Jak dbać o komputer? 10 najważniejszych zasad, aby działał długo i sprawnie
Komputery osobiste są dziś nieodłącznym elementem pracy biurowej, a obecnie także pracy zdalnej. Dlatego warto dbać, aby nasze "narzędzie" było zadbane i działało z pełną wydajnością!
03.11.2020 | aktual.: 03.11.2020 08:52
#10 Pilnuj porządku na pulpicie
Nie warto zaśmiecać naszego pulpitu dziesiątkami ikonek, obrazków czy folderów. Takie pliki wpływają na wydajność naszego komputera oraz niepotrzebnie obciążają jego pamięć (choćby w trakcie uruchamiania systemu operacyjnego). Dlatego, jeśli potrzebujecie mieć pewne pliki "pod ręką" to umieśćcie je w odpowiednich folderach.
#9 Zastanów się porządnie nad antywirusem
W kwestii darmowych antywirusów wśród internautów wciąż panuje przekonanie, że taka ochrona jest lepsza niż żadna. Jednakże Windows w ostatnich latach mocno rozwinął swoje zabezpieczenia i w dużym stopniu zwiększył bezpieczeństwo komputerów. Darmowe programy antywirusowe mocno obciążają sprzęt (choćby za pomocą swoich skanów) i zwykle oferują minimalny poziom ochrony, chyba że wykupimy ograniczony czasowo abonament. Warto jednak zrezygnować z darmowego antywirusa, jeśli sprzęt wykorzystujemy wyłącznie w celach domowych.
#8 Czysty komputer to szczęśliwy komputer!
Regularne czyszczenie komputera z kurzu (czy to laptopa, czy jednostki stacjonarnej) znacząco wpływa na jego wydajność oraz żywotność. Najlepiej robić to, co najmniej raz w miesiącu. Najlepiej wykorzystać w tym celu sprężarkę powietrza, a jeśli nie mamy pod ręką takiego sprzętu, to w sklepie z elektroniką dostępne jest sprężone powietrze w puszce. W przypadku laptopa należy przedmuchać wszelkie otwory, złącza oraz wyloty powietrza.
Pamiętajcie jednak, że nie rozkręcamy sprzętu, zwłaszcza jeśli jest na gwarancji, albowiem możecie niechcący uszkodzić plomby gwarancyjne. W przypadku standardowego "blaszaka" odkręcamy obie płyty i przedmuchujemy poszczególne elementy. Pamiętajcie o niskim ciśnieniu, jeśli korzystacie ze sprężarki. Ostatnie co chcecie to pourywać kable lub uszkodzić delikatne elementy części komputerowych :) A poniżej macie idealny przykład, w jaki sposób NIE CZYŚCIMY laptopa:
#7 Podziel dysk na przynajmniej dwie partycje
Pamięć wewnętrzną naszego komputera można podzielić na poszczególne sekcje zwane partycjami. Wówczas możemy przeznaczyć jedną partycję na system operacyjny i dbać o to, aby nie trafiały tam żadne pliki, o ile nie muszą się tam znaleźć (przykładowo ustawienia niektórych programów). Potrafi to znaczącą wpływać na wydajność komputera, zwłaszcza jeśli ten ma już kilka lat na karku. Oczywiście ilość partycji jest dowolna, ale nie warto dzielić dysk powyżej 4 partycji.
#6 Laptop do grania czy do pracy?
O ile komputery stacjonarne inaczej zwane "składakami" nie odczuwają wielkiej różnicy w działaniach, jakie na nich wykonujemy (naturalnie zgodne z ich podzespołami i możliwościami), tak w przypadku laptopów może to wpływać znacząco na ich żywotność. Laptop kupiony do 2000 zł nie będzie maszyną stworzoną pod gry wideo a do pracy biurowej. Próby włączania na nim gier, które powodują iż maszyna zaczyna wydawać dźwięki niczym dron, powoduje znaczące zużycie poszczególnych komponentów. Dlatego nie "żyłujmy" komputera do granic możliwości.
#5 Nie trzymaj laptopa na łóżku
Wieczór filmowy w łóżku z laptopem na pościeli to dla wielu osób najlepsza część dnia. Warto jednak zadbać, aby nasz przenośny komputer nie spoczywał wyłącznie na pościeli a np. na szerokiej książce bądź specjalnej podstawce. Dlaczego? Otóż pościel odkształca się i zatyka wyloty powietrza. To z kolei przekłada się na znacznie wyższą temperaturę wewnątrz obudowy, a ta nie jest zbyt pożądana, albowiem może doprowadzić do przegrzania.
#4 Wyczyść raz na jakiś czas cały system
Niestety komputer nie jest wieczny, jednak można sprawić, że będzie trwał jak najdłużej na posterunku. Jednym z tych sposobów jest co jakiś czas (np. raz do roku) wyczyścić komputer do zera i od nowa postawić cały system. Praktycznie większość naszych działań na sprzęcie pozostawia ślad (instalowanie aplikacji, przeglądanie sieci, zgrywanie danych) i prędzej czy później wirtualnych "śmieci" będzie naprawdę sporo. Dlatego, zamiast bawić się w łowcę i usuwać ręcznie pliki tymczasowe oraz puste foldery, można za jednym zamachem oczyścić cały dysk.
#3 Skanowanie programem do czyszczenia
Co prawda wyczyszczenie komputera do czysta jest najskuteczniejszym sposobem "odświeżania" dysku naszego sprzętu, można go także wspomagać doraźnie zewnętrznymi programami. Przykładowo taki Glary Utilities pomaga w wyszukiwaniu oraz usuwaniu wszelkich niepotrzebnych plików. Program zawsze informuje nas, jakie pliki ma zamiar usunąć, więc bez problemu unikniemy przypadkowego pozbycia się ważnych danych.
#2 Dbaj o pozostałe komponenty!
Sporo uwagi poświęciliśmy komputerowi, ale warto pamiętać o jego pozostałych elementach. Ekran najlepiej czyścić za pomocą delikatnych ściereczek do okularów, albowiem dzięki temu unikniemy porysowania szklanej powierzchni. W sklepach znajdziemy także specjalne pianki do czyszczenia takich powierzchni. Myszka do najdelikatniejszych nie należy i jej obudowę można przeczyścić za pomocą lekko wilgotnej ściereczki. Wszelkie szczeliny można oczyścić z pomocą patyczków. Z kolei przy klawiaturze pomoże pędzelek do makijażu (który można także wykorzystać przy czyszczeniu wnętrza komputra) z powodu swojego delikatnego włosia. Idealnie nada się do oczyszczenia wszystkiego spomiędzy zakamarków klawiszy, warto go wesprzeć z pomocą wspomnianego sprężonego powietrza.
#1 Jeśli kupujesz sprzęt zastanów się do czego go potrzebujesz
W przypadku zakupu komputera bądź laptopa warto jasno i klarownie zdefiniować swoje potrzeby. Dla oglądania filmów oraz pracy biurowej nie potrzebujemy sprzętu z wydajną kartą graficzną, ale posiadający szybki dysk SSD, który w ostatnich latach staje się już normą. Z kolei, jeśli szukanie dobrej jakości laptopa do gier wideo, to szykujcie się na spory wydatek. Takie urządzenia z reguły kosztują około od 4500 do nawet 12 000 złotych. Warto także rozważyć czy sprzęt będzie opuszczał miejsce pracy/zamieszkania. Wówczas warto rozważyć zakup komputera stacjonarnego, który można zakupić w dużo niższej cenie niż laptopa, osiągając dużo lepszą wydajność. Jednakże do tego dochodzi także zakup monitora oraz pozostałych elementów wyposażenia.
Pamiętajcie Szanowni Czytelnicy, że im bardziej dbanie o komputer to ten ze wzajemnością służy wam z maksymalną wydajnością i skutecznością.