PoradyLajfhakiWymieszaj z wodą i nanieś na drzazgę. Działa lepiej niż pęseta

Wymieszaj z wodą i nanieś na drzazgę. Działa lepiej niż pęseta

sposób na drzazgę fot. genialne.pl / freepik
sposób na drzazgę fot. genialne.pl / freepik

27.05.2023 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli jesteś stolarzem, lubisz majsterkować lub pracować w ogrodzie, doskonale to znasz. Zresztą to może przydarzyć się każdemu, w każdej chwili. Moment nieuwagi i masz w palcu drzazgę. Niewielki, ledwo dostrzegalny kawałek drewna wbity w skórę powoduje nieznośny ból. Jak się go pozbyć? Oto nieznany, ale bardzo skuteczny sposób, dzięki któremu usuniesz każdą drzazgę.

Chyba każdy z nas przeżył to chociaż raz. Drzazgi wbijają się najczęściej w opuszki palców, którymi dotykamy każdego dnia mnóstwa rzeczy. Czasem wystarczy delikatnie przejechać ręką po drewnianej powierzchni i już kłujący odłamek wbija się w palec, powodując irytujący ból. Jest prosty, domowy trik, który pozwoli usunąć każdą drzazgę.

Popularne sposoby na drzazgę zawiodły?

Najpopularniejszym sposobem na drzazgę jest użycie igły lub pęsety. Niestety, czasem odłamek jest wbity tak mocno, że nie da się go w żaden sposób złapać pęsetą. Zdarza się, że takie próby kończą się jedynie podrażnieniem i stanem zapalnym, co oznacza jeszcze większy ból. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Jest prosty sposób, by usunąć odłamek wbity w opuszek. Idź do kuchni i zajrzyj do szafki z przyprawami. Tam znajdziesz preparat, który szybko rozwiąże bolesny problem. Ten trik stosowały już nasze babcie, ale (nie wiedzieć czemu) popadł on w zapomnienie.

Ten sposób na drzazgę jest lepszy niż pęseta. Fot. Genialne.pl
Ten sposób na drzazgę jest lepszy niż pęseta. Fot. Genialne.pl

Prosty sposób, by wyjąć drzazgę

Aby wyciągnąć drzazgę, potrzebujesz: sody oczyszczonej, odrobiny wody oraz bandaża lub gazy.

  • Wymieszaj sodę oczyszczoną z odrobiną wody, by utworzyć gęstą pastę.
  • Nanieś preparat na miejsce, w które wbiła się drzazga.
  • Zawiń palec bandażem lub gazą i pozostaw opatrunek na kilka godzin. Pod wpływem sody skóra zmięknie, a drzazga po prostu się z niej wysunie.
  • Jeśli drzazga była wbita bardzo głęboko i ten sposób nie zadziałał, zgłoś się do lekarza. Pozostawienie odłamka w ciele może spowodować powstanie opuchlizny i zbieranie się ropy.

Jak inaczej usunąć drzazgę?

Jeśli nie masz w domu sody oczyszczonej, możesz wypróbować inne sprytne patenty, by wyjąć drzazgę.

  • Posyp miejsce, w które wbił się odłamek, solą Epsom. Drzazga po chwili sama wyjdzie na powierzchnię.
  • Użyj aplikatora do podawania dzieciom leków (to ten gadżet przypominający strzykawkę dodawany do syropów na kaszel lub gorączkę). Przyłóż aplikator do rany i zaciągnij powietrze. Drzazga zostanie zassana i wyciągnięta z opuszka.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także