Oto przepis na antystresową drożdżówkę. Pieczenie tego ciasta daje niesamowite efekty
Każdego dnia przeżywamy mnóstwo nerwowych chwil. Ciągły pęd, załatwianie różnych spraw, a do tego presja w pracy. To wszystko sprawia, że jesteśmy wyczerpani, a w efekcie miewamy też kłopoty ze snem. Na szczęście jest prosty sposób na stres i bezsenność. Relaks porównywalny z wizytą w spa lub jogą możesz zafundować sobie... we własnej kuchni.
W dzisiejszym, zabieganym świecie stres i bezsenność dopadają mnóstwo osób. Wielu z nas przytłaczają obowiązki w pracy oraz w domu. Nic dziwnego, że ogromną popularność zyskują najróżniejsze metody relaksacyjne. Naukowcy doszli jednak do wniosku, że aby obniżyć poziom stresu i zwalczyć bezsenność, wcale nie trzeba zapisywać się na (często kosztowne) warsztaty mindfulness lub zajęcia jogi. Wystarczy iść do kuchni i... upiec ciasto. Efekt dla naszego zdrowia psychicznego będzie taki sam jak po medytacji.
Nie tylko jedzenie ciasta poprawia humor
Zwykle w sytuacjach stresowych sięgamy po słodycze, które pobudzają ośrodek nagrody w mózgu i sprawiają, że przez chwilę czujemy się lepiej. Naukowcy stwierdzili jednak, że samo jedzenie słodkości jest niczym w porównaniu z ich przygotowywaniem. Pieczenie ciasta, szczególnie pod koniec ciężkiego i stresującego dnia, pomaga oczyścić umysł i się zrelaksować. Ten prosty sposób daje takie same efekty jak np. joga lub medytacja. Dodatkową korzyścią z rozładowywania napięcia w kuchni jest to, że efekty tej "terapii" możemy wykorzystać, by sprawić przyjemność innym. Upieczone wieczorem domowe ciasto następnego dnia możesz zabrać ze sobą do pracy i poczęstować współpracowników. Upieczesz (dosłownie!) dwie pieczenie przy jednym ogniu - zrelaksujesz się podczas przygotowywania ciasta, a później rozluźnisz atmosferę w biurze własnoręcznie przygotowanym poczęstunkiem.
Dlaczego pieczenie to świetny sposób na stres i bezsenność?
Pieczenie ciasta działa na nas kojąco z kilku powodów.
- W trakcie pieczenia koncentrujemy się na przepisie, proporcjach i odpowiednim wykonaniu kolejnych kroków. Dzięki temu przestajemy skupiać się na tym, co nas stresuje.
- Krojenie, mieszanie i ugniatanie ciasta wymagają od nas wykonywania serii jednostajnych ruchów, co również wpływa kojąco na nerwy.
- Ogromną rolę w niwelowaniu stresu mają również smak (kiedy próbujesz składników lub półproduktów) i zapach piekącego się ciasta. Dzięki nim ogarnia nas uczucie błogiego spokoju. Niekiedy wrażenia zmysłowe przywołują też przyjemne wspomnienia.
- Dekorowanie ciast oraz ciastek to bardzo przyjemna i pozytywnie nastrajająca czynność. Podobnie jak samo pieczenie, również wymaga skupienia i oczyszcza umysł.
- Możesz spokojnie zaprosić do wspólnego pieczenia ciasta bliskich lub znajomych. Wtedy wszyscy pozbędziecie się stresu, a także spędzicie razem czas. Miłe towarzystwo to kolejny czynnik obniżający napięcie nerwowe, które często prowadzi do bezsenności.
Literacki przepis na antystresową drożdżówkę
Jeśli odczuwasz szczególnie silny stres i aż kipisz złością, możesz wykorzystać przepis na "antystresową drożdżówkę", który pisarka Irena Matuszkiewicz przedstawiła w powieści "Gry nie tylko miłosne".
Być może nie jest to najbardziej konstruktywny sposób radzenia sobie z negatywnymi emocjami, ale wydaje się być bardzo skuteczny. W końcu lepiej wyrabiać ciasto, złorzecząc, niż rzucić się na kogoś z pięściami. Co więcej, po upieczeniu takiej drożdżówki wieczorem z pewnością będziesz spać jak dziecko.