PoradyDomowe trikiNaturalny sposób na mszyce, w kilka chwil wybije szkodniki

Naturalny sposób na mszyce, w kilka chwil wybije szkodniki

Naturalny sposób na mszyce, w kilka chwil wybije szkodniki
Katarzyna
29.04.2022 10:13, aktualizacja: 05.08.2022 17:02

Mszyce chociaż są niewielkie, to szybko potrafią wyrządzić ogromne szkody. Atakują zarówno rośliny doniczkowe jak i drzewa owocowe oraz kwiaty w ogrodzie. Jak więc sobie z nimi poradzić? Oto skuteczny sposób na mszyce, dzięki któremu wybijesz wszystkie insekty!

Jak mszyce niszczą rośliny?

instagram.com/fleur669
instagram.com/fleur669

Te niewielkie szkodniki żywią się roślinami, wysysając z nich ogromne ilości soku, a to przyczynia się do obumierania roślinki. Mszyce mogą pojawić się zarówno na kwiatach ogrodowych, roślinach doniczkowych jak i warzywach czy drzewach owocowych. Są niewielkie (mają od 2 do 5 mm), lecz prędkość z jaką się rozmnażają i zaczynają inwazję jest przerażająca. Mszyce często grasują na dużych skupiskach roślin, gdy już skończą z jedną rośliną, przejdą na następną. Na szczęście możesz temu zapobiec dzięki naturalnym sposobom!

Naturalne sposoby na mszyce

instagram.com/murator_ogrod
instagram.com/murator_ogrod

Zanim zaczniesz którąkolwiek z poniższych metod, najpierw zbierz wszystkie mszyce. Zrób to używając rękawiczek. Możesz także spróbować usunąć je pod strumieniem bieżącej wody. Dodatkowo warto zadbać, aby w ogrodzie pojawiły się biedronki, które uwielbiają mszyce. Wystarczy na zaatakowanych roślinach rozwiesić żółte wstążki. To szczególnie przydatny trik w przypadku róż.

Ogranicz stosowanie chemicznych oprysków i regularnie używaj naturalnych nawozów, a biedronki same przyjdą do Twojego ogrodu.

freepik.com
freepik.com

Mleko na mszyce - Wymieszaj mleko z wodą w równych proporcjach. Przy tym sposobie najlepiej sprawdzi się świeże mleko czyli takie prosto od krowy - wtedy będziesz mieć pewność, że ten sposób na pewno się sprawdzi. Mleko z kartonu może nie okazać się tak skuteczne, jak oprysk ze świeżego mleka.

Soda na mszyce - Roztwór z sody skutecznie wyeliminuje mszyce, a także inne szkodniki tj. przędziorki czy mszyce. Jak wykonać roztwór z sodą? Do 2 litrowego baniaka z ciepłą wodą dodaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Następnie wymieszaj. Dodaj kilka kropelek płynu do mycia naczyń lub niewielką ilość szarego mydła. Wymieszaj całość i dobrze potrząśnij. Przelej do butelki ze spryskiwaczem i nanieś na roślinę zaatakowaną przez szkodniki. Używaj do skutku, ale wieczorami. Unikaj robienia oprysków w dni bardzo gorące - wtedy za szybko wysycha.

instagram.com/zerowaste_polska
instagram.com/zerowaste_polska

Woda z octem na mszyce - Ocet jest skuteczny w walce z muszkami owocówkami, a także przy sprzątaniu mieszkania. Okazuje się, że sprawdzi się także podczas usuwania mszyc. Wymieszaj go z wodą w proporcjach 1:10. Pamiętaj aby w naczyniu najpierw umieścić wodę, a dopiero później wlać ocet. Podobnie jak w sposobie z użyciem sody, do roztworu możesz dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń lub 2 ml szarego mydła.

Sposób na mszyce na drzewach owocowych - walka z mszycami na drzewach jest bardzo trudna i czasochłonna. Warto posadzić w okolicy zainfekowanego drzewa miętę, czosnek lub cebulę - zapachy tych sadzonek odstraszą mszyce. Postaraj się także zaprosić do ogrodu biedronki rozwieszając żółte wstążki, czy tasiemki.

instagram.com/heyulia
instagram.com/heyulia

Szare mydło na mszyce - weź 100 gramową kostkę mydła i rozpuść ją w 1 litrze letniej wody. Następnie umieść mieszaninę w butelce ze spryskiwaczem i spryskaj zaatakowane przez mszyce rośliny.

Wywar z cebuli i wyciąg z czosnku w walce na mszyce

freepik.com
freepik.com

Jeśli chcesz pozbyć się mszyc z roślin możesz spróbować także zrobić wywar z cebuli lub wyciąg z czosnku. Jak je wykonać?

Sposób na mszyce z użyciem cebuli - pokrój 2 cebulę na drobne kawałki. Następnie zalej ją 2-3 litrami wody. Całość zagotuj na małym ogniu przez pół godziny. Teraz ostudź wywar i przelej go do butelki ze spryskiwaczem. Wykonuj tę czynność co 2-3 dni, aż do czasu gdy zobaczysz, że na roślinie pojawia się coraz mniej insektów. Nie zniechęcaj się za szybko. Spryskuj rośliny wieczorem co parę dni w razie potrzeby.

Sposób na mszyce z użyciem wyciągu z czosnku - wyciśnij 20 dekagramów czosnku przez wyciskarkę i zalej 2 litrami wody. Pozostaw całość na 24 godziny, a po upływie czasu przelej wyciąg do butelki ze spryskiwaczem. Tak jak w przypadku wywaru z cebuli - stosuj co 2-3 dni, aż do momentu gdy zobaczysz poprawę.

Jeśli powyższe sposoby nie pomogą w walce z mszycami, lepiej sięgnąć po środki, które kupisz w sklepie botanicznym! Mszyce mogą szybko się rozprzestrzenić i przenieść na inne rośliny, dlatego nie lekceważ ich. Zacznij walkę z insektami od naturalnych środków, które nie uszkodzą roślinki, jednak gdy te nie poskutkują, lepiej zaczerpnij po mocniejsze środki!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także