PoradySposób mojej babci na piękne paprotki. Jej sekretny nawóz działa cuda!

Sposób mojej babci na piękne paprotki. Jej sekretny nawóz działa cuda!

Jeśli chcesz by Twoja paprotka wyrosła na bujną i piękną roślinkę, to musisz o nią należycie dbać. Oprócz właściwego doboru i ilości słonecznego światła kluczowe w tym będzie odpowiednie jej nawożenie. Dziś pokażemy Ci, czym to możesz zrobić tanio i skutecznie oraz czym podlewać paprotkę.

Czym podlewać paprotkę? Fot. Freepik / Genialne
Czym podlewać paprotkę? Fot. Freepik / Genialne
Manuel

Jak uprawiać i pielęgnować paprocie?

Chociaż słowo "paprocie" obejmuje szeroką gamę roślin. Większość paproci uprawianych jako rośliny domowe wymaga tej samej podstawowej opieki:

  • Doniczka powinna być w dobrze odprowadzającej wodę glebie. Paprocie nie są wybredne co do gleby, ale ich korzenie nie radzą sobie dobrze, jeśli są stale wilgotne. Podczas sadzenia roślin paproci w doniczkach należy wybrać dobrze przepuszczającą wodę mieszankę.
  • Umieść ją w średnio jasnym miejscu. Ponieważ w naturze paprocie rosną pod baldachimami drzew, preferują raczej światło przefiltrowane lub pośrednie niż bezpośrednie światło słoneczne. Najlepszym miejscem dla paproci jest okno wychodzące północ; jeśli chcesz umieścić je w pobliżu okna wychodzącego na wschód lub zachód, trzymaj je w odległości kilku stóp od okna, aby uniknąć poparzenia liści. Nie potrzebujesz jasnego światła w swoim domu, aby uprawiać paprocie. Odmiany takie jak adiantum i asparagus mogą dobrze rosnąć w warunkach słabego oświetlenia.
  • Utrzymuj glebę wilgotną. Przyjęło się, że paprocie to rośliny lubiące wodę, co oznacza, że najlepiej radzą sobie w glebie, która jest równomiernie i stale wilgotna. Aby paprocie były zadowolone, należy je obficie podlewać, gdy tylko poczują, że wierzchnia warstwa gleby zaczyna wysychać. Nie należy jednak przesadzać z podlewaniem - wilgotna gleba jest idealna, ale stale wilgotna może zaszkodzić roślinie i sprzyjać infekcjom bakteryjnym lub grzybiczym.
  • Podlewaj tylko od czasu do czasu. Paprocie potrzebują wysokiej wilgotności, aby dobrze się rozwijać; są one częstym wyborem do uprawy w terrarium, ponieważ uwielbiają wilgoć w powietrzu. Jeśli liście paproci brązowieją na końcach lub jeśli nie widzisz zbyt wielu nowych przyrostów, zamgławiaj je butelką z wodą, aby utrzymać ich wilgotność, lub rozważ ustawienie w pobliżu nawilżacza. Jeśli zamgławianie nie załatwia sprawy, rozważ przeniesienie paproci z dala od suchego powietrza do pomieszczenia w domu o wyższej wilgotności, np. do kuchni lub łazienki.
paprotka, fot. freepik
paprotka, fot. freepik

Czym nawozić paprotki?

Nawożenie Twoich paprotek jest kluczowe dla ich pełnego rozwoju. Oto kilka nawozów świetnie nadających się do tych roślin:

Nawóz z fusów herbaty

Po zaparzeniu herbaty należy zachować torebkę z herbatą i pozostawić ją do ostygnięcia. Otwórz torebkę i rozłóż cienką warstwę liści herbaty na wierzchu mieszanki doniczkowej jak ściółkę. Jeśli do zaparzenia herbaty użyto luźnych liści, wystarczy je opróżnić z czajnika po ostygnięciu i dodać do podstawy rośliny. Możesz również podlewać swoją roślinkę ostygłą herbatą, ale nie rób tego częściej niż raz na miesiąc. Najlepiej używać herbat ziołowych z pokrzywy, szałwii, rumianku czy skrzypu polnego.

Mleko z wodą

Warto podlewać rozcieńczonym (najlepiej w proporcjach 1:1) mlekiem parostki, jeśli chcemy zadbać o to, by jej liście były soczyście zielone i nie zaczęły żółknąć. Mleko bowiem zawiera liczne ważne dla rozwoju tego typu roślin minerały, które wspomagają ich wzrost i polepszają ich kondycję.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu