PoradyWysmaruj tym pień i gałęzie drzewek owocowych. Mrówki od razu odejdą w siną dal

Wysmaruj tym pień i gałęzie drzewek owocowych. Mrówki od razu odejdą w siną dal

sposób na mrówki na drzewach owocowych, fot. gettyimages
sposób na mrówki na drzewach owocowych, fot. gettyimages
Manuel

07.05.2023 12:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Są utrapieniem dla wielu ogrodników. Pokażemy ci sposób na mrówki na drzewach owocowych i wytłumaczymy, dlaczego to nie nimi powinieneś się przejmować, a poważniejszym problemem, na który wskazują.

Bardzo wielu ogrodników, gdy zauważy dziesiątki albo nawet setki mrówek chodzących po jakimś ich drzewku owocowym, wpada w panikę i stara się jak najszybciej je wyeliminować. Sęk w tym, że mrówki są najczęściej tylko objawem innego — poważniejszego — problemu, który powinieneś jak najszybciej zwalczyć.

Dlaczego tyle mrówek nagle pojawiło się na moich drzewkach owocowych?

Mrówki generalnie nie są szkodnikami, a ich działalność w okolicy i na drzewkach owocowych jest raczej pozytywna. Mimo to, jeśli zauważysz ich naprawdę dużo na jakimkolwiek drzewie, to wiedz, że prawdopodobnie masz do czynienia z poważnym problemem. W takiej sytuacji musisz podjąć stanowcze i zdecydowane działania, jeśli chcesz ocalić zdrowie swojego drzewka. Mrówki nie są jednak tutaj przyczyną, a objawem. Jeśli pojawiło się ich bardzo dużo, to drzewko prawdopodobnie zostało zaatakowane przez mszyce. Są to niepozorne, maluteńkie pluskwiaki, które potrafią  w stosunkowo krótkim czasie dokonać ogromnych zniszczeń. Jeśli je zignorujesz, to zapomnij o zebraniu jakiegokolwiek sensownego plonu z drzewka. Mszyce mają to do siebie, że w wyniku swojej działalności produkują nektar, który zwabia mrówki. Te z kolei pożerają zarówno owy nektar, jak i same mszyce. Jednak niestety raczej nie będą w stanie oczyścić drzewka ze szkodników w całości. Dlatego musisz sam podjąć odpowiednie działania.

sposób na mrówki na drzewach owocowych, fot. getty images
sposób na mrówki na drzewach owocowych, fot. getty images

Sposób na mrówki i mszyce na drzewach owocowych

Najlepszym sposobem na walkę z mszycami, a w ich następstwie mrówkami, jest zapobiegnięcie ich pojawieniu się. W tym celu warto przygotować prostą i ekologiczną mieszankę z sody i oleju lnianego. W żaden sposób nie zaszkodzi ona twoim drzewkom, a ochroni je przed wieloma szkodnikami, w tym mszycami i mrówkami. Zacznij od wymieszania jednego litra wody z pięcioma gramami sody i trzydziestoma mililitrami oleju lnianego. Następnie otrzymanym roztworem posmaruj korę swoich drzew. I to już wszystko! Szkodniki będą trzymać się od twoich drzewek z daleka.

sposób na mrówki na drzewach owocowych, fot. getty images
sposób na mrówki na drzewach owocowych, fot. getty images

Jak hodować truskawki na balkonie? Będziesz je zbierać pełnymi miskami

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także