PoradySposób na nieszczelne okna. Ciepło nie będzie już uciekało z mieszkania!

Sposób na nieszczelne okna. Ciepło nie będzie już uciekało z mieszkania!

Nadchodzą najzimniejsze miesiące w roku i wiele osób już teraz martwi się rachunkami za ogrzewanie. Jedną z rzeczy, za które warto się zabrać, to samodzielne uszczelnianie okien - bez pomocy fachowca. Zaoszczędzisz sporo pieniędzy jeśli zminimalizujesz ilość ciepła uchodzącego przez szpary.

Samodzielne uszczelnianie okien Fot. Freepik
Samodzielne uszczelnianie okien Fot. Freepik
Manuel

Samodzielne uszczelnianie okien plastikowych na jesień i zimę

Oto najważniejsze rzeczy, które możesz samodzielnie zrobić, aby zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie:

Zlokalizuj nieszczelności

Dowiedz się, gdzie są największe nieszczelności okien, abyś mógł skoncentrować swój czas i pieniądze na ich naprawie. W zimny wietrzny dzień spróbuj zlokalizować przeciągi. Przejedź ręką po brzegach okna. Jeśli poczujesz zimniejszy powiew powietrza, to możesz być pewien, że w tym miejscu występuje poważny problem. Dla drobniejszych nieszczelności możesz użyć czujnika temperatury przykładając go kolejno do miejsc, w których szczelności nie jesteś pewien.

Uszczelki do okien

Jednym z najprostszych sposobów uszczelnienia okna jest wymienienie starej, zużytej uszczelki na nową, a czasem nałożenie dodatkowej warstwy uszczelki wokół zewnętrznego obwodu nieszczelnych okien. Możesz uszczelnić również szczelinę między wewnętrzną listwą wykończeniową a ścianą, ponieważ jest to miejsce, w którym powietrze wydobywające się wokół ramy okiennej najprawdopodobniej wejdzie do domu.

Pamiętaj, aby przed zabraniem się do roboty wyczyścić uszczelnianą powierzchnię (często "zapominamy" zwłaszcza o górnej ramie okna, bo trudno nam tam dojść), bo wszelkie drobinki kurzu i brudu stworzą nowe miejsca, przez które będzie uchodziło powietrze.

Samodzielne uszczelnianie okien, fot. freepik
Samodzielne uszczelnianie okien, fot. freepik

Folia termokurczliwa

Alternatywą dla gumowej uszczelki może być pokrycie okien folią termokurczliwą. Wadą tego rozwiązania jest to, że sprawdza się tylko w przypadku okien, które nie są otwierane. No i pod względem estetycznym nie wygląda to też jakoś super.

Wyreguluj skrzydła okna

Jednym z powodów "uciekania" przez okno powietrza może być to, że jego skrzydło jest rozregulowane i zamyka się tak, że odchodzi od jednej krawędzi, a na inną zbyt mocno naciska, zgniatając przy okazji uszczelkę. Wyregulowanie poziomu okna i uzupełnienie zgniecionej uszczelki powinno rozwiązać problem. Jeśli masz wątpliwości czy Twoje okno nie opada lub nie jest podniesione za wysoko, użyj poziomicy.

Samodzielne uszczelnianie okien za pomocą pianki natryskowej

W większości domów jest przestrzeń pomiędzy ramą ściany a ramą okna. Tradycyjnie, jeśli ta przestrzeń była w ogóle wypełniona, była luźno wypchana izolacją z włókna szklanego. I choć zapewniało to pewną izolację, nie stanowiło dobrej bariery powietrznej. Dziś często wypełnia się tę przestrzeń izolacją z pianki natryskowej, ale jeśli mieszkasz w starszym domu, prawdopodobnie nie masz tego usprawnienia. Aby dowiedzieć się, czy masz, usuń listwę z jednego z okien i spójrz. Usunięcie luźnej izolacji i wypełnienie tej przestrzeni pianką natryskową to świetny sposób, aby pomóc uszczelnić okna na zimę.

Dodaj wewnętrzne izolacyjne osłony okien

Zasłanianie wnętrza okien ma kilka zalet związanych z oszczędzaniem energii. Story okienne są dobrym przykładem pokrycia okna, które uszczelnia i izoluje od wewnątrz. A nawet niedrogie, ściągane żaluzje zmniejszają straty ciepła okna wystarczająco, by być dobrą inwestycją.

Możesz też chcieć zobaczyć, jak przygotować nalewkę z kasztanów: