PoradyLajfhakiSposób na drewnianą podłogę mojej mamy wciąż nie ma sobie równych!

Sposób na drewnianą podłogę mojej mamy wciąż nie ma sobie równych!

Jak czyścić ciemną, drewnianą podłogę fot. freepik
Jak czyścić ciemną, drewnianą podłogę fot. freepik

08.01.2023 15:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli lubisz oryginalny, ponadczasowy i stylowy wystrój wnętrz, to na pewno w Twoich pomieszczeniach znaleźć można meble z drewna. Jeśli poszedłeś o krok dalej, to zainwestowałeś również w drewnianą podłogę. To sprawiło, że każdy gość chwali Twoje wyczucie stylu i lubi Cię odwiedzać. Jednak o jej piękny wygląd trzeba dbać nieco bardziej, niż w przypadku zwykłych paneli podłogowych. Szczególnie, jeśli zdecydowałeś się na tę ciemną wersję. Wtedy koniecznie musisz znać pewien domowy sposób, który pomoże Ci wiele zaoszczędzić.

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Takiego podłoża bezwzględnie nie wolno zaniedbywać – jeśli zgromadzi się na nim gruba warstwa kurzu i brudu – ulegnie zniszczeniu. Dlatego też absolutną podstawą jest regularność w odkurzaniu (minimalnie 2 razy w tygodniu) ze szczególnym uwzględnieniem listew przypodłogowych.

Warto też zapobiegać roznoszeniu się po takiej podłodze brudu i zmobilizować gości, aby zawsze ściągali buty zaraz przy wejściu do domu. Pomoże w tym ustawienie w kącie przy drzwiach specjalnej podkładki na obuwie. Przynoszony na nich brud i piasek (a w zimie nawet sól!) mogłyby porysować drewno niczym papier ścierny. Nie warto aż tak ryzykować.

Living room interior in luxury industrial style
Living room interior in luxury industrial style

Jak czyścić ciemną drewnianą podłogę?

Przede wszystkim bardzo ostrożnie, najlepiej przy pomocy miękkiej szmatki lub mopa o delikatnym włosiu. Nawet nie myśl o tym, aby myć ją zwykłym, uniwersalnym detergentem. Jeśli już, to wybieraj z półek sklepowych te, które są przeznaczone do pielęgnacji drewna. Najlepiej jednak, jeśli zastosujesz domowy środek – choć delikatny dla podłoża, to bardzo skuteczny w działaniu.

Tea bag on wooden table. Top view
Tea bag on wooden table. Top view

Jak przygotować naturalny środek czyszczący do ciemnej podłogi, który nie tylko skutecznie ją umyje, ale też odświeży kolor?

Zaparz 15 torebek zwykłej czarnej herbaty w 0,5 litra gorącej wody. Herbata zadba o wyrównanie koloru na deskach oraz zamaskuje ewentualne drobne zarysowania.

Zmieszaj napar z 5 litrami czystej wody w wiaderku. Jeśli chcesz wzmocnić piękny, subtelny zapach, dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, jednak nie jest to konieczne.

Przecieraj podłogę, uważając, aby dobrze wykręcać mopa lub szmatkę. Nadmiar wilgoci mógłby spowodować nieodwracalne uszkodzenia!

Moja babcia zawsze zakłada torebkę foliową na miotłę. Ten patent oszczędza jej sporo czasu!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także