszych domostw, jest koniec lata. Jest to bowiem czas, kiedy intensywnie poszukują pożywienia i mają okres godowy. Mogą się jednak także pojawić w dowolnym innym momencie roku (w zimę może to być jedynie trudne z wiadomych względów). Jednak większość pająków, które znajdziesz w swoim mieszkaniu, jest tam od... początku swojego życia (tylko ich wcześniej nie zauważyłeś). Bardzo nieliczne pająki wchodzą do domów przez okna, czy drzwi. Większość natomiast już się w twoim domu urodziła. Pająki bowiem lubią składać jaja w różnych, mało widocznych zakamarkach. A często pojawiają się w danym miejscu po tym, jak na przykład wniesiesz pakunek z materiałami budowlanymi, na którym zostały złożone jaja, których nie zauważyłeś.

jakich roślin nie lubią pająki, fot. getty images
jakich roślin nie lubią pająki, fot. getty images

Jakich roślin nie lubią pająki?

Jeśli chcesz, aby pająki uznały twoje mieszkanie za nieprzyjazne miejsce, z którego najlepiej jest się wynieść, albo do którego nie warto wchodzić, to najlepiej jest przegonić je za pomocą zapachów. Odstraszająco na nie działają m.in. zapachy niektórych roślin. Jeśli chodzi o te, które są zdecydowanie przyjemne dla człowieka, to jest to przede wszystkim mięta, drzewo herbaciane i lawenda. Jeśli posadzisz je w doniczkach na kilku parapetach, to odstraszy to pająki i wiele innych szkodników (drzewo herbaciane i lawenda świetnie sprawdzają się np. na kleszcze).

jakich roślin nie lubią pająki, fot. getty images
jakich roślin nie lubią pająki, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także